Rabbi Yehuda Ashlag (Baal Ha-Sulam)
Część 7 Dziesięć sfirot siedmiu początkowych rozbitych Melachim
*1) Wiedz, że korzeń tych melachim – jest to pierwszy Bo’N, który wyszedł ze świecenia ejnaim de-A’K, i nazywa się światem Nekudim. I każda Malchut, która jest w każdym ze światów, powstała z tego Bo’N. Gdyż jest Malchut w A’A, w Aw’I i w Zo’N. I wszystkie one naprawione są za pomocą M’A, który wyszedł z mecach de-A’K, czyli z właściwości zahar. I wyjaśniliśmy, że nie ma sfiry, która nie zawierałaby dziesięciu sfirot i dlatego w każdej sfirze każdego ze światów powinna być Malchut, która składa się z tych melachim.
* mawo szearin, szaar 6, cz.2, rozdz.1.
Or pnimi
1) „Korzeń tych melachim – jest to pierwszy Bo’N”: czyli w świecie naprawienia jest to imię AWA’Ja z napełnieniem hej, co odpowiada gematrii Bo’N. I chociaż według swego źródła jest to AWA’Ja de-Sa’G, czyli nekudot de-Sa’G, jak pisze Ari (Ec Chaim, szaar 10 na końcu 3 rozdziału): „I w przyszłości, kiedy będą całkowicie naprawione wszystkie te melachim, powróci poprzednie imię Sa’G i zostanie anulowane imię M’A, w tym jest sens powrotu świata do tochu i bochu. I wtedy będą wyłącznie dwa światła: A’B i Sa’G”. I razem z tym w świecie naprawienia opuściły się nekudot de-Sa’G i stały się tam imieniem Bo’N, co oznacza Nukwę imienia M’A, mniejszą od niego, i wszystko co jest u niej, ona otrzymuje od zahar, który wyszedł od AWA’Ja de-M’A. Dlatego my zawsze nazywamy Za’T de-Nekudim imieniem Bo’N, bez względu na to, że jest to nekudot de-Sa’G.
I w rzeczywistości uważa się, że parcuf, który wyszedł za pośrednictwem ziwuga w masachu bhiny alef, który nazywa się or ejnaim (światło oczu), jest to AWA’Ja de-M’A, co oznacza – dziesięć sfirot na poziomie Z’A, jednak nazywa się AWA’Ja de-Sa’G z dwóch powodów:
1. Dlatego, że tam jest światło zahar, które wyszło na bhinę bet de-itlabszut, która nazywa się ISZSu’T, jak powiedziano wyżej (cz.6, Or pnimi p.14), a poziom ISZSu’T nazywa się AWA’Ja de-Sa’G.
2. Z powodu kelim de-Nekudim, które są właściwością nekudot de-Sa’G de-A’K, czyli 9 niższych sfirot de-Sa’G, które opuściły się w dół pod tabur de-A’K. Światło zniknęło z nich i te kelim przeszły do dziesięciu sfirot świata Nekudim (jak to opisano w cz.6, Or pnimi p.38). I dlatego one nazywane są imieniem nekudot de-Sa’G.
„Malchut, która jest w każdym ze światów, powstała z tego Bo’N”: gdyż z powodu wzniesienia niższej hej, czyli Malchut, na miejsce ejnaim, czyli Hochmy, wymieszała się i połączyła się Malchut z każdą z dziesięciu sfirot. Stąd i dalej znajduje się ta Malchut, połączona z wyższą hej, w każdej sfirze i w każdym parcufie (cz.6, Or pnimi p.38).
(pytania 91-92)
2) I kiedy Najwyższy Stwórca rozpoczął tworzyć świat, to stworzył, dokonał, uczynił cztery światy ABE’A, i rozpoczął wyjaśniać wspomniane melachim, które zmarły, i to, co zostało wyjaśnione z nich, wzniosło się w świętość światów, a to, co nie zostało wyjaśnione, pozostało w postaci klipy i sigim (dodatków). Jednak osnowa wszystkich tych dodatków i melachim, ich korzeń – jest to pierwszy Bo’N, i jest to cały parcuf Adama, od jego rosz do reglajm, i jest w nim klipot odpowiednio od jego rosz do reglajm.
Or pnimi
2) „…tych dodatków i melachim, ich korzeń – jest to pierwszy Bo’N”: należy dobrze zrozumieć te dodatki – co to takiego? I czemu one mają korzeń i przychodzą z imienia Bo’N.
Jak już wiemy, kelim w każdym parcufie przychodzą do niego od jego wyższego. Gdyż po tym jak zniknęły światła dziesięciu sfirot z guf wyższego i pozostały kelim dziesięciu sfirot puste bez światła, te kelim przychodzą do niższego i one wypełniają się światłami niższego, jak opisano w części 5, or pnimi p.35.
W związku z tym zrozum, że kelim dziewięciu niższych sfirot parcufa Sa’G de-A’K, które opróżniły się od świateł przy cimcum NeH’I de-A’K – są to kelim nekudot de-Sa’G, który nazywa się imieniem Bo’N. I wyjaśniliśmy w or pnimi, że 9 niższych sfirot de-Sa’G de-A’K, które rozprzestrzeniły się w miejscu NeH’I parcufa Keter de-A’K, wymieszały się tam z bhiną dalet, znajdującą się w kelim NeH’I parcufa Keter de-A’K (jak opisano w cz.6, or pnimi p.38), że bhina dalet wymieszała się z każdą sfirą w sfirze do Hochmy. W ten sposób jest łączność bhiny dalet z kelim de-Sa’G na każdym poziomie. Również wyjaśniliśmy przyczynę tego, że światła i kelim de-Sa’G mogły świecić w miejscu bhiny dalet de-A’K, dlatego że na światła Sa’G nie było cimcum, gdyż jest to światło Biny, a cimcum był uczyniony wyłącznie na or hochma. W związku z tym widzimy, że następnie, kiedy te kelim przeszły w Za’T de-Nekudim i Aw’I de-Nekudim, uczyniły ziwug de-gadlut panim be panim, i przyciągnęły poziom Hochma na ich miejsce z dołu do góry w postaci rosz, a następnie przekazały to or hochma w Za’T de-Nekudim, które były wymieszane tam z bhiną dalet na każdym poziomie, i dlatego to światło nie mogło obłóczyć się w te kelim, gdyż bhina dalet już uczyniła cimcum, żeby nie otrzymywać or hochma i dlatego, kiedy światło przedłuża się wewnątrz kli i napotyka bhinę dalet wymieszaną w kli, ono od razu znika i wychodzi ze wszystkich kelim, i kli zostaje rozbite i umiera z powodu bhiny dalet w nim, która otrzymała coś od światła, zanim ono zniknęło stąd i to wchłonięcie wywołało zmianę formy w bhinie na przeciwną do Stworzyciela, który jest światłem życia, i dlatego nazywa się śmiercią.
Widzimy, że to wymieszanie bhiny dalet z kelim de-Sa’G, czyli z bhiną bet, wywołało rozbicie i śmierć kelim, i dlatego określa się to wymieszanie imieniem sigim (dodatki) w kelim, gdyż są to te części tych kelim, które nie mogą otrzymywać wyższego światła, i z ich powodu powstało zepsucie we wszystkich kelim, również i w tych częściach, które są godne otrzymać światła, czyli w kelim de-Sa’G będącymi bhiną bet.
I o tym powiedziano: „kiedy rozpoczął Stwórca tworzyć świat, itd., i rozpoczął wyjaśniać melachim, …to co zostało wyjaśnione z nich, wzniosło się w świętość światów, a to, co nie wyjaśnione, pozostało w postaci klipy i sigim”. Gdyż po tym jak światło zniknęło z kelim, a kelim zmarły i spadły w światy BE’A, wtedy powrócił Stwórca i wyjaśnił (posortował) rozbite kelim melachim, co oznacza: wyjaśnił części przydatne dla obłóczenia wyższego światła, które należą do kelim de-Sa’G, i one są częściami parcufim Acilut od strony Bo’N. A sigim wymieszane z bhiną dalet, które nie zostały wyjaśnione, pozostały w BE’A wewnątrz klipot.
I tak wyjaśniliśmy, że sigim – jest to część bhiny dalet, która została wymieszana z kelim de-Sa’G, i to wymieszanie ma korzeń w kelim de-Nekudim, który nazywamy Bo’N, i o tym napisano, że „sigim i melachim miały korzeń w Bo’N”, czyli w Nekudim.
„I są w nim klipot odpowiednio od jego rosz do reglajm”: ponieważ Za’T w całości określa się jak jeden pełny parcuf z rosz i guf, dlatego że otrzymały światło Ga’R w rosz od ziwuga na gadlut w Aw’I, jak opisano w cz.6. I ponieważ wszystkie Za’T zostały rozbite od strony panim i achor, jak opisano dalej w tej części, i ponieważ bhina dalet była wymieszana z każdym poziomem z kelim de-Nekudim, dlatego są w nim klipot, od jego rosz do reglajm, czyli sigim pozostały wewnątrz klipot, jak powiedziano wyżej.
(pytania 61, 93, 105)
3) I chociaż jest ich siedem melachim, jednak ich dziesięć, podobnie do tego jak mówimy „siedem ejchalot, a jednak jest ich nie mniej niż dziesięć”, ponieważ pierwszy ejchal składa się z trzech pierwszych sfirot i nazywa się ejchal Święta Świętych, i ostatni ejchal również składa się z dwóch: Jesod i Malchut, i jest to kamień szafirowy. Tak samo i tu, dziesięć sfirot nazywane są siedem melachim.
Or pnimi
3) Siedem melachim, jednak ich dziesięć: czyli nie tylko Za’T (HaGa’T NeHI’M) w stanie katnut zawierają 10 sfirot, czyli 10 sfirot, w każdej z których jest HaGa’T NeHI’M, lecz w nich również odbywa się ziwug de-gadlut, kiedy jest w nich również Ga’R, czyli HaBa’D, jak to opisano dalej.
(pytanie 54)
4) I głębsze wyjaśnienie jest takie. Jak wyjaśniliśmy, z tych melachim zostały wybrane bhinot przydatne dla Atik, A’A i dla Aw’I de-Acilut. I chociaż od ich achoraim było niewielkie rozbicie w nich, lecz nie śmierć, która jest klipą, a wyłącznie zmniejszenie światła, tym samym te achoraim spadły poniżej swojego miejsca, lecz w świętości, i nie ma w tam jeszcze sigim, będących śmiercią. Jednak w części Zo’N de-Acilut, chociaż wszystkie bhinot Malchut w każdej ich sfirze zostały wyjaśnione z tych melachim imienia Bo’N, lecz pozostało w nich odrobinę niewyjaśnionych iskier, i one wymieszane z klipot i sigim, i dlatego właśnie do nich ma odniesienie pojęcie śmierci. Widzimy, że wszystkie klipot przylepiają się wyłącznie do Zo’N, lecz nie do Imy i wyżej.
Or pnimi
4) „…w achoraim było niewielkie rozbicie, itd., …i nie ma w nich sigim…”: Wyjaśnienie. Chociaż Ga’R de-Acilut również nie były w pełni wyjaśnione, i achoraim, które upadły z nich przy rozbiciu kelim, nie wznoszą się na stałe na swoje miejsca do końcowego naprawienia, to jednak nie daje klipot żadnej możliwości przylepić się, gdyż te achoraim nie wyszły ze świata Acilut, a opuściły się z wyższego poziomu na niższy. Wówczas jak w Za’T de-Nekudim, które nazywane są Zo’N, są w nich realne sigim, jak opisano wyżej, dlatego one zmarły i spadły w światy oddalenia. Ponieważ nie były do końca wyjaśnione te kelim, a pozostało dużo sigim wewnątrz klipot – na miarę tego, na ile one opanowały kelim de-Za’T, mają one możliwość utrzymywania się i w Zo’N, jak to będzie opisane w odpowiednim miejscu.
„Klipot przylepiają się wyłącznie do Zo’N, lecz nie od Imy i wyżej”: jak opisano wyżej, tylko w kelim Z’A pozostały niewyjaśnione części wewnątrz klipot, dlatego jest tam łączność z klipot, wtedy jak od Ima i wyżej nie spadła żadna część w klipot, i dlatego u klipot zupełnie nie ma przylepienia się od Ima i wyżej.
(pytania 15, 16, 32, 56, 61, 84)
5) Jak wiadomo, korzeń Z’A ma nie więcej niż 6 sfirot, lecz później on wyrósł i powstało u niego 10 sfirot. Tak samo i Malchut, jej korzeń – jedna kropka, a następnie powstaje u niej 10 sfirot. I na początku ich korzeń jest to siedem melachim: sześć w Z’A i jedna w nukwie. I one znajdują się w dwóch ostatnich literach imienia Stwórcy, czyli waw-hej, i dwie te litery tworzą w gematrii jud-alef (11). I jest to tajemnica 11 symboli kadzenia: dziesięć sfirot wewnętrznych i jedna otaczająca. I chociaż otaczająca sfira również zawiera dziesięć sfirot, ona uważa się jako jedna.
Or pnimi
5) Korzeń Z’A ma nie więcej niż 6 sfirot: kiedy on urodził się, jemu brakowało rosz, czyli Ga’R, nazywanych HaBa’D, i wtedy u niego jest tylko Wa’K, czyli HaGa’T NeH’I. A u Malchut jest tylko jej własna Malchut i brakuje dziewięciu pierwszych sfirot. I dlatego nie ma u sitra achra żadnego skarmiania od rosz de-Z’A, dlatego że podczas katnuta u niego nie ma rosz.
I w tych słowach jest bardzo wiele, jak będzie wyjaśnione dalej. A tutaj wyjaśnimy wyłącznie przyczynę tego, dlaczego Z’A wyszedł bez Ga’R i w rzeczywistości nawet podczas gadluta u niego jest tylko sześć kelim: HaGa’T NeH’I, a to, że pisze Ari, że „u niego powstało 10 sfirot”, nie oznacza, że do niego dołączyły 3 pierwsze sfiry, czyli KaHa’B, a tylko to, że jego HaGa’T z katnuta rosną i stają się dla niego HaBa’D, a jego NeH’I z katnuta rosną i stają się dla niego HaGa’T, i dodały się do niego tylko trzy niższe sfiry, czyli NeH’I. Czyli nawet podczas gadluta on nie osiąga trzech pierwszych kelim KaHa’B, i ponieważ jest to wielka osnowa w mądrości, powinieneś zrozumieć z samego źródła sens tego.
Wiedz, że korzeń Z’A wyszedł w Nekudim, który nazywa się AWA’Ja de-Bo’N i jest to parcuf M’A, nazywany ISZSu’T, który wyszedł z nikwej ejnaim. I widzimy w tym parcufie wielkie odnowienie, różniące go od reszty parcufim A’K, gdyż w nich wyszły gufim w dziesięciu sfirot i dziesięciu kelim, i każdy guf rozpoczyna się od kli Keter, w stanie „mati we-lo mati” (znajduje się i nie znajduje się). I tylko w tym parcufie, który wyszedł z ejnaim, guf rozpoczyna się od Daat, i nie ma w nim nawet wspomnienia o trzech pierwszych sfirot: Keter, Hochma i Bina. I oprócz tego jest wielka różnica w dziesięciu sfirot w samej rosz, gdyż do tej pory w każdym parcufie była wyłącznie jedna rosz, a w parcufie ejnaim, parcuf ma trzy roszim:
1) Jest to ISZSu’T znajdujący się od tabura de-A’K i wyżej do haze.
2) Jest to Keter de-Nekudim.
3) Jest to Aw’I de-Nekudim.
Przy tym dwie te różnice zależą jedna od drugiej. Ponieważ wyjaśniliśmy szczegółowo w cz.6, że wszystkie trzy roszim – jest to tylko dziesięć sfirot jednej rosz. I taki podział jest z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim, która stworzyła ziwug na masach bhiny alef, to co nazywa się nikwej ejnaim. Pierwsza rosz wychodzi w dwóch sfirot: Keter i Hochma, i w nukwie de-Hochma odbywa się ziwug na niższą hej, która włączona tam, i ta rosz nazywa się ISZSu’T. I dlatego uważa się trzy sfiry: Bina, Z’A i Malchut – jako bhina HaGa’T de-rosz, gdyż znajdując się poniżej masachu i miejsca ziwuga, one tym samym wychodzą spod sterowania Ga’R.
Przy tym wszystkim te HaGa’T uważane są jako rosz, co więcej, jest to główna rosz parcufa Nekudim, gdyż pierwsza rosz, która nazywa się ISZSu’T i znajduje się od tabura de-A’K i wyżej do haze, nie łączy się z parcufem Nekudim, a w całości znajduje się w bhinie Akudim (patrz or pnimi). Jednak jego bhina AHa’P, która wyszła na zewnątrz w postaci HaGa’T, uważa się za rosz dla Nekudim.
Lecz te AHa’P również podzielone na dwie rosz, ponieważ poziom ozen, który nazywa się sfirą Keter de-Nekudim, uważa się bhiną Keter i Hochma tej rosz, w tajemnicy niższej hej w ejnaim. A hotem i pe, które wyszły na zewnątrz z tej rosz w postaci jud-hej-waw w AHa’P, uważane są za trzecią rosz, która nazywa się Aw’I de-Nekudim. I wiedz, że druga rosz, która nazywa się Keter de-Nekudim, również uważa się za rosz parcufa, czyli jej Malchut nie rozprzestrzenia się z góry w dół w dziesięć sfirot guf, ponieważ ona świeci i obłacza się wyłącznie w trzecią rosz, czyli w Aw’I de-Nekudim. I tylko Aw’I de-Nekudim – one występują jako rosz dla parcufa Nekudim, czyli ich Malchut rozprzestrzenia się z góry w dół w postaci dziesięciu sfirot guf de-Nekudim (patrz wyżej wewnętrzne spostrzeganie, cz.6, p.30 i dalej). I wiedz, że nawet podczas gadluta, kiedy niższa hej opuszcza się z ejnaim de-Keter w pe de-rosz i Aw’I powraca do bhiny rosz, jednak sam Keter nie łączy się z Aw’I w ten sposób, żeby wyniknęła wspólna rosz, a wyłącznie świecenie NeH’I Keteru obłacza się w Aw’I. I jest to tajemnica, że Aw’I staje się właściwością HaBa’D, a druga rosz staje się Keterem nad ich roszim.
Widzimy, w jaki sposób 10 sfirot jednej rosz dzieli się i tworzy trzy rosz. Keter i Hochma w nich przyjmuje pierwsza rosz. Binę, która w nich i nazywa się ozen, przyjmuje druga rosz. A Za’T, które w nich i nazywane są hotem i pe, przyjęła trzecia rosz, która nazywa się Aw’I, one uważane są za rosz tego parcufa. A dwie poprzednie rosz nie łączą się z guf tego parcufa, jak powiedziano wyżej.
Jak wiadomo, wszystkie sfirot guf są przedłużane z rosz, i cała ta miara, którą Malchut de-rosz obłacza w swój or hozer z dołu do góry w rosz, ona rozprzestrzenia się od niej i niżej w 10 sfirot guf. Przy tym zrozum, że Malchut trzeciej rosz nie mogłaby rozprzestrzenić się w guf w sposób inny, jak tylko w 7 niższych sfirot HaGa’T NeHI’M, ponieważ i w rosz są tylko dwie sfiry hotem i pe, które nazywane Za’T de-rosz. A Ga’R de-rosz znajdują się w dwóch poprzednich rosz, ponieważ Keter i Hochma znajdują się w pierwszej rosz, która nazywa się ISZSu’T, a Bina znajduje się w drugiej rosz, która nazywa się Keter, jak powiedziano wyżej. I tak wyjaśniliśmy w detalach, że jest niemożliwe, żeby u Zo’N było więcej niż 7 kelim: HaGa’T NeHI’M, ponieważ i w ich rosz, którą jest Aw’I, nie ma więcej niż Za’T, czyli hotem i pe.
I nie należy trudzić się tym, w czym przewaga Aw’I nad Zo’N, ponieważ i tam, i tam brakuje Ga’R. Dlatego wyjaśnił Ari to wyżej (cz.6 od p.21 do p.25 i w or pnimi), że cała przewaga Aw’I nad Zo’N jest w tym, że Aw’I biorą niewiele świecenia od światła ozen, dlatego nie rozbiły się ich kelim. I tylko Zo’N nie otrzymały żadnego świecenia od ozen, a tylko od hotem i pe, i dlatego rozbiły się ich kelim. Ogólnie to dokładnie zostało wyjaśnione i jeszcze będzie wyjaśnienie w tej części, że to świecenie, które Aw’I otrzymały od światła ozen, naprawiło ich w postaci ziwuga achor be achor, to oznacza, że na skutek tego powstała u nich bhina Ga’R de-Bina, jak to będzie opisane niżej.
(pytanie 94)
6) I główne: jak to jest, że było ich siedem, a stało się jedenaście? Rzecz w tym, że cztery achoraim zostały rozbite, i Hochma, Bina i ISZSu’T wzniosły się do góry, i przyłączyły się z góry do tych siedmiu melachim i razem z nimi stało się ich jedenaście. I nie dziw się: jak od Hochmy i Biny, itd., obróciły się w klipot, ponieważ to odbyło się na skutek obłóczenia w Zo’N z dołu, żeby były w nich światła Hochma, i pod tym względem uważane są jako prawdziwe Zo’N.
(pytanie 23)
7) I tu wyjaśnia się główna z przyczyn odbywającego się. Ponieważ zamiar Stwórcy stworzyć ten świat, w którym jest wynagrodzenie i kara, a to niemożliwe inaczej, jak tylko za pośrednictwem straży, czyli miary zła, która jest ograniczeniem przed naruszeniem grzeszników. I to zło – jest to korzeń sigim i szmarim (osadów i drożdży), które powstają w gwurot i sądach w postaci: miejsce sądu dla grzeszników. I zrozum to.
Or pnimi
7) Miejsce sądu dla grzeszników: czyli sąd sitra achra obraca się w sądy ostre i gorzkie, jak napisano: „i sądu oni nie widzieli”. I z tego zrozum słowa Zohar („Truma”, list 164, str.72): „u sitra achra to powoduje dodatkowe obliczenie, żeby oddzielić się od złodziei”. Ponieważ dają siłę dla sitra achra większą, niż jej się należy i tym karzą złodziei. I na to jest wskazówka słów mędrców.
8) Otworzyć się sigim i klipot mogą tylko za pomocą opuszczenia się światów, i w nich zostaną wyjaśnione te sigim i objawią się w działaniu, które doprowadziło do śmierci melachim, i one są ciężkimi sądami, które nazywane są imieniem Bo’N, i są to gwurot. Gdyż wszystkie one – właściwość nekudot, a to są Nukwy i właściwość or hozer, Ma’N. I forma nekudot – iskry, i one są silnymi iskrami, jak wspomina się w dziale „Pkudej”, str.254. „…Rosz lęku… od wewnątrz myśl, wyrzeźbiająca twardą iskrę (bucina de-kardinuta) … i wzniesienie iskier.”
Or pnimi
8) …nekudot, a to są Nukwy i właściwość or hozer, Ma’N: Malchut nazywa się nekuda (kropka), według imienia Malchut, na którą był uczyniony pierwszy cimcum, i ona nazywa się centralną kropką. Dlatego części Malchut we wszystkich światach nazywane są nekudot, gdyż one są przyczyną cimcuma i masachu, na który odbywa się ziwug de-akaa z wyższym światłem. I o tym powiedziano, że „za pośrednictwem rozbicia tych melachim, które są surowymi sądami, itd., nekudot, a to są Nukwy i właściwość or hozer, Ma’N”. Gdyż te trzy – jest to jedno, czyli właściwość masachu wznoszącego or hozer, łączącego i czyniącego ziwug z wyższym parcufem, kiedy wznoszą do nich wyjaśnienia BE’A i Ma’N. To zostanie wyjaśnione później.
(pytania 27, 68, 95)
9) Rzecz w tym, że te siedem melachim – jest to właściwość gwurot, które wyszły w świecie na początku. I jak napisano: „Na początku stworzył Elokim”, a następnie połączył z tym miarę miłosierdzia – w dniu, kiedy stworzył AWA’Ja Elokim, żeby świat mógł istnieć i nie powrócił do tochu i bochu, jak napisano: „i ziemia była tochu i bochu”, po tym powiedziano: „na początku stworzył Elokim”, siedem melachim, i odpowiednio naprzeciwko nich siedem słów w wypowiedzi: „na początku…”. I imię AWA’Ja jest to hasadim, i jest to ósmy melech, który nazywa się Adar, i jest to wyższy Hesed, jak wspomniano w Idra, i jest to imię M’A jak wiadomo, gdyż imię M’A jest w hasadim, a imię Bo’N w gwurot. I wszystkie one – sądy srogie i surowe, ponieważ z ich sigim wyszły klipot, i to z powodu ich rozbicia i upadku w postaci prochu wyższej ziemi. Proch ten stał się osnową dla świątyni w świecie Bria, i tam wyjaśnili obraz Adama w grobie, jak powiedziano wyżej, i Bria pod świątynią – jest to Malchut de-Acilut. I tam były wpryśnięte silne iskry, jak opisano w rozdziale Pkudej: „iskry wprysnął w każdy organ, i wyjaśnił odpady w tej myśli itd.”. W ten sposób wpryskiwanie tych iskier z dołu w Bria wyjaśnia odpady i klipot, które były w potencjale (be-koach) w wyższym zamyśle, a teraz zostały zrealizowane w działaniu (be-poal). I podobnie jak iskry, wychodzące spod młota mistrza, zmniejszyły się i powróciły w proch, a później były wyjaśnione, jak to opisano w „Ec Chaim”.
Or pnimi
9) Gwurot, które wyszły w świecie na początku. I jak napisano: „Na początku stworzył Elokim itd.: to wskazuje na to, co powiedzieli mędrcy (w Midrasz Raba, Bereszit, ks.12): „Na początku powstała myśl stworzyć świat miarą sądu, zobaczył Stwórca, że nie może świat tak istnieć, i dodał miarę miłosierdzia i połączył z miarą sądu”. Dokładnie omawialiśmy to wyżej (cz.6, or pnimi p.4), i wyjaśniliśmy tam, że 3 pierwsze parcufim z A’K miały wyłącznie jedno kli od strony Malchut, czyli miarę sądu, i dlatego była w nich tylko jedna linia (kaw echad). Dlatego żeby świat istniał, jak tego życzy sobie Stwórca, dla nasłodzenia stworzeń, co jest możliwe tylko w postaci sterowania wynagrodzeniem i karą w tajemnicy dziesięciu wypowiedzi i naprawienia w trzech liniach: miłość, sąd, miłosierdzie. I odbyło się to siłą połączenia miary sądu i miłosierdzia, co oznacza połączenie pierwszej hej, która nazywa się miarą miłosierdzia, czyli Biny, z niższą hej, która nazywa się miarą sądu, czyli Malchut. I początek tego połączenia odbył się w ziwugu rosz de-Sa’G, dla potrzeb świata Nekudim, w postaci wzniesienia niższej hej w ejnaim, a jud-hej-waw w AHa’P, jak to szczegółowo opisano w cz.6. I tego wystarczająco dla naprawienia linii tylko w Ga’R, lecz w Za’T jeszcze nie było naprawienia linii i dlatego zostały rozbite kelim de-Za’T i spadły w BE’A. Jak to szczegółowo opisano również tam w cz.6.
I bez względu na to, że niewystarczająco było tego połączenia miary miłosierdzia z sądem w Ga’R dla całkowitego naprawienia w Za’T, czyli od strony właściwości hasadim również, przy tym wszystkim połączenie w Ga’R de-Nekudim sprzyjało naprawieniu Za’T od strony gwurot, ponieważ chociaż również zostały rozbite kelim de-Za’T i spadły w BE’A, jednak razem z nimi opuściły się i iskry, żeby ożywić te kelim. I wiedz, że te iskry oznaczają naprawienie gwurot, żeby były przygotowane otrzymać hasadim wówczas, kiedy będą one wyjaśnione i wzniosą się stąd w Acilut w postaci Ma’N. I o tym powiedziano: „siedem melachim – są to bhinot gwurot, które wyszły w świecie na początku. I jak napisano: „Na początku stworzył Elokim”, czyli naprawienie gwurot było dlatego, żeby stały się przydatne dla wyjaśnienia i wzniesienia w postaci Ma’N, dla otrzymania hasadim dla nowego M’A. I na to wskazuje napisane: „na początku stworzył Elokim”, gdyż imię Elokim wskazuje na gwurot, jak wiadomo.
Połączył z tym miarę miłosierdzia, w dzień, kiedy stworzył AWA’Ja Elokim: czyli jak napisano: „to pochodzenie nieba i ziemi przy ich stworzeniu, podczas stworzenia AWA’Ja Elokim ziemi i nieba” (Bereszit Bet p.4). Gdyż imię AWA’Ja wskazuje na hasadim, i jest to melech Adar, który nazywa się nowy M’A, jak napisano dalej. Ponieważ za pośrednictwem wzniesienia Ma’N od wyjaśnień iskier i kelim, co w BE’A do Acilut, one wywołują tam wyższy ziwug i otrzymują or hasadim nowego M’A, i wtedy kończy się pożądane połączenie miary miłosierdzia i sądu, czyli za pośrednictwem tego zostaje ukończone naprawienie linii również i w Za’T. Wszystko to dokładnie będzie opisane dalej w odpowiednim miejscu.
(pytania 66, 67)
10) I jak napisano w „Idra Nasa” (str. 131, 132): „cząstkowo nabyły aromat, a cząstkowo nie nabyły aromatu”. I to nie oznacza, że są melachim, które nabyły aromat, i takie, które nie nabyły aromatu, a mówi się o cząstkowości: część melachim – w każdej części każdego z nic cząstkowo była wyjaśniona i nabyła aromat, a część ich z każdego z nich, nie nabyła aromatu i pozostała z dołu, jak to opisano w Ec Chaim.
Or pnimi
10) Cząstkowo nabyły aromat, a cząstkowo nie nabyły aromatu itd., a część ich z każdego z nich, nie nabyła aromatu i pozostała z dołu: jak powiedziano wyżej, jest to parcuf Adam Riszon, w którym są klipot naprzeciw niego, od jego rosz do reglajm, czyli naprzeciwko wszystkich pięciu parcufim Zo’N de-Acilut. I te pięć parcufim, kiedy były wyjaśnione i stały się światem Acilut, pozostawiły każdy swoją część, która póki co nie jest wyjaśniona, lecz zostanie wyjaśniona w przyszłości za pośrednictwem wzniesienia Ma’N od pracy sprawiedliwych w ciągu 6000 lat świata naprawienia.
I wiedz, że te resztki tych parcufim de-Acilut, które pozostały nie wyjaśnione, one są tajemnicą każdego dobrego wynagrodzenia dla sprawiedliwych od siły stworzenia świata poprzez dziesięć wypowiedzi, czyli dziesięć kelim Acilut od strony połączenia miłosierdzia i sądu, jak powiedziano wyżej. Za pośrednictwem tego jest realizowane sterowanie wynagrodzeniem i karą w świecie, siłą dwóch stanów w Zo’N: katnut i gadlut. Tak, że jeżeli dokonują dobrych uczynków, to wznoszą Ma’N w Zo’N, i za pomocą tego osiągają gadlut i Ga’R, i otwierają miłosierdzie. A jeżeli dokonują złych uczynków, tym wywołują powrót Zo’N w stan katnut i sterowanie poprzez sąd otwiera się w świecie. Tak jest dla każdego poziomu zgodnie z jego własną duszą.
Jednak tu należy zrozumieć, że w duchowym nie ma zniknięcia, co więcej, w Acilut, który jest Jego Imieniem, Działaniem i Objawieniem jednocześnie, i światła stanów katnut i gadlut, przechodzących i powracających w Z’A de-Acilut na skutek działań niższych, nie oznacza, że podczas przejścia brakuje świateł katnuta, i przychodzą do nich poprzednie światła gadlut, lecz jest tu wyłącznie dodatek, gdyż poprzednie mochin de-gadlut przyciągnięte za pośrednictwem pracy sprawiedliwych pozostają takimi na wieki, bez jakichkolwiek zmian z powodu złych uczynków grzeszników, lecz grzesznicy wywołują nowe mochin de-katnut i sąd, i dodają do poprzednich mochin, lecz sterowanie światem – ono zawsze odbywa się za pośrednictwem dodatkowych mochin, do ostatnich. W postaci potrójnego czasu, który jest w naszym świecie w postaci przeszłości i rzeczywistości, przyciąga się poprzez nas od wyższych od siły wewnętrznej i zewnętrznej, od tego co było – przyciąga się z wewnętrznej, a to co w rzeczywistości – przyciąga się poprzez nas z zewnętrznej, i zewnętrzna siła ciągle otwiera się nam w naszym świecie, a wewnętrzna jest ukryta od nas i zupełnie nie jest poprzez nas wykorzystywana, i ona otworzy się nam w przyszłości w końcowym naprawieniu.
I powiedziano: „dla sprawiedliwych nie ma spokoju ani w tym świecie, ani w przyszłym świecie”. „Przyszły świat” nie oznacza „po ich śmierci”, gdyż martwi są wolni, jak wiadomo. Ale są sprawiedliwi, którzy stali się godni świateł przyszłego świata przy życiu. I jest jasne z powiedzianego poprzez mędrców, że nawet ci wielcy sprawiedliwi, którzy stali się godni przyszłego świata przy życiu, jednak nie ma dla nich spokoju, a zobowiązani są dokonywać swoją świętą pracę i ciągle przynoszą w stan achoraim poprzedni stan panim, żeby wznieść wyższy Ma’N dla nowych mochin. I to dlatego, że jest wyjaśnienie również i w parcufim Ga’R de-Z’A, które są wyżej niż światła przyszłego świata (olam a-ba), i to oznacza, że parcufim duszy w przyszłości obłaczają się do poziomu A’K de-Asia. I wtedy będą ich poziomy i pięć parcufim A’K równe, jak wiadomo. I to zostanie wyjaśnione w odpowiednim miejscu.
I to pojęcie obłóczenia, kiedy dusze stają się godne obłóczyć wyższe parcufim, oznacza dobre wynagrodzenie ukryte dla sprawiedliwych w przyszłości. Gdyż wszystkie mochin przedłużane za pośrednictwem wzniesienia Ma’N, które oni wznoszą siłą dobrych uczynków, dokonywanych przez nich bez względu na to, że przechodzą następnie w stan achoraim i ponownie wywołują stan katnut dla Zo’N, jak wyjaśniliśmy, że poprzednie mochin gadluta nie znikają, a przychodzą w postaci wewnętrznej siły, jak powiedziano wyżej, i dlatego jest u nich możliwość przyciągać za każdym razem nowe mochin, a pierwsze mochin przychodzą do nich w postaci wewnętrznej siły w ten sposób, że za każdym razem one przyciągają bardziej wysokie mochin, jak powiedziano. I wszystkie te mochin, które są przyciągane dla wyższych parcufim za pośrednictwem Ma’N, który one wznoszą, mają odniesienia do ich części, i chociaż w teraźniejszości nie nasładzają się w sposób inny jak tylko od tych mochin, które są przyciągane jako ostatnie, jednak poprzednie mochin pozostają na wieczność, ale nie służą im w teraźniejszości, jak powiedziano wyżej, żeby mogły dodać sił i iść od siły do potęgi, i w przyszłości osiągnąć wszystkie mochin, które były przyciągnięte przez nich jednocześnie.
I jest tak, jak mówią mędrcy: w przyszłości da Stwórca w panowanie każdemu sprawiedliwemu „szaj olamot” (ma dwa uzasadnienia: „światy w podarunku” lub „trzysta dziesięć światów”), jak powiedziano (w końcu traktatu Ukcyn): „dać w panowanie ukochanym”, czyli mochin, które przedłużyli w wyższych światach, które są ich częścią w przyszłości, jak wyjaśniliśmy.
„Dla sitra achra prowadzą wielki rozrachunek, lecz ich liczba zmniejsza się, jak np. jedenaście”: wyprowadza stąd osnowę dla swoich słów wyżej, gdzie mówi się, że wspólność ABE’A klipot – jest to 11 sfirot, odpowiednio wspólności ABE’A świętości, w których jest 10 sfirot. I przyczynę, że ich łącznie jest 11, on wyjaśnia tym, że one są resztkami sigim, które nie są wyjaśnione, jak powiedziano wyżej, że jest w odniesieniu do tego 11 właściwości, a mianowicie: 7 melachim i 4 achoraim, od Aw’I i ISZSu’T, łącznie 11. Jak napisano: „11 bożków w nim”. I zrozum to. I one – to 11 dni jesieni. I jest to 11 symboli powonienia, i ponieważ one – jest to całe życie, co w klipot, dlatego przy ich kadzeniu wznosi się życie klipot do góry, i są anulowane sigim i umierają, i śmierć zaprzestaje.
Jednak na słowa Zoharu samych w sobie – nie dał Ari żadnych komentarzy i ponieważ jest w słowach mędrców bardzo głęboki sens, prawidłowym jest pokazać całkowicie wypowiedź i odrobinę ją wyjaśnić. I oto ich słowa: „W sitra achra odbywa się wielkie obliczenie, lecz ich liczba zmniejsza się, jak np. jedenaście. A od strony świętości zmniejszają literę i wynika dodatek”. Wyjaśnienie: ponieważ wspólność sitra achra – z rozbicia kelim, jak mówi się wyżej w słowach Ari, że tam jest 11 właściwości. I wiadomo, że ich naprawienie jest w postaci 12 parcufim de-kdusza, gdyż całe naprawienie rozbicia kelim jest w postaci 12 parcufim Acilut. I sitra achra zostaje anulowana przez nich do tego stopnia, że „znika śmierć na wieczność”.
I to, jak powiedziano: „w sitra achra odbywa się wielkie obliczenie, lecz ich liczba zmniejsza się”, gdyż obliczenie (heszbon) – jest to nazwa dla Malchut i Malchut de-sitra achra – jako „huszbena itir – wielkie obliczenie”. (Inne sformułowanie z pism autora Baal Sulama: „huszbena” (obliczenie) oznacza Hochma, „itir” (wielki) oznacza dodatek, w sensie: każdy dodatek odejmuje.) I jest to „Malchut bez korony”, i ich 9 a nie 10, gdyż nie ma u nich żadnego skarmiania od Keteru, a korona oznacza Keter, dlatego one mają ubytki w postaci „Malchut bez korony”. I jest to „ajn ra” (dosłownie: złe oko), w postaci „9 i 90 zmarło od ajn ra, i jeden – od innych chorób”. I powiedziano: „jak np. jedenaście”, jak powiedziano w postaci: „jakikolwiek dodatek odejmuje”, one dodają (litery) ajn do „dwunastu”. (Inna interpretacja z pism autora Baal Sulama: I znika wyższy parcuf, dwunasty, czyli Ejn Sof i Keter.) I pozostało wyłącznie jedenaście. (Inne sformułowania z pism autora Baal Sulama: czyli 11, ponieważ zostają anulowane, zostają rozbite i opuszczają się we władzę klipot. I to jest to, o czym krzyknęło drzewo: „złodzieju, nie dotykaj mnie”. Gdyż przy dotknięciu litery ajn do „dwunastu” znika światło i połączenie „jedenaście”, które wyniknęło, wpada w klipot.) Wyjaśnienie tłumaczy: w aromacie słowa „jedenaście” i „dwanaście” rozróżniamy jedną literę ajn, gdyż nie ma dla nich skarmiania w Keterze. I to, jak powiedziano: „od strony świętości zabrali literę, i wyniknął dodatek”. Czyli zabierają literę ajn ze słowa „jedenaście” i wynika święte połączenie z dodatkiem, gdyż staje się „dwanaście”. I zrozum to w połączeniu słów Ari z przedłużeniem w tekstach Zohar.
11) I rzecz w tym, że z tych RaPa’H (288) iskier od melachim, które zostały rozbite zmarły i spadły w świat Bria, przy naprawieniu ósmego melecha Adar, zaczyna wyjaśniać się w nich iskry i kelim. I wszystko to, co zostało wyjaśnione w nich, było częścią Nukwy w każdym parcufie. I na początku wyjaśnia się najczystsza i najwyższa część w nich, i wznosi się w Acilut.
(pytanie 43)
12) W Acilut również są poziomy. Na początku za pośrednictwem wyższego ibura, rozpoczynają wyjaśniać się najwyższe części ze wszystkich i z nich zostaje uformowana Nukwa de-Atik. Następnie, kiedy wymieszało się światło iskier RaPa’H (288), ze światłem kropki Keter, która pozostała w Acilut, a kelim melachim wymieszały się z nowymi kelim nowego M’A, i z tego wszystkiego została uformowana Nukwa de-Atik i sam Atik, i w ten sam sposób wszędzie. Następnie za pośrednictwem ziwuga zahar de-Atik z Nukwą, wzniosły się i były wyjaśnione iskry, które spadły w dół, ich część, przydatna dla Nukwy de-A’A, i weszły na miejsce ibura w postaci Ma’N. I tam one zostają podsłodzone i naprawiają się tym, że znajdowały się tam w czasie ibura i stają się właściwością parcufa.
13) I w ten sam sposób A’A wyjaśnił dla Nukwy de-Aw’I, a Aw’I dla potrzeb Zo’N każdą bhinę Malchut co w nich, i dlatego tak nazywane są te melachim, ponieważ z nich wyniknęły wszystkie Malchut. I dokładnie tak samo we wszystkich dziesięciu sfirot, co są w każdym parcufie. Ich wyjaśnienie było w tej samej kolejności, i to, co nie może być wyjaśnione i wzniesione w świat Acilut, nawet w Nukwę de-Z’A, pozostaje w Bria, i z nich powstają następnie wszystkie części Bria w kolejności ich poziomów. I iskry de-Bria nie jest możliwe wyjaśnić za pośrednictwem Aw’I de-Acilut, gdyż one nie mogą wznieść się powyżej Zo’N. Jednak one wyjaśnione w brzuchu Nukwy de-Z’A drogą ziwug de-akaa Z’A z nią. I tam również nie wyjaśnia się nic oprócz Atik de-Bria, a w nim wyjaśniony A’A de-Bria, i w A’A wyjaśniane Aw’I de-Bria, i tą samą drogą zawsze, gdyż jest niemożliwym dla żadnej części być wyjaśnioną powyżej miejsca jej poziomu, nie według miejsca, nie według czasu, a tylko jeden po drugim w kolejności poziomów, i w kolejności czasu ich naprawienia, i zostało to wyjaśnione wystarczająco.
14) Zbadamy pytanie ibura de-Z’A, jak przy jego urodzeniu „niemożliwym jest otworzyć macicę bez krwi”. Są to części, które nazywane są sigim w stosunku do Acilut, i te sigim i dam (krew) ponownie wyjaśniane w Bria. A to, co jest jako sigim w Bria, powraca do wyjaśniania w Jecira, i w ten sam sposób na wszystkich i na każdym poziomie i wystarczająco o tym. Następnie w ten sam sposób z gorszych – w Jecira, a następnie – najgorsze w Asia, zgodnie z kolejnością poziomów. Gdyż każda część trzech światów BE’A jest właściwością Nukwy, i nie ma w nich zaharim i nawet właściwość zahar co w nich, jest nic innego jak siły Nukwy, jak wiadomo, gdyż wszystkie one – wojownicy Malchut i jej wojska, i wszystkie powstają z powodu wyjaśnienia siedmiu melachim w wyżej opisany sposób.
(pytania 42, 124, 125)
15) I wszystkie stworzenia i dusze sprawiedliwych – wszystkie one są wyjaśnieniem tych melachim, i dzień za dniem one wyjaśniane za pośrednictwem naszej modlitwy, i wznoszą się do góry w postaci Ma’N, są naprawiane i ponownie przychodzą w świat. I jest to tajemnica: „cały Israel – synowie melachim oni”. I jest to tajemnica: „nie przyjdzie Masziach ben Dawid do tej pory, dopóki nie zostaną wyjaśnione wszystkie dusze, co w guf, i jest to ten guf, w którym wymieszane są dobro i zło. Jak również wszystkie melachim i wszystkie stworzenia razem co w niebiosach i na ziemi, wszystkie one istnieją z powodu tych wyjaśnień”.
(pytanie 72)
16) I potem, jak zostało wyjaśnione wszystko to, co było niezbędne dla stworzenia wszystkich części czterech światów ABE’A, następnie był stworzony Adam Riszon, żeby dopełnić i wyjaśnić drogą działań i przykazań, żeby cudowną właściwością (sgulot) przykazań i modlitw wyjaśnić wszystkie wyjaśnienia, co więcej, połączyć w drzewie poznania dobra i zła te melachim, wspomniane wyżej, w ich sigim. I wtedy zmarł również i on, i całe jego potomstwo, żeby i on również wyjaśnił swoje części, w których wymieszało się dobro i zło, za przykładem melachim. I to tajemnica gilgula (obrót dusz), jak jest wyjaśnione w odpowiednim miejscu. Również i z tego powodu są melachim, które umierają każdego dnia i odnawiają się, jak napisano: „tworzy swoich służących”, i jest wystarczająco dla rozumującego. Gdyż w piórze brakuje sił dokładnie wyjaśnić wszystko.
17) I po wszystkich wyjaśnieniach, które były wyjaśnione przy stworzeniu światów ABE’A, wszystko to, co nie zostało wyjaśnione wtedy, to z powodu mnogości sigim, i z powodu tego, że dobro znika i pozostaje minimum dobra razem z całkowitym złem, które każdego dnia ubywa i wyjaśnia się dobro, i pozostaje zło, i dlatego te części, co nie były wyjaśnione do urodzenia Adama Riszon, powinny zostać wyjaśnione za pomocą Ma’N, który wznosi Adam swoimi działaniami, one również były właściwościami sigim i klipot, i one również znajdowały się w postaci opisanej w ABE’A, gdyż z części najwyższej w nich wyniknęły sigim, klipot, co w Acilut, zgodnie z jego poziomami: Atik, A’A itd., a gorsze sigim w Bria, i to również według poziomów, i w ten sam sposób aż do Asia.
18) Jednak należy wiedzieć: wówczas, kiedy były wyjaśnione te sigim, i z nich były stworzone właściwości czterech światów ABE’A (nieczystych), a jest to – w całości sigim i klipot, to wewnątrz nich znajdowały się właściwości melachim, które nie mogły być wyjaśnione i były tam w postaci ich neszama i życia, ożywiającego ich, jak wspomina się w rozdziale Itro (str. 69, list 1): „nie ma u sitra achra nic oprócz ner dakik (cienkiego świecenia)”. I to oznacza, że zły początek (jecer ra) i sitra achra pragną skłonić sprawiedliwych i przylepić się do świętości, gdyż nie ma u nich życia bez tego, i wymieszaniem dobra i świętości zwiększa się ich życie. I od tej pory nie dziw się, że zły początek pragnie skłonić człowieka do grzechu, i zrozum to.
(pytanie 81)
19) I wszystko to, co my ciągle wyjaśniamy w naszych modlitwach od dnia stworzenia Adama i do dnia Masziacha, wszystko to z tych melachim, znajdujących się wewnątrz klipot. I są właściwości, które wyjaśniamy każdego dnia, nawet teraz, odnoszące się do Acilut, i jest dla każdego świata z BE’A i jest dla dusz, to samo we wszystkich detalach. I przy wypełnieniu całego życia, dobra i świętości, które pozostawia je, pozostają końcowe sigim (sigim gmurim), i wtedy jak napisano: „znika śmierć na wieczność”. Jest to sitra achra, która nazywa się śmierć, według imienia sigim tych melachim, które zostały rozbite i zmarły, i zapamiętaj to, jak napisano wyżej: „nie przyjdzie (Masziach) Ben-Dawid, dopóki nie zostaną (naprawione) wszystkie dusze, co w guf Adama”.
(pytanie 65)
20) Jednak należy wiedzieć: podobnie do tego, jak w świętości – są to 4 światy ABE’A, i ich korzeń – jest to 10 sfirot rozprzestrzeniających się w nich, wyjaśnienie za wyjaśnieniem, poziom za poziomem, jak opisano wyżej, tak samo jest i w ABE’A de-klipot. Wszystkie ich korzenie pochodzą z wyjaśnienia melachim, które nie mogą jeszcze być wyjaśnione, i ich 11 sfirot. I jak napisano w Zohar (rozdział Truma 164, list 2): „w sitra achra odbywa się wielkie obliczenie, lecz ich liczba zmniejsza się, jak np. jedenaście”. Mówi się, że ona czyni zbyt duże obliczenie, gdyż w świętości one są dziesięcioma sfirot, a w klipot jedenaście sfirot. I jest to wielki ubytek, że chociaż ich i jedenaście, lecz ich nie więcej niż dziewięć, gdyż te jedenaście – jest to siedem właściwości siedmiu melachim i dwa achoraim de-Aw’I, i ogólnie ich tylko dziewięć. Jednak przy podziale Aw’I na dwie części w nich będzie cztery achoraim i wtedy wszystkich ich będzie jedenaście właściwości, jak powiedziano wyżej.
Or pnimi
20) W sitra achra odbywa się wielkie obliczenie, lecz ich liczba zmniejsza się, jak np. jedenaście”. ABE’A klipot jest to 11 sfirot w odniesieniu do wspólnych światów ABE’A świętości, które przedstawiają sobą 10 sfirot. I przyczyną tego, że jest ich 11 – on wyjaśnia, że one przedstawiają sobą resztki sigim, które nie były wyjaśnione. I w tym jest 11 właściwości, które przedstawiają sobą 7 melachim i 4 achoraim, czyli Aw’I i ISZSu’T, których 11. W tajemnicy napisanego: 11 Elokim jego przybywają pod ochroną… I one – 11 dni drogi od Horew na górę Sair. I jest to tajemnica 11 symbolów okadzenia, ponieważ one są całą siłą życia w klipot, dlatego przy okadzeniu wznosi się siła życia klipot do góry, i znikają sigim, i śmierć zaprzestaje.
Jednak słów Zohar samych w sobie Ari tu nie wyjaśnia, dlatego że jest tu wielka tajemnica. Należy pokazać tu całą wypowiedź ogólnie i wyjaśnić ją.
Ogólnie sitra achra wynika od rozbicia kelim, jak mówi Ari, że tam jest 11 właściwości, że ich naprawienie odbywa się w 12 parcufim świętości. Dlatego że całe naprawienie rozbicia kelim odbywa się w 12 parcufim świata Acilut, gdzie sitra achra znika z ich powodu, dopóki nie znika śmierć w całości.
To jest to, co powiedziano, „U sitra achra wielkie obliczenie, lecz liczba ich zmniejsza się”, obliczenie jest to nazwa Malchut. I Malchut sitra achra, w postaci dodatkowego obliczenia „huszbena”, obliczenie oznacza Hochmę, i jest to tajemnica Malchut bez korony, kiedy ich 9 a nie 10, dlatego że nie mają żadnego skarmiania od Keteru – korona oznacza Keter. I dlatego ona w nagości, w postaci Malchut bez korony. I jest to ajn ra (złe oko), 99 zmarło od złego oka, a 1 pozostał żywy. I to, jak powiedziano: „jak na przykład 11”, czyli w postaci (każdy dodający odejmuje) i jeżeli dodają literę ajn do 12, to pozostaje 11. Dlatego że nie ma u nich skarmiania w Keter, i Z’A ze strony świętości jeszcze odejmuje. I to, jak powiedziano, że ze strony świętości jeszcze odjął i wyniknął dodatek. Czyli odejmują literę ajn ze słowa 11 i wychodzi 12. I zrozum to ze słów Ari w połączeniu ze słowami z Zohar.
21) Widzimy, że melachim, które pozostały od wyjaśnień – one są siłą życia klipot. I znajdując się tam, one nazywane są władzą wielu, gdyż one rozłączone i nie są połączone, gdyż jeszcze nie są naprawione. I one – jest to 11 dni drogi od Horew na górę Seir, są to melachim, które panowały na górze Seir, czyli w Edomie. I one – ci co powiedzieli: „liczbą 11”. I one – jest to 11 symboli okadzenia i przy okadzeniu ich wznoszą się do góry, i wychodzą z sigim, które nazywane są śmiercią, i wtedy anulowane sigim zostają rozbite (umierają), i mór zaprzestaje. I zrozum to.
(pytania 41, 49)
22) I te 11 symboli okadzenia – to nic innego, jak jedna właściwość i jest to świecenie (heb: noga) wokół niego. I odpowiednio do niej również w Jecira, i to samo w Bria i w Acilut. I ta klipa noga nazywa się „duch Elokim wznosił się”, i litery (w słowie „merahefet”, wznosił się) – jest to mem-taw (dosłownie mem – zmarł), pej–rejsz–het (znaczenie liczby: 80+200+8=288), i jest to RaPa’H (288) iskier melachim, co zmarły. I ta klipa powstaje z 288 iskier, które pozostały wewnątrz kelim i są niewyjaśnione, i ona wznosił się (merahefet) nad klipot i nie wchodzi wewnątrz.
Or pnimi
22) „Świecenie (heb: noga) wokół niego, i odpowiednio do niej również w Jecira, i to samo w Bria i w Acilut”: jednak wiedz, że ABE’A klipot znajduje się w przeciwieństwie do ABE’A świętości, gdyż w świętości im jest on wyższy, tym bardziej święty, i czym mocniej on zmniejsza się – jego świętość opuszcza się do sof Asia, a w klipot odwrotnie, gdyż wyższa klipa, która jest naprzeciwko świata Acilut, jest słaba i nie jest aż tak zła, i im niżej opuszcza się – wzmacnia się nieczystość i klipot.
Jest również różnica w odniesieniu do stosunku dobra i zła w klipie noga, czyli w odniesieniu do sigim, które nie były wyjaśnione. W Asia – jest większość zła i tam one są w postaci praprzodków nieczystych sił, czyli nieczystość śmierci. W klipot de-Jecira wymieszane są dobro i zło po połowie, i one czynią nieczystymi również i dni powszednie, gdyż świat Jecira oznacza dni powszednie w czystości. W klipot de-Bria wymieszane są – większa część dobra i odrobina zła, i to czyni nieczystym również ofiarowanie. Gdyż świat Bria jest to właściwość ofiary, a świat Acilut głównie dobro, i jest w nim niewielka część klipy, i nawet to niewielkie nie miesza się ze świętością, a w klipie Acilut nie ma nieczystości, ona wyłącznie przyciemnia świętość, gdyż Acilut – jest to właściwość świętości.
„Merahefet – są to litery: mem-taw, pej-rejsz-het, i jest to RaPa’H iskier melachim, które zmarły”: czyli iskry – są to właściwości reszimot od świateł, które odleciały z siedmiu melachim i zmarły. Reszimot opuściły się z nimi, żeby była w nich siła do powstania przy ożywieniu zmarłych. Słowa RaPa’H, i RaPa’H (odleciał) – składają się z tych samych liter. I zrozum.
(pytania 66, 82)
Cztery rodzaje ziwugim pomiędzy zahar i nekewa
*23) Wiedz, że cztery poziomy są w świecie Acilut w stosunku do stanu znajdowania się zahar i nukwy, które są tam, i wtedy, kiedy oni znajdują się we właściwościach nekudot, do naprawienia, i wtedy, kiedy oni znajdują się w postaci ukończonego parcufa po naprawieniu. Kolejność ich jest taka: gorsze z nich – kiedy oni oboje znajdują się w stanie achor be achor. Powyżej tego – achor be panim.
Wyjaśnienie: zahar powraca swoje achoraim naprzeciwko panim nukwy, i teraz nukwa może otrzymać światło z achoraim zahar poprzez swoje panim, jednak z panim zahar u niej póki co nie ma siły dla otrzymania światła.
Wyżej tego – jest panim be achor.
Wyjaśnienie: zahar ustawia swoje panim naprzeciwko achoraim nukwy i świeci w niej. I jest to wielka wysokość, gdyż światło panim zahar świeci w nukwie, lecz póki co jeszcze nie ma w niej wystarczająco siły otrzymać to światło poprzez panim, i dlatego ona odwraca swoje achoraim i stąd otrzymuje światło w swoje panim, i tym odrobinę powiększa się tam awijut światła, i kiedy światło przechodzi poprzez achor i sięga w stronę jej panim, ona już może otrzymać je, gdyż jej awijut odrobinę powiększył się. I to oznacza: „mądry i w achor będzie wywyższony”. Gdyż Hochma, czyli zahar, kiedy jego panim obrócone do achoraim nukwy i świecą w niej, wzrasta, i w niej świeci dodatkowe świecenie, większe niż to było w przeciwnym stanie, w achor be panim, jak to opisano wyżej na drugim poziomie.
* „szaar akdamot”, str.56, pojęcie dziesięciu nekudot.
Or pnimi
23) Cztery właściwości… gorsza z nich – kiedy oni oboje znajdują się w stanie achor be achor: te cztery poziomy działają jak w Zo’N, tak i w Aw’I, lecz ich źródło jest w Aw’I. Gdyż są to pierwsze osnowy dla zrozumienia mochin Aw’I i Zo’N, warto zagłębić się w nie i wyjaśnić szczegółowo.
Jak wyjaśniliśmy wyżej (w cz.6), rosz de-Nekudim, która nazywana jest Aw’I – jest to tylko właściwość hotem pe de-rosz w stosunku do dziesięciu sfirot ogólnej rosz, patrz tam w detalach. A od strony drugiej rosz – jest to właściwość AHa’P, które wyszły z rosz na zewnątrz, gdyż niższa hej znajduje się w ejnaim Keteru, i Aw’I znajdują się poniżej masachu de-rosz, i uważane na skutek tego jako HaGa’T (jak to dokładnie opisano w or pnimi cz.6, p.44).
Należy wiedzieć, że chociaż my powiedzieliśmy, że te Aw’I są właściwością HaGa’T, one jednak są uważane za właściwość Ga’R i rosz od strony Biny, czyli dzięki naprawieniu achor be achor będącego tam. To naprawienie przedłuża się siłą Biny or jaszar, gdyż Bina or jaszar oznacza or hasadim, a nie Hochma, w postaci: „hafec hesed on” (pragnie miłości on) (jak pisze Ari wyżej w cz.5, p.41 i w or pnimi p.40). I dlatego uważa się, że jej achoraim w niej odpychają Hochmę, a jej panim jest to wyłącznie or hasadim. Wychodzi na to, że Hochma i Bina or jaszar – są w stanie achoraim jeden do drugiego (patrz wyżej cz.1, or pnimi p.50).
Wyjaśniliśmy wyżej w słowach Ari (cz.6 p.23), że Aw’I wzięły niewielkie świecenie od światła ozen, czyli od światła Biny dziesięciu sfirot ogólnej rosz, i dlatego dla nich efektywne są achoraim światła Biny, wspomniane wyżej, żeby utrzymać ich we właściwości Ga’R. I chociaż one znajdują się poniżej masachu de-rosz, który znajduje się w nikwej ejnaim de-Keter tak, ten masach, czyli niższa hej, nie dopuszcza do nich świecenia Hochma z rosz, jednak dla nich to zupełnie nie uważa się za defekt, gdyż u nich i tak zupełnie nie ma życzenia otrzymywać świecenie Hochmy, ponieważ one pragną i życzą sobie właśnie hasadim i odpychają or hochma siłą achoraim świata ozen, sterującego nimi i dającego im naturę tego życzenia w postaci „hafec hesed on”.
I z tego są bardziej zrozumiałe słowa Ari (w cz.6, p.24) o Za’T, które nie otrzymały niczego od świecenia ozen, i dlatego rozbiły się kelim panim i achor, lecz Aw’I, które otrzymały odrobinę świecenia od światła ozen, nie rozbiły się, a wyłącznie ich achoraim, a ich panim zostały żywe i nie zostały rozbite, bez względu na to, że otrzymały świecenie światła ozen z daleka.
Z powiedzianego dobrze zrozum te słowa. Wyjaśniliśmy, że dzięki świeceniu otrzymanemu od achoraim światła ozen, one nie otrzymały żadnej krzywdy od oddalenia w tym miejscu. To oznacza: z tego powodu, że oddaliły się od właściwości rosz za pomocą niższej hej, co w ejnaim Keteru, przeszkadzającej świeceniu Hochma de-rosz, ponieważ one zupełnie nie życzą sobie or hochma, i nawet jeżeliby znajdowały się blisko do niego, również odpychałyby od siebie or hochma, będąc z nim w stanie achoraim, jak powiedziano wyżej. I dlatego w nich jeszcze jest właściwość całkowitej rosz od tej właściwości i Biny, i dlatego nad nimi zupełnie nie panuje defekt rozbicia w takiej postaci, czyli kelim de-panim, które utrzymały się w całości przy niej, czyli panim Biny, oznaczającej or hasadim, jak powiedziano wyżej. I wyłącznie to, że one otrzymały w swoje kelim de-achoraim następnie za pośrednictwem ziwuga Jesod A’K w ten sposób, że obróciły za pośrednictwem tego ziwuga swoje kelim de-achoraim i uczyniły ich właściwością panim. To oznacza, że otrzymały w nie or hochma (patrz cz.6, or pnimi p.40). I właśnie te kelim zostały rozbite. Dlatego że one miały już defekt z powodu oddalenia od miejsca tak, że one stały się właściwością rosz, jak powiedziano wyżej, i będzie to wyjaśnione niżej.
I o tym mówi Ari dalej, że jeżeliby nie były Aw’I początkowo w stanie achor be achor, to zostałyby rozbite i panim i achor, podobnie do Za’T de-Nekudim. Czyli, jak wyjaśniliśmy, dzięki temu naprawieniu achor be achor, czyli świeceniu światła ozen, one uważane są za właściwość rosz, chociaż znajdują się poniżej masachu niższej hej, co w ejnaim, i dlatego w nich nie działa rozbicie, jak powiedziano wyżej. Lecz jeżeliby w nich nie było tego naprawienia w postaci achor be achor, to one uznawane by były dokładnie za guf, podobnie do Za’T de-Nekudim. Gdyż i te, i inne – wyłącznie właściwość hotem pe (jak powiedziano wyżej w or pnimi p.5).
I tak my szczegółowo wyjaśniliśmy pojęcie „achoraim de-Ima” w stosunku do Hochmy. Ale i w Aba określa się, że jego achor w stosunku do Biny, i to z powodu tego, że jego niższa hej jest w nikwej ejnaim Keteru, i dlatego Aba nie może niczego dać do Biny od strony Hochmy, gdyż znajduje się poniżej masachu, jak powiedziano wyżej, i dlatego ten stan nazywa się achor be achor, gdyż Aba nie może dać Binie od or hochma z powodu achoraim niższej hej, nawet jeżeliby Bina powróciła swoje panim do Hochmy. I odwrotnie, Bina nie mogłaby otrzymać or hochma od Aba, nawet jeżeliby Aba powrócił panim do Biny, żeby dać jej or hochma. Gdyż ona „hafec hesed” (życzy wyłącznie hasadim), jak powiedziano wyżej. I tak my szczegółowo wyjaśniliśmy stan pierwszego poziomu, który nazywa się achor be achor.
Wyżej tego – achor be panim. Wyjaśnienie: zahar odwraca swoje achoraim naprzeciw panim nukwy”: należy wiedzieć, że dwa zmniejszenia odbyły się w Binie siłą wzniesienia niższej hej w ejnaim: jedno – od strony masachu, który jest ustawiony w ejnaim tak, że na skutek tego Bina opuściła się we właściwość skróconej Malchut, i w niej odbył się ziwug de-akaa w rosz, i w niej kończy się cały parcuf, czyli w sfirze Bina de-NeH’I, jak wiadomo. A drugie zmniejszenie odbyło się w niej siłą gwurot, czyli zamknięciem hasadim, co w kli Malchut, od źródła jej stworzenia.
Pojęcie tych gwurot, co w kli Malchut, było wyjaśnione wyżej w słowach Ari w stosunku do światła Malchut co w kli Jesod, które jest w parcufie A’B de-A’K, czyli w drugim rozprzestrzenieniu A’K, kiedy wymieniły się światła i or hochma przechodzi w kli Keter, światło Bina w kli Hochma itd., aż do światła Malchut w kli Jesod (jak opisano wyżej w cz.5, p.45 u Ari i w or pnimi), że to światło achoraim, które pozostało od sfiry Hod, w nim nie ma świecenia hasadim z Wa’K de-Z’A, i dlatego określa się tam w kli Jesod jak właściwości pięciu gwurot, patrz tam detale. My również wyjaśniliśmy tam, że korzeń Malchut – jest to sfira Hod, czyli piąty hesed z pięciu hasadim, lecz u niej są dwa zmniejszenia – w Jesod i w Malchut, patrz tam detale. I dlatego określa się Malchut od strony jej włączenia w Z’A, że w niej są kelim de-panim, czyli otrzymujące or hochma, podobnie do Z’A, ale w ukryciu hasadim i zrozum to.
I tak wyjaśniliśmy panim i achoraim znajdujące się w kelim Malchut, i one są właściwością gwurot: ze swojej strony ona naprawiona masachem odpychającym Hochmę i jest to właściwość jej achoraim, a od strony jej włączenia w Z’A, czyli w pięciu hesed, jak powiedziano wyżej, w niej jest świecenie Ga’R, ale w ukryciu jej hasadim, jak już wyjaśniliśmy. Te dwa zmniejszenia Bina otrzymała od Malchut siłą wzniesienia niższej hej w ejnaim.
Z tego zrozum niezbędność dwóch tych stanów: achor be achor i achor be panim, gdyż na początku naprawia się pierwsze zmniejszenie, czyli twarde achoraim Malchut, z powodu masachu i cimcuma działającego na Binę na skutek niższej hej znajdującej się w nikwej ejnaim, i to naprawienie odbywa się za pośrednictwem achoraim Biny, jak powiedziano wyżej. Potem, jak to jest naprawione, na nią pozostaje jeszcze drugie zmniejszenie: ukrycie hasadim znajdującej się w kli panim Malchut, działający na Binę, na skutek niższej hej w ejnaim, i to odbywa się za pośrednictwem stanu achor be panim, gdyż zahar, czyli Hochma, świeci jej światłem hasadim od strony jej achoraim, wewnątrz kelim de-panim Biny, które cierpią wyłącznie od tego braku. Gdyż w świeceniu Ga’R nie ma braku, jak powiedziano wyżej, a teraz Bina jest już naprawiona i od strony kelim, jak właśnie jej achor, tak i w części jej panim. Jednak ona nie otrzymuje jeszcze niczego, oprócz wyłącznie or hasadim od strony achoraim Hochma, i jeszcze nie jest przydatna do otrzymania światła panim, czyli or hochma, jak to tutaj opisano.
Wyżej tego panim be achor: te dwa naprawienia achor be achor i achor be panim uczynione siłą achoraim Biny, jak powiedziano wyżej. Pierwsze naprawienie jest to achoraim de-Bina, odpychająca Hochmę siłą tego, że „hafec hesed on”, jak powiedziano wyżej, i dlatego masach absolutnie nie zmniejsza go, gdyż on i tak odpycha Hochmę, i w tym u niej zupełnie nie ma braku z powodu masachu, jak powiedziano wyżej.
Pojęcie tych gwurot, co w kli Malchut, było wyjaśnione wyżej, gdyż wszystkie ich potrzeby były od ukrycia hasadim, a teraz, po naprawieniu achor be achor, otrzymują hasadim w dostatku od achoraim Hochma. Lecz trzeci poziom panim be achor, co oznacza panim de-zahar w achoraim nukwy, on przychodzi do niego za pośrednictwem ziwuga A’B-Sa’G, opuszczającego niższą hej z ejnaim w pe. Wtedy Hochma i Bina powracają w rosz, wtedy poznają zahar, czyli Hochma, właściwość jego achoraim, jak i na początku. Jednak Bina, póki co, pozostaje w stanie achoraim, gdyż nie ma jeszcze u niej siły otrzymać od jej kelim de-panim. Jak to tu opisane.
Nie ma w niej wystarczająco siły otrzymać to światło poprzez panim: gdyż w rzeczywistości ona może otrzymać światło panim Hochma, gdyż znajduje się ona powyżej masachu, jak w poprzednich parcufim A’K. Jednak z powodu dwóch poprzednich naprawień: achor be achor i panim be achor, gdzie pierwsze – jest to achoraim de-Ima, pragnąca hasadim i odpychająca Hochmę, drugie – jest to właściwość gwurot, co w kelim de-panim, które pragną or hasadim z ich korzenia, i dlatego Bina wzmacnia swoje achoraim i nie życzy sobie otwierać swoich kelim de-panim, żeby otrzymywać or hochma od zahar, a wyłącznie światło achoraim, czyli or hasadim, jak wyjaśniliśmy. I o tym powiedziano, że „nie ma w niej wystarczająco siły otrzymać go poprzez panim”. Czyli z powodu wielkiego pragnienia do or hasadim będącego u niej.
Odrobinę zwiększa się tam awijut światła… ona już może otrzymać go, ponieważ jej awijut odrobinę zwiększył się: Wyjaśnienie: to światło panim otrzymywane w kelim achoraim Biny bardzo powiększa jej achoraim, do tego stopnia, że te achoraim wznoszą się we właściwość ukończonych Ga’R w ten sposób, że kelim de-panim stają się mniej znaczącymi i otrzymują światło Ga’R od kelim achoraim. Wychodzi na to, że kelim achoraim bardziej ważne niż kelim de-panim, gdyż są dającymi dla nich.
Sens tego jest w tym, że w rzeczywistości nie otrzymują kelim de-achoraim od światła panim zahar niczego, oprócz bardzo małego świecenia, ponieważ są to kelim odpychające Hochmę i pragnące wyłącznie or hasadim, jak powiedziano wyżej. Lecz to niewielkie świecenie, które one otrzymują, powraca ich achoraim w stan wielkiej wagi, inaczej niż kelim be panim, przecież w czasie, kiedy kelim be panim otrzymały Hochmę, czyli światło Malchut, co w kli Jesod, co w poprzednich parcufim, one wtedy były w wielkim ukryciu od or hasadim, tak jak powiedziano wyżej. I jest to pięć gwurot, co w Jesod. Jednak u tych kelim de-achoraim jest or hasadim w nadmiarze, jak również niewielkie świecenie hochma, które one otrzymują, jak wyjaśniliśmy.
I jak powiedziano: „odrobinę zwiększa się tam awijut światła”, czyli że to zupełnie niewielkie świecenie z powodu siły odpychania, które jest w kelim de-achoraim. „I kiedy światło przejdzie poprzez achor i sięga strony jej panim, ona już może otrzymywać je, ponieważ awijut odrobinę zwiększył się”. Czyli kelim de-panim, podczas kiedy otrzymywały świecenie hochma, nie mogły jeszcze wtedy otrzymać or hasadim, a były we właściwościach gwurot, lecz teraz, kiedy one otrzymują świecenie hochma za pomocą kelim de-achor, w nich jest Hochma i hasadim razem.
Mądry i w achor będzie podwyższony… Więcej niż u tych, którzy byli przeciwnym stanie, w achor be panim: gdyż Hochma uszlachetnia teraz światło achoraim i czyni go właściwością Ga’R i światłem panim. W tym czasie, kiedy do tego, kiedy była w stanie achor be panim, chociaż i otrzymywały w kelim be panim, jednak nie otrzymywały inaczej, jak światło achor z Hochmy, jednak teraz, chociaż i otrzymują w kelim de-achoraim, ona otrzymuje światło Ga’R i panim, jak powiedziano wyżej.
(pytania 1, 2, 4, 29, 75, 76, 77, 97)
24) I wyżej od wszystkich czwarty poziom, kiedy zahar i Nukwa panim be panim, jeden naprzeciwko drugiego, dlatego że ona teraz otrzymuje światło panim de-zahar, i jest to cudowne światło. Co więcej, nie ma potrzeby w tym, żeby na początku zwiększał się awijut w jej achor, ona już może otrzymać go w czystości (zach) poprzez jej panim.
Or pnimi
24) „Czwarty poziom, kiedy zahar i nukwa panim be panim”: i tak, pierwsze dwa poziomy: achor be achor i achor be panim wychodzą za pośrednictwem achoraim de-Ima, a trzeci poziom wychodzi za pośrednictwem wyższego ziwuga A’B-Sa’G, opuszczającego niższą hej z ejnaim, jak powiedziano wyżej, i to naprawienie jest efektywnym wyłącznie dla zahar, poznać jego panim jak na początku. Jednak nukwa, póki co, jeszcze związana siłą jej achoraim i ona wybiera więcej w hasadim i odpycha Hochmę, jak napisano wyżej. I dlatego Bina potrzebuje wzniesienia Ma’N od niższych, czyli od Zo’N, gdyż tylko wtedy ona zmuszona przerwać siłę swoich achoraim i powrócić w panim do Hochmy. I ona czyni to wyłącznie dla Zo’N, gdyż nie będzie mogła przedłużać do nich świecenia Hochmy w sposób inny. I dlatego ona powraca do stanu panim be panim z Hochmą, i jest to czwarty poziom.
I wiedz, że pojęcie wzniesienia Ma’N, powracające w Hochmę i Binę stan panim be panim, ma korzeń jeszcze w dziesięciu sfirot or jaszar. Gdyż Bina or jaszar jest to właściwość or hasadim, a nie or hochma (jak to opisano w or pnimi cz.1, p.3). Dlatego ona również określa się jak achoraim do Hochmy, lecz podczas kiedy ona chce stworzyć Z’A, cała istota którego świecenie hochma, jak napisano tam, ona zmuszona wtedy powrócić swoje panim do Hochmy panim be panim, żeby otrzymać od niego świecenie hochma dla Z’A or jaszar. W ten sposób, do tej pory, dopóki ona nie tworzy Z’A, ona znajduje się w stanie achoraim z Hochmą, a potem, jak ona tworzy Z’A, ona znajduje się panim be panim z Hochmą, żeby przedłużyć jemu to świecenie. Widzimy, że źródłem w korzeniu dla stanu panim be panim jest Z’A or jaszar.
Z tego dobrze zrozum słowa Ari wyżej (cz.5, p.51), gdzie on mówi, że światło hesed, które jest dane w Binę, czyli światło Z’A, pozostaje w niej na zawsze w postaci Ma’N. Czyli jak powiedziano wyżej, podczas tego, kiedy Bina chce przedłużyć gadlut światła hasadim, żeby oddać go na miejsce, ona zmuszona jest powrócić panim do Hochmy, i dlatego to światło hasadim uważa się dla Biny właściwością Ma’N, co oznacza: wywołuje w niej ziwug panim be panim z Hochmą.
I tak my w detalach wyjaśniliśmy pojęcie wzniesienia Ma’N, co oznacza: faktor pobudzający do ziwuga Hochmę i Binę. I jeżeliby nie ten faktor, to Hochma i Bina nie uczyniłyby ziwug panim be panim, z powodu achoraim de-Bina odpychającej Hochmę w postaci „hafec hesed on”. I ten faktor – jest to Zo’N, dlatego że one – dzieci Biny, i cała ich istota – jest to wyłącznie świecenie hochma. Ponieważ cała różnica Biny or jaszar od Z’A or jaszar – tylko w tym świeceniu Hochma, które Bina przedłuża dla Zo’N, gdyż oboje są światłem hasadim, lecz Bina – jest to or hasadim bez żadnego świecenia hochma, a Z’A w świeceniu hochma (jak napisano wyżej w cz.1, p.3 w or pnimi od słów: „i sens”). I dlatego nie może wyniknąć ziwug de-gadlut w Aw’I ze wzniesienia Ma’N, gdyż do tej pory, dopóki Zo’N nie wznoszą Ma’N do Biny, ona powiązana w pragnieniu przedłużać hasadim, co i jest całą istotą Biny jeszcze od strony or jaszar, jak wyjaśniliśmy. I pamiętaj o tym wszędzie, gdzie mowa idzie o wzniesieniu Ma’N.
(pytania 35, 39, 71, 73)
25) Wiedz, że w Zo’N były wszystkie cztery wspomniane bhiny w pokazanej kolejności. Lecz w Aw’I było wyłącznie trzy bhiny, a mianowicie: pierwsza, trzecia i czwarta. A druga bhina nie była potrzebna.
Or pnimi
25) „Lecz w Aw’I były wyłącznie trzy bhiny”: gdyż drugi poziom achor be panim nie działa w Aw’I. Przyczyna jest w tym, że dwa poziomy: achor be panim i panim be achor naprawiane są w nich jednocześnie, a mianowicie podczas opuszczenia niższej hej z ejnaim w pe, dlatego że Bina wtedy powraca do poprzedniego stanu i zmniejszenia, które odnosi się do niższej hej i więcej nie działają w niej absolutnie. Inaczej jest w Zo’N: Nukwa potrzebuje dwa naprawienia dla dwóch jej zmniejszeń, jak powiedziano wyżej: pierwsze dla kelim achoraim, drugie dla kelim panim.
(pytania 9, 96, 99)
26) Teraz wyjaśnimy pojęcie achoraim Aw’I. One również spadły i rozbiły się. Na początku należy wyjaśnić istotę panim be panim i achor be achor. Rzecz w tym, że miejsce klipot i hiconim – jest to achoraim Nukwy de-Z’A, i tam są one przylepione. Jednak również w achor de-Z’A u nich jest niewielkie zaczepienie. I zanim Stwórca stworzył Adama na ziemi, była u klipot siła przyciągać światło ze świętości, w postaci: „i nie ma człowieka dla uprawiania ziemi”, i jeden z rodzajów uprawiania ziemi – jest to obcinanie pędów z winogron, i przy tym potrzebne są nakazujące przykazania. Lecz kiedy było stworzone 7 niższych sfirot – Za’T, i jeszcze nie był stworzony w świecie niższy Adam Riszon, wyszły Zo’N achor be achor z powodu lęku przed hiconim, żeby nie przylepiały się. Przecież jeżeliby znajdowały się panim be panim, to u klipot byłoby miejsce zaczepienia się w miejscu achoraim i podkarmiania się, gdyż z panim nie mogły podkarmiać się. I dlatego trzeba byłoby być połączonymi achor be achor, żeby hiconim nie mogły podkarmiać się stąd.
*Ec chaim szaar 8 perek 6.
Or pnimi
26) „Miejsce klipot i hiconim – jest to achoraim Nukwy de-Z’A, i tam są one przylepione”: gdyż klipot nie przyczepia się inaczej jak tylko w miejscu braku, czyli w miejscu, które nie świeci, i nazywa się achoraim, czyli w achoraim de-Za’T, czyli w Zo’N. Jednak w Ga’R one zupełnie nie mają o co się zaczepić, jak pisze o tym wyżej Ari.
I w Zo’N również jest różnica pomiędzy Z’A i Nukwą. Gdyż główne ich zaczepienie się w nukwie de-Z’A, która jest kończącą sfirą dla parcufa, czyli przerywającą światło w parcufie, żeby ono więcej nie rozprzestrzeniało się i to siłą cimcuma i masachu co w niej, jak wiadomo. I dlatego jej achoraim – jest to całkowita ciemność w postaci napisanego: „jej reglajm opuszczone są w śmierć”, i to klipot, które nazywane są śmiercią. I jak napisano: „miejsce klipot i hiconim – w achoraim Nukwy de-Z’A i tam one są przerabiane”. Czyli jak powiedziano wyżej, klipot i hiconim rozpoczynają się od miejsca ciemności i niżej, czyli od sijum Nukwy i niżej, gdyż po niej rozpoczyna się ciemność, ponieważ ona jest właściwością sijum dla świateł w parcufie.
„Jednak również w achor de-Z’A, u nich jest niewielkie zaczepienie”: a mianowicie, w całej tej mierze co nie świeci, która nazywa się achoraim, ponieważ jest to prawo: „nie wybudowany cur (baszta) w sposób inny, jak z powodu zniszczenia Jerozolimy”. Gdyż cały ich pokarm i budowa sitra achra – z upadku w świętości. W ten sposób, kiedy będzie naprawiona świętość do tego stopnia, że nie będą wyobrażalne żadne zniszczenia, wtedy zniknie sitra achra ze świata, jak napisano: „pochłonięta śmierć na wieki”.
„I zanim Stwórca stworzył Adama na ziemi, była u klipot siła wchłaniać światło”: czyli wtedy nie mogły Zo’N uczynić ziwuga panim be panim, gdyż nie ma ziwuga panim be panim bez wzniesienia Ma’N od niższych (jak mówi się o tym wyżej przy wyjaśnieniu czwartego poziomu). Tam wyjaśnia się w stosunku Aw’I, i tak samo wygląda sprawa i w Zo’N, gdyż Zo’N również naprawiane w achor be achor siłą achoraim de-Ima, jak my wyjaśniliśmy, i dlatego Nukwa również nie przerywa swoich achoraim zanim nie pojawi się faktor zobowiązujący do tego, i ten faktor – jest to dusza sprawiedliwych, wznoszących do niej Ma’N. I dlatego, żeby dać im świecenie Ga’R, ona powinna przerwać swoje achoraim i stanąć panim do Z’A, i wtedy ona czyni ziwug z Z’A panim be panim. Zgodnie z tym, zanim był stworzony Adam Riszon, nie miał kto wznosić Ma’N do Nukwy de-Z’A i na skutek tego brakowało im Ga’R, czyli światła panim będącego istotą życia parcufa, „i dlatego była u klipot siła wchłaniać szefa (dostatek, światło) ze świętości”, czyli z tego braku światła Ga’R.
„Zo’N achor be achor z powodu lęku przed hiconim, żeby nie przylepiały się”: czyli wyszły w naprawieniu achoraim de-Ima, gdyż wzniosły się w górę, w Aw’I. I Z’A włączył się w Aba, a Nukwa de-Z’A w Ima, i tym osiągnęły właściwość achoraim de-Ima wystarczającą dla nich jako właściwość świecenia Ga’R (jak powiedziano wyżej w or pnimi p.23). Po tym jak one osiągnęły to, hiconim już nie mogą ssać i karmić się z Zo’N, gdyż dla nich on uważany jako właściwość światła Ga’R, a jeżeli w parcufie jest Ga’R, więc nie ma miejsca dla hiconim wchłaniać stąd, gdyż nie ma zaczepienia w sposób inny niż w Za’T bez Ga’R.
„Przecież jeżeliby znajdowały się panim be panim, to u klipot byłoby miejsce zaczepienia się, w miejscu achoraim”: to nie oznacza „jeżeliby znajdowały się w ziwugu panim be panim”. Gdyż wtedy tym bardziej byłyby wyprowadzone klipot z Zo’N całkowicie, jak powiedziano wyżej. A sens w tym, że jeżeliby nie było w nich tego naprawienia achor be achor, a Nukwa życzyłaby sobie otrzymać światło panim od Z’A, to wtedy ich achoraim byłyby otwarte i byłby odczuwalny brak Ga’R w nich, i wtedy byłoby dla klipot miejsce zaczepienia się, czyli za ich brak, lecz teraz, kiedy one naprawione w achoraim de-Ima tak, że odpychają or hochma, czyli światło panim, więc w nich nie jest odczuwalny żaden brak, żeby mogły hiconim zaczepić się tam, gdyż brak or hochma teraz zupełnie nie jest uważany dla nich za brak, gdyż one i tak nie życzą sobie Hochmy (jak powiedziano wyżej w or pnimi p.23).
I jak powiedziano: „Przecież jeżeliby znajdowały się panim be panim, to u klipot byłoby miejsce zaczepienia się, w miejscu achoraim, i podkarmiać się, gdyż z panim nie mogły podkarmiać się”. Czyli, jak wyjaśniliśmy, jeżeliby kelim de-panim Nukwy były otwarte dla otrzymania światła panim, byłby brak światła panim otwarty w nich, a ten brak – jest to achoraim, i klipot czepiają się tam i stamtąd wysysają światło. I pamiętaj zawsze: achoraim oznaczają miejsce braku or hochma, i w takiej postaci jest zaczepienie i skarmianie dla hiconim, całe życie których jest z miejsca braku w świętości. W przeciwieństwie tego achoraim de-Ima – jest to Ga’R, chociaż i tam rzecz jasna jest brak Hochmy, z tego powodu one są nazywane achoraim, jednak w stosunku do Biny nie uważa się to za hisaron, ponieważ według swojego korzenia w Binie or jaszar, ona otrzymuje hasadim i odpycha or hochma. I ponieważ w Binie istota sfiry pochodzi z Ga’R, dlatego jej or hasadim również uważa się jako Ga’R, i na skutek tego, że i Zo’N również wznoszą się i włączają się w Aw’I i otrzymują od nich to naprawienie achoraim de-Ima, to i one również osiągają świecenie Ga’R od tej właściwości achoraim de-Ima, i brak or hochma nie jest uważany na skutek tego za brak również w Zo’N, jak wyjaśniliśmy.
(pytania 6, 7, 13, 37, 51, 62, 69, 89)
27) Kiedy był stworzony Adam Riszon i wykonał przykazania rozkazujące, powracające je panim be panim. I nie było już lęku przed klipot, gdyż on już wykopał, okopał, wyrzucił i ściął kolce z winogrona. I ponieważ one znajdowały się achor be achor, nie ma innego u Zo’N oprócz jednego kotela (ścianki kli) na dwóch, i jednego tego kotela jest wystarczająco dla obu, i korzystają z jednego kotela, połowa kotela dla Z’A i połowa kotela dla Nukwy. I kiedy Adam powrócił je panim be panim za pośrednictwem przykazań i dobrych uczynków, wtedy ukończył się i wypełnił się jeden cały achor dla jednego, i jeden cały achor dla drugiego, i mogą one powrócić panim be panim.
Or pnimi
27) „Przykazania rozkazujące, powracające je panim be panim”. Wyjaśnienie. Za pośrednictwem dobrych uczynków dokonywanych przez niego, on jeszcze mocniej połączył się ze świętością i zabezpieczył sobie możliwość dokonać wyjaśnienie iskier i kelim, które spadły w BE’A, aby oczyścić je od sigim, czyli od dodatku bhiny dalet w nich (jak napisano wyżej w or pnimi p.2). I wtedy wzniósł on je w Ma’N w Nukwę. I na skutek tego, że te iskry i kelim, które wzniosły się, przyszły z siedmiu melachim de-Nekudim, u których już było or hochma przed rozbiciem, i one również z części Nukwy, dlatego Nukwa de-Z’A odczuwa hisaron światła Hochma, i na skutek tego ona przerywa swoje achoraim i powraca swoje panim do Z’A i czyni ziwug panim be panim.
„I nie było lęku przed klipot, ponieważ on już wykopał, okopał, wyrzucił, ściął kolce z winogrona”: czyli po tym jak wyjaśnił iskry i kelim ze wszystkich dodatków (sigim) w nich, co nazywa się „pracą winorośli”, czyli wykopał, okopał itd., one stały się przydatne wznieść się w Ma’N w Nukwę i wywołać tam ziwug panim be panim z Z’A, i wtedy naprawiane są te kelim w bhinie Ga’R, i nie ma więcej lęku by nie rozbić się, jak odbyło się z tymi kelim na początku w świecie Nekudim, gdyż on już wyrzucił kolce z winorośli, czyli sigim w nich, jak powiedziano wyżej, i od tej pory i na wieki pozostają w świętości.
„Jednego kotela na dwóch, i jednego tego kotela jest wystarczająco dla obu, i korzystają z jednego kotela”: kotel oznacza achoraim, czyli achoraim de-Ima, które naprawiane są w niej w stanie achor be achor, i wystarczająco tego im jako świecenie Ga’R, jak powiedziano wyżej. On wypełnia hisaron Hochmy w nich i dlatego one chronione od hiconim. I jak powiedziano: „jednego tego kotela wystarczająco dla obu”, czyli jego wystarczająco dla nich, żeby ukryć hisaron Hochmy w ich achoraim. I klipot nie mogą ssać stąd.
„Połowa kotela – dla Z’A, i połowa kotela dla Nukwy”: czyli oni oboje włączeni są w te achoraim w ten sposób, że klipot nie będą mogły ssać ani z Z’A, ani z Nukwy.
„I wypełnił się jeden cały achor dla jednego, i jeden cały achor dla drugiego, i mogą one powrócić panim be panim”: za pośrednictwem hasadim i gwurot, które one poznają z wyższego ziwuga w Aw’I, jak to opisano wyżej, za pośrednictwem hasadim wypełniane achoraim de-Z’A we właściwości Ga’R, a za pośrednictwem gwurot wypełniane achoraim Nukwy w sobie i w świeceniu Ga’R, jak to opisano wyżej. I wtedy one są przydatne powrócić panim be panim.
*28) I przyczyna tego, że w nich powstały teraz dwa całe achoraim jest następująca: za pośrednictwem przykazań i dobrych uczynków niższy Adam wywołał wyższy ziwug w Aw’I, i one powróciły, żeby dać w Zo’N inne światła, czyli hasadim i gwurot z Daat de-Z’A, które są istotą pojęcia kropli, którą dają Aw’I w ich ziwugu. Sens w tym, że obydwa światła Z’A, które nazywane Hochma i Bina, nie są otwierane w Z’A, gdyż one obłóczone w Necach i Hod de-Ima, i nic nie wychodzi z nich, oprócz niewielkiego świecenia z powodu uderzenia świateł otwieranych poprzez hasadim, uderzających w nich i wyprowadzających niewielkie świecenie z nich na zewnątrz, jak wiadomo, lecz nie tak jak w hasadim i w gwurot obłaczających się wewnątrz Jesod de-Ima, kończących się w haze de-Z’A, i stąd otwierają się w całkowitym otwarciu i wychodzą na zewnątrz wewnątrz Z’A, i świecą w nim. Dlatego główne – są to hasadim i gwurot.
*szaar akadmot str.89.
Or pnimi
28) „Wywołał wyższy ziwug w Aw’I”: ponieważ wtedy jak Adam wzniósł Ma’N w Zo’N, również i Zo’N wznieśli Ma’N w Aw’I, i tak samo Aw’I wznieśli powyżej nich, i także jeszcze wyżej do najwyższych, do końca wszystkich poziomów, i wtedy przychodzą nowe światła z Ejn Sof, poprzez wszystkie poziomy, dopóki nie sięgną Aw’I, a z nich w Zo’N. Gdyż nie ma żadnego odnowienia światła w światach w sposób inny jak tylko z Ejn Sof. I pamiętaj o tym zawsze.
„…innych mochin, czyli właściwość hasadim i gwurot z Daat de-Z’A”: jak napisano w Zohar (Miszpatim str.502): „Malchut powinna być naprawiona w Hesed i Gwurze”, lecz Hesed wzniósł się w Hochmę, a Gwura w Binę, i wyższa 1/3 Tiferet od haze i wyżej, stała się dla niego jako Daat. I odbyło się to za pośrednictwem hasadim i gwurot otrzymywanych od ziwuga Aw’I, jak to opisano tu.
„…pojęcia kropli, którą dają Aw’I w ich ziwugu”: jak wiadomo każdy ziwug Aw’I panim be panim odbywa się z powodu Zo’N, które wzniosły się do nich w Ma’N (jak powiedziano wyżej w or pnimi p.24). Przedtem Zo’N były achor be achor, co oznacza bez świecenia Hochmy, lecz ponieważ one są naprawione w achoraim de-Ima i dlatego u nich zupełnie nie ma niezbędności w Hochmie, jak powiedziano wyżej. I jest to pojęcie „achoraim bojta”, gdyż właściwość NeH’I de-Zo’N będących ich achoraim nie otwiera się na zewnątrz, gdyż achoraim de-Ima wychodzą z bhiny Biny or jaszar zanim ona stworzyła Zo’N na zewnątrz, gdyż wówczas jak stworzyła Zo’N, już powróciła panim be panim, żeby przedłużyć im świecenie hochma (jak napisano wyżej w or pnimi p.24). Dlatego na skutek tego, że i Zo’N również są naprawione w tych samych achoraim, jako skutek tego wychodzi, że NeH’I de-Zo’N jeszcze są włączone w ich HaGa’T w wewnętrznej ich części, i wyłącznie HaGa’T jest otwarte na zewnątrz.
Po tym, jak Adam Riszon wzniósł Ma’N w Zo’N, jak powiedziano wyżej, te Ma’N wywołały w Zo’N to, że achor be achor dla nich nie jest wystarczający, a powinny przedłużyć świecenie Hochmy, dlatego one również wznoszą Ma’N do Biny. I wywołują również w Binie to, że ona zaprzestaje swoje achoraim i czyni ziwug z Hochmą panim be panim, jak powiedziano wyżej. I wtedy wychodzi kropla od tego ziwuga Aw’I dla Zo’N, co oznacza: świecenie hochma, które przeznaczone dla NeH’I de-Zo’N, z ich korzenia w or jaszar i tym są napełnione potrzeby NeH’I de-Zo’N.
I kropla z Aw’I obłacza się w Jesod de-Ima, a Jesod obłóczony w Tiferet de-Z’A do haze, i jest to otwierane w hasadim i w gwurot wychodzących z Jesod de-Ima, od haze i niżej, czyli nowe NeH’I włączone w tą samą kroplę ziwuga Aw’I, jak powiedziano wyżej. I w nich jest świecenie hochma, i one teraz mogą otworzyć się na zewnątrz, i nie ma żadnego lęku przed klipot. Gdyż teraz one są doskonałe, nie mają żadnych braków. I dlatego one nazywane są hasadim i gwurot „otwierające się” (megulim). Lecz nie jak przedtem, kiedy Zo’N były naprawione w achor be achor i wtedy te Hochma i Bina były ukryte i schowane w masachu achoraim de-Ima, w postaci „achoraim bojta”, jak powiedziano wyżej.
„…Hochma i Bina, ich światła nie są otwierane w Z’A, gdyż one obłóczone w Necach i Hod de-Ima”: ponieważ mochin de-Z’A obłóczone w NeH’I de-Ima, a NeH’I de-Ima obłóczone w HaGa’T de-Z’A. Przy czym Hesed wznosi się w Hochmę, a Gwura wznosi się w Binę, a od haze i wyżej wznosi się w Daat. I tak Hochma i Bina pozostają w rosz de-Z’A, i u nich nie ma rozprzestrzenienia wewnątrz guf, jednak Daat de-Z’A, co w Jesod de-Ima, ma rozprzestrzenienie od haze i niżej, jak powiedziano wyżej, że są to nowe NeH’I otwierane teraz w Zo’N.
I jak powiedziano: „hochma i Bina, ich światła nie są otwierane itd. Lecz nie tak jak w hasadim i gwurot, obłaczających się wewnątrz Jesod de-Ima, kończącego się w haze de-Z’A, i stąd otwierane w pełnym otwarciu, i wychodzą na zewnątrz itd.” Czyli, jak wyjaśniliśmy, jest to właściwość NeH’I otwieranych na zewnątrz, ponieważ otrzymały świecenie hochma i ich achoraim całkowicie napełnione.
(pytania 52, 101)
29) Widzimy, że przy rozprzestrzenieniu hasadim i gwurot z dołu w guf de-Z’A, hasadim przekazywane w Z’A, i w nich wypełnia się i kończy się budowa jego achoraim w całości, a gwurot przekazywane w Nukwę, jak wiadomo, i tym dopełnione jej achoraim, i są u niego całe achoraim i u niej całe achoraim, i wtedy mogą one powrócić panim be panim, gdyż achoraim są całe, i teraz nie ma możliwości u hiconim przylepić się tam, lecz jest inaczej, niż było na początku, kiedy u niego była połowa achoraim i u niej połowa achoraim, i była możliwość przylepić się do nich. Dlatego teraz one mogą powrócić panim be panim, gdyż nie ma lęku przed hiconim, jak wspomina się u nas przy wyjaśnieniu zamiaru w „Birkat awot” w modlitwie (Amida) w powszednie dni, i dobrze to zrozum. Widzimy, że korzyść z wejścia hasadim i gwurot w Z’A jest z dwóch powodów, będących jednym: że one powiększają i wypełniają achoraim de-Zo’N, jak również to, że za pośrednictwem tego powracają w stan panim be panim.
Or pnimi
29) „Hasadim przekazywane w Z’A itd., a gwurot przekazywane w Nukwę”: wyjaśniliśmy, że kropla ziwuga, przychodząca w Z’A, jest to bhina nowych, otwartych NeH’I, i są to hasadim i gwurot, wychodzące z Jesod de-Ima, kończącego się w miejscu haze de-Z’A. Gdyż według swoich własnych właściwości one są hasadim, a część Malchut, co w nich – są to gwurot. I powiedziano: „hasadim przekazywane w Z’A, i w nich wypełnia się i kończy się budowa jego achoraim w całości”. Gdyż teraz, kiedy osiągał NeH’I w świeceniu Hochma we właściwościach NeH’I or jaszar, jak powiedziano wyżej, więc wypełnił się cały gadlut jego achoraim, i nie ma u nich więcej braku. I dlatego mogą one teraz otwierać się na zewnątrz bez żadnego lęku przed hiconim. Jak powiedziano wyżej. „A gwurot przekazywane w Nukwę, i nimi wypełnia się jej achor”. Gdyż gwurot będące właściwością NeH’I w świeceniu Hochma, która jest w kropli ziwuga Aw’I od strony gwurot w nich, one przekazywane są w Nukwę, i teraz również i NeH’I Nukwy są wypełnione i ukończone i otwierają się na zewnątrz bez żadnego lęku przed klipot, i dlatego one teraz oddzielają się jeden od drugiego, gdyż u każdego są swoje własne achoraim.
„Mogą powrócić panim be panim, ponieważ ich achoraim są pełne itd., lecz nie tak było na początku, kiedy u niego była połowa achoraim i u niej połowa, i była możliwość przyczepić się do nich”: jak napisano wyżej, podczas gdy znajdują się w stanie achor be achor, co oznacza: były chronione w achoraim de-Ima, i wybierają głownie or hasadim i odpychają or hochma. Prawda jest w tym, że tego było im wystarczająco, żeby uchronić się od hiconim, które mogłyby przylepić się do miejsca ich braku, czyli braku świecenia Hochma. I ponieważ one są naprawione w tych achoraim, to nie życzą sobie Hochmy i nie potrzebują jej, dlatego nie ma u nich żadnego braku, za który mogłyby przylepić się hiconim, i przy tym uważa się, jakby brakowało im NeH’I, jak powiedziano wyżej, dlatego że miejsce braku Hochmy rozróżniane są głównie w NeH’I. Inne sformułowania z pism autora Baal Sulama: brak NeH’I de-kelim – jest to brak Ga’R w światłach, z powodu odwrotnej zależności kelim i świateł. I tak można powiedzieć, ponieważ w odniesieniu do or jaszar, one w istocie są Zo’N or jaszar, i najważniejsze u nich świecenie hochma, którą posiadają, gdyż Bina or jaszar – jest to or hasadim zupełnie bez Hochmy, ponieważ nie życzy sobie nic innego, oprócz hasadim w postaci: „hafec hesed on”, i dlatego Ga’R w niej uważa się jako HaGa’T, gdyż KaHa’B od strony hasadim uważa się jako HaGa’T, jak wiadomo.
I wówczas, kiedy ona stworzyła Zo’N, i zobaczyła, że nie ma możliwości istnienia hasadim bez świecenia Hochmy, powróciła i przedłużyła świecenie hochma wewnątrz hasadim, i to przedłużenie uważa się, że wyszła z Biny or jaszar i nabyła samodzielne imię, a mianowicie: Zo’N lub NeHI’M or jaszar (patrz wyżej cz.4, rozdz.6, or pnimi p.80). Widzimy, że cała różnica pomiędzy Biną i NeH’I or jaszar – jest tylko w świeceniu Hochma, które ona przedłuża, tak że hasadim bez świecenia Hochma – jest to część samej Biny w oryginale, a świecenie Hochmy w hasadim – jest to część odnosząca się do NeHI’M lub do Zo’N (patrz wyżej cz.1, p.3).
I tak dokładnie wyjaśniliśmy, że główny poziom NeH’I – to nic innego, jak świecenie Hochmy w nich, dlatego do tej pory, dopóki w nich nie ma świecenia Hochmy, one mają tę potrzebę, i dlatego klipot i hiconim czepiają się za ten brak, i na skutek tego NeH’I nazywane są imieniem achoraim, gdyż achoraim oznacza „miejsce potrzeby”, i to jest to, co pisze Ari wyżej w p.26, że „miejsce klipot i hiconim – są to achoraim Nukwy de-Z’A i w achor de-Z’A, patrz tam dokładnie. I na skutek lęku przed klipot, żeby nie przyczepiły się do tych achoraim, czyli do NeHI’M, naprawione zostały achor be achor, czyli w achoraim de-Ima, jak powiedziano wyżej, które nazywane są kotel, i za pośrednictwem tego kotela chronione NeHI’M, żeby nie był widoczny w nich brak Hochmy, jak powiedziano wyżej. I jest to pojęcie „achoraim bojta”: NeH’I schowane w wewnętrznej części, czyli wewnątrz kotela Imy, który ich ochrania, a ich panim są otwarte na zewnątrz. Czyli ich HaGa’T, które nie potrzebują świecenia Hochma z ich źródła w or jaszar, jak powiedziano wyżej, gdyż one wychodzą od bhiny Biny, zanim ona przyciągnęła or hochma i na skutek tego mogą być otwarte na zewnątrz, gdyż nie jest rozróżnialny w nich brak, i nie ma tam miejsca zaczepienia dla hiconim.
I jak powiedziano: „i wtedy one mogą powrócić panim be panim, ponieważ ich achoraim są pełne, i teraz nie ma możliwości w hiconim przyczepić się tam, lecz nie jest tak na początku, kiedy u niego była połowa achor i u niej była połowa, i była możliwość przyczepić się do nich”. Gdyż od samego początku, kiedy one były naprawione w jednym kotelu, czyli w achoraim de-Ima, obydwa były zlane w tym kotelu, i jest to kotel de-HaGa’T, i nie ma żadnej różnicy pomiędzy Z’A i Nukwą, gdyż one teraz są właściwością hasadim bez gwurot, gdyż całe HaGa’T jest teraz hasadim, z powodu achoraim de-Ima, i jest to pojęcie „hafec hesed on”, jednak teraz osiągnęły kroplę ziwuga de-Aw’I, a są to NeH’I w świeceniu Hochma, jak powiedziano wyżej, wyrosły i wypełniły się ich achoraim tak, że NeH’I od strony hasadim wziął Z’A, i wypełniły się i ukończyły się jego achoraim do takiego stopnia, że nie ma w nim żadnych braków, gdyż w nim jest już świecenie Hochmy, i dlatego mogą jego achoraim, czyli NeH’I, otwierać się na zewnątrz bez żadnego lęku, i dokładnie tak samo Nukwa wzięła te NeH’I od strony gwurot, i wypełniły się i ukończyły się jej achor, i teraz ona może oddzielić się od achor Z’A, gdyż jest w niej samodzielny pełny achor, czyli gwurot de-NeH’I. I dlatego one teraz czynią ziwug panim be panim. I oddają świecenie hochma w ich Ma’N, czyli w duszę sprawiedliwych.
„Z dwóch powodów, będących jednym: że one powiększają achor de-Z’A, jak również to, że za pośrednictwem tego powracają panim be panim”: czyli całe achoraim, które one osiągnęły, czyli nowe otwierane NeH’I, one wznoszą HaGa’T we właściwość HaBa’D i mochin. I one czynią ziwug panim be panim. A ponieważ i mochin i ziwug wychodzą z otwieranych NeH’I, dlatego uważane są jako jedna właściwość.
(pytania 11, 12, 100, 103)
30) Widzimy, zgodnie ze wspomnianym wstępem, że w jednej bhinie będzie to świecenie idące teraz z tych hasadim i gwurot, które przyszły teraz na nowo, by mieć przewagę w wielkości nad pierwszym świeceniem, które już było w Zo’N, gdyż to pierwsze tworzy ich we właściwości achor be achor, a to nowe świecenie zawraca ich panim be panim, i dlatego to nowe świecenie będzie nazywać się właściwością panim be panim, jednak z innej strony to świecenie będzie gorsze niż pierwsze świecenie, gdyż to pierwsze świecenie stworzyło wszystkie ich parcufim, a nowe świecenie nie uczyniło nic, oprócz powiększenia połowy ich achoraim, jak to wspomniano, i to, że one powróciły panim be panim, odbyło się samo z siebie. I dlatego to nowe świecenie będzie nazywać się bhiną achor be achor, gdyż jego korzyść jest wyłącznie powiększeniem połowy achor, jak to wspomniano.
Or pnimi
30) „Pierwsze tworzy ich we właściwości achor be achor itd., pierwsze świecenie stworzyło wszystkie ich parcufim”: pierwsze świecenie – są to HaGa’T i ukryte (mechusim) NeH’I, a drugie świecenie – są to NeH’I otwarte (megulim), jak powiedziano wyżej. I mówi Ari, że można nazwać pierwotne świecenie jak imieniem panim, tak i imieniem achoraim. Tak samo i drugie – można nazwać go i imieniem panim, i imieniem achoraim. Gdyż od strony tego, że pierwotne świecenie jest to istota stworzenia całego parcufa, można nazywać go imieniem panim, a ponieważ HaGa’T są to kelim de-panim, i w stanie gadlut one stają się HaBa’D, można nazywać ich imieniem achoraim, na skutek obecnego w nich stanu achor be achor. I w ten sam sposób nowe świecenie można nazywać imieniem panim, bez względu na to, że jest to tylko właściwość NeH’I, na skutek tego, że te NeH’I, będąc otwarte, przedłużyły panim be panim z Zo’N. I można nazwać ich imieniem achor, gdyż one są właściwością wypełnienia, jak i powiększenia dla achoraim, czyli NeH’I, jak powiedziano wyżej.
(pytania 18, 30, 44, 45)
31) I tak, to, co ma odniesienie do tego wstępu, zostało dla ciebie wyjaśnione, i zrozum i przemyśl to, co będzie wyjaśnione odtąd i dalej odnośnie pytania upadku achoraim kelim de-Aw’I.
Wiedz, że te właściwości hasadim i gwurot, powiększające achoraim de-Zo’N, i powracające ich panim be panim, jest to pytanie upadłych achoraim Aw’I, jak wspomniano wyżej. I dlatego nie dziw się, jeżeli jeden raz ta bhina nazywa się panim, a innym razem achoraim, i to o tych samych hasadim i gwurot z właściwościami, które powiększyły się w achoraim, wszystko spadło w dół i są to właściwości hasadim i gwurot, które Aw’I biorą z A’A, żeby powrócić panim be panim, jak wiadomo. Ponieważ i w Aw’I również była właściwość ich przeciwności achor be achor, jak to będzie wyjaśnione.
Or pnimi
31) Hasadim i gwurot, powiększające achoraim de-Zo’N, i powracające ich panim be panim, jest to pytanie upadłych achoraim Aw’I: jak wyjaśnia on tu i dalej, że i stan Aw’I de-Nekudim również na początku był achor be achor, podobnie do Zo’N, i dlatego one również były we właściwości „i ich achoraim bojta”, czyli że ich NeH’I były znikającymi i ukrytymi w achoraim de-Ima. I to – jest bhina początkowych HaGa’T przed wyjściem z nich NeH’I, czyli Biny or jaszar do tego, jak ona stworzyła NeH’I or jaszar, jak powiedziano wyżej. Jednak później, za pośrednictwem ziwuga A’B-Sa’G, opuszcza się niższa hej z ejnaim de-Keter, i Hochma i Bina powracają w rosz, i wtedy oddaje im Jesod de-A’K swoją kroplę, i jest to – „waw i kropka”, które były w nich jako Ma’N, i wtedy w nich są obłóczone NeH’I de-Keter w postaci świecenia otwierających się NeH’I, i wtedy Aw’I czyni ziwug panim be panim na ich Ma’N, jak to opisano wyżej w cz.6.
Widzimy, że ziwug de-gadlut panim be panim de-Aw’I na Ma’N Jesod de-A’K również był za pośrednictwem poznania nowych, otwierających się NeH’I, które otrzymały z Keteru, gdyż z tego wychodzi ich ziwug panim be panim, i dlatego później, kiedy guf tego ziwuga przekazywany w Za’T, i one rozbiły się, opuszcza się na skutek tego również i gadlut Aw’I we właściwość HaGa’T i Wa’K w ten sposób, że ten gadlut – jest nie mniej nie więcej niż bhina ich nowych otwierających się NeH’I, ponieważ w nich było świecenie hochma i Ga’R, a teraz spadły w Wa’K, czyli świecenie Ga’R zniknęło z nich i stało się właściwością achoraim, które nie są pełne.
(pytanie 106)
Dwadzieścia dwie litery płodu
32) I wiadomo, że kropla, która powiększa i formuje zarodek, jest to właściwość hasadim i gwurot, jak wspomniano wyżej, i one – są pojęciem liter (otijet), z których zostaje uformowany zarodek. Jak również litery są to zawsze kelim, jak wiadomo. I stały się te kelim dla Aw’I w postaci achoraim, jak wspomniano wyżej, a tamte opuściły się i spadły w dół razem z resztkami hasadim opuszczającymi się, żeby uformować kelim zarodka, i jest to wspólność siedmiu rozbitych, zmarłych melachim włączonych w Zo’N.
(pytania 5, 48)
33) I wszystkie one są właściwością 22 liter Tory, i 7 liter – są to kelim dla Zo’N, i jest to 7 melachim. A 15 liter są to kelim dla Aw’I, jak wspomina się wyżej, gdyż achoraim Aw’I – one o wiele większe niż cały Zo’N. I ilości liter w kelim de-Aw’I – jest to 15 (tet-waw), jak liczba 15 (jud-hej), i wiadomo, że Aw’I są to dwie pierwsze litery jud-hej z AWA’Ja. A litery z Zo’N – jest to szin-ajn-tet-nun-zajn, gimel-cadi. I reszta piętnastu liter z alfabetu – one w Aw’I: sześć liter z nich – jest to BeDe’K Ha’Ja wspomniany w księdze Zohar, one są achoraim de-Aw’I. A reszta liter – są to panim dla Aw’I.
Or pnimi
33) Litery z Zo’N – jest to szin-ajn-tet-nun-zajn, gimel-cadi: tym on wskazuje na bhinę dalet, która wymieszała się w ich kelim i ta łączność nazywa się imieniem SzATNe’Z (szin-ajn-tet-nun-zajn) (szatnez jest to mieszanina lnu i sierści), że są to sigim (jak powiedziano wyżej w or pnimi p.2). A gimel-cadi wskazuje na iskry, żeby ożywić kelim.
(pytanie 14)
34) Z tego dobrze zrozum sens tego, dlaczego koronują tagin te trzynaście liter bardziej niż resztę dziewięciu. I dlaczego siedem z nich, a mianowicie szin-ajn-tet-nun-zajn, gimel-cadi koronują je po trzy taga nad każdą z liter, a sześć innych, a mianowicie BeDe’K Ha’Ja nie koronują ich więcej niż o jeden tag nad każdą literą. Rzecz w tym, że ponieważ SzATNe’Z Ge’C (szin-ajn-tet-nun-zajn, gimel-cadi) – jest bhiną siedmiu melachim de-Zo’N tak, że z ich sigim powstały i były wyjaśnione klipot, które nazywane SzaTaNA’Z (szin-tet-nun-ajn-zajn), i dlatego nazywa się SzATNe’Z. I jest to połączenie liter SzaTaNA’Z (szin-tet-nun-ajn-zajn), jak wspomina się w Zohar, żeby pokazać, że z mocnego ograniczenia wyszedł SzaTaN (szin-tet-nun), i są to klipot. Również nazywa się Ge’C (gimel-cadi), żeby wskazać na to, o czym napisano w Zohar, że te melachim – jest to tajemnica 320 iskier, które były rzucone jak iskry spod młota rzemieślnika itd. I jak powiedzieli nasi mędrcy: „Iskry, wychodzące z pod młota, i to jest wymieszanie iskier”
Or pnimi
34) …BeDe’K Ha’Ja itd. Są to achoraim de-Aw’I: wskazuje na bhinę otwierających się NeH’I będących achor de-Aw’I, jak powiedziano wyżej, ponieważ bedek (sprawdził) oznacza naprawienie, od słowa „sprawdził dom”. Haja oznacza or hochma, gdyż or hochma nazywa się haja, jak wiadomo. I ponieważ cała wielkość tych NeH’I jest to świecenie hochma co w nich, jak powiedziano wyżej, dlatego na nie wskazują w imieniu BeDe’K Ha’Ja, czyli naprawienie hochma w hasadim. I zrozum to.
Jest również drugi sens tego, na co wskazują w literach BeDe’K Ha’Ja. Jest on w tym, że te achoraim de-Aw’I spadły w miejsce Zo’N, tak, że następnie podczas naprawienia wychodzi, że Z’A prowadzi wyjaśnienia tych achoraim i wznosi ich w Ma’N do Aw’I, i za pośrednictwem tych Ma’N czynią Aw’I ziwug panim be panim, i dają mochin w Z’A. I wszystkie mochin de-Z’A – one za pośrednictwem Ma’N wznoszonych z tych achoraim, i dlatego one nazywane BeDe’K Ha’Ja, imieniem naprawienia mochin de-Ga’R z Z’A, odbywających się za ich pomocą, czyli bedek (sprawdził) – od słowa „naprawienie”, a haja – jest to or hochma i mochin, jak powiedziano wyżej.
35) I już wyjaśniliśmy wyżej, że te 7 melachim wzięły swoje światła na skutek istaklut ejnaim de-A’K w świetle Akudim, przy rozprzestrzenieniu z dołu na miejscu guf A’K, dlatego zostały rozbite, gdyż im brakowało jego świecenia Ga’R, czym są AHa’P na ich miejscu z góry, i dlatego zostały rozbite panim i achoraim. I dlatego powstały nad każda z ich liter trzy tagin, żeby wskazać na hisaron i zniknięcie trzech wspomnianych rodzajów świateł z kelim, którymi są litery, i że pozostało światło nad gufim, a są to litery, a nie wewnątrz nich, jak to będzie wyjaśnione niżej odnośnie tajemnicy tagin.
Or pnimi
35) Te 7 melachim wzięły swoje światła itd… przy rozprzestrzenieniu z dołu w miejscu guf: dlatego że cztery podziały są w świetle ejnaim: 3 rosz i 1 guf, gdyż 10 sfirot rosz są podzielone na trzy: rosz-1 jest to galgalta i ejnaim, rosz-2 jest to ozen, rosz-3 jest to hotem i pe, a następnie guf, i są to Zo’N. Rosz-1 jest to ISZSu’T, który znajduje się od tabura de-A’K i do góry, i on nie łączy się zupełnie z parcufem Nekudim. Rosz-2 jest to Keter de-Nekudim. Rosz-3 są to Aw’I de-Nekudim. A guf – jest to Za’T de-Nekudim. I wiadomo, że każdy parcuf powstaje za pośrednictwem rosz wyższego parcufa, tak samo parcuf Nekudim, który wyszedł z ejnaim, stworzony w swoim wyższym, którym jest rosz parcufa Sa’G de-A’K. I ten ziwug, który był w rosz de-Sa’G dla Nekudim, gdzie odbyły się cztery wyżej wspomniane podziały, nazywa się „searot dikna” de-Sa’G. Pierwsze trzy naprawienia dikna (brody) odnoszą się do samych rosz de-Sa’G, one są rosz-1, która nie łączy się z parcufem. I one są nazywane światłami AHa’P w miejscu swojego wyjścia, czyli szoresz (korzeń) parcufa AHa’P, którymi są Nekudim. „Szibolet zakan” – jest to rosz-2, a rosz-3 nazywa się światła AHa’P nie w miejscu swojego wyjścia, które otrzymywane od rosz-1. KaHa’B de-Nekudim otrzymują od tych AHa’P, co w „szibolet zakan”: Keter otrzymuje od bhiny ozen, co w „szibolet zakan”, Hochma i Bina otrzymują od bhiny hotem i pe, co w „szibolet zakan”, czyli każda bhina od odpowiedniej jej bhiny w rosz Sa’G. Keter, który jest rosz-2, otrzymuje od ozen, co w „szibolet zakan”, który jest rosz-2 dikny, a Hochma i Bina de-Nekudim, które są rosz-3, otrzymują od hotem i pe, co w „szibolet zakan”, które są rosz-3 dikny. Za’T de-Nekudim, które są bhiną guf Nekudim, otrzymują od dikny, która poniżej szibolet, i które również są właściwością guf dikny. (My szczegółowo to obejrzeliśmy w TES cz.6, p.23 or pnimi od słów: Keter).
Powiedziano: „te 7 melachim wzięło swoje światła na skutek istaklut ejnaim w A’K, światła Akudim przy rozprzestrzenieniu z dołu w miejscu guf A’K”, czyli te 7 melachim, które są bhiną guf parcufa Nekudim, otrzymują od bhiny guf dikny poniżej szibolet, jak wspomniano wyżej, która jest odpowiadającą im właściwością w rosz Sa’G, i nazywają się Akudim de-A’K, będąc powyżej tabura de-A’K, a Nekudim rozpoczynają się wyłącznie poniżej tabura, jak wiadomo. I powiedziano: „i dlatego zostały rozbite, gdyż jemu brakowało jego świecenia Ga’R, czym są AHa’P na ich miejscach z góry”, czyli nie ma u nich szoresz (korzenia) w rosz, a to – Ga’R przy ich stworzeniu, i całe ich świecenie wyłącznie od stanu gadlut de-Aw’I de-Nekudim. I kiedy nie mogły wytrzymać światła gadlut, rozbiły się panim i achor.
36) Jednak inaczej jest z literami BeDe’K Ha’Ja – są to kelim achoraim de-Aw’I, jak to było wyjaśnione wyżej, ponieważ Aw’I wzięły dwa rodzaje światła hotem i pe, brakuje im wyłącznie światła ozen, i dlatego opuścił się z nich wyłącznie stan achoraim, zgodnie z tym jednym światłem ozen, którego im brakuje, i zgodnie z tym my oznaczamy je wyłącznie jednym tagiem (koroną), każdą z tych liter, ponieważ wyłącznie on oddalił się od nich, i zawisł nad literą, czyli kli.
Or pnimi
Powiedziano: „Aw’I, które wzięły dwa światła hotem i pe, i brakuje im wyłącznie światła ozen, i dlatego opuścił się z nich wyłącznie stan achoraim”, gdyż z tego powodu, że one w zasadzie są bhiną rosz, jak i również było u nich odrobinę świecenia od światła ozen (patrz niżej w p.38, słowa Ari), dlatego jest u nich właściwość Ga’R od początku ich stworzenia, w stanie achor be achor. I dlatego cały ten stan, który jest u nich od początku ich stworzenia, nazywa się panim, i one nadal istniały i nie zostało anulowane nic oprócz stanu ziwuga de-gadlut i panim be panim, który otrzymały później jako dodatek, który nazywa się achoraim, patrz tam również, jest to jedyne, co zostało anulowane u nich.
37) Już wyjaśniliśmy, że to, od czego uwolnili się Aw’I, nazywa się dwoma imionami, i jest to achoraim i panim, jak wspomniano wyżej. I ponieważ brakuje tam światła ozen, które najwyższe ze wszystkich trzech świateł, więc i hisaron, który wynika u nich z powodu jego odejścia, jest bardzo wielki, i jest on tym faktorem, który zmusza ich powrócić panim be panim.
38) I te mochin, czyli wspomniane hasadim, one są przyciągane do Aw’I razem z kelim NeH’I de-A’A, podobnie do mochin Z’A, które przyciągane będąc obłóczonymi w NeH’I de-Aw’I. I te NeH’I de-A’A opuściły się w dół razem z achoraim Aw’I, i ponieważ one również przychodzą od A’A, wychodzi na to, że to również będzie nazywać się hisaronem w odniesieniu do wyższej kropki, która nazywa się Keter. I już zostało wyjaśnione, że to nazywa się hisaron w Keterze, i to było jego przyczyną. Czyli ponieważ on bierze światło ozen wyłącznie w swoim końcu, a nie na początku, jak wspomniano wyżej, lecz ponieważ te NeH’I już rozprzestrzeniły się jako kelim de-mochin wewnątrz Aw’I, nazywa się ten hisaron imieniem Aw’I, a nie imieniem Keter.
Or pnimi
38) I to jest to, co napisano, że kelim NeH’I Keteru, obłóczone w Aw’I jako obłóczenie mochin, również zostały anulowane, lecz one nie są uważane Keterem, gdyż już obłóczyły się w Aw’I. I to dlatego, że rosz-2, czyli Keter de-Nekudim, nie przyjął nic z punktu widzenia ziwuga na gadlut Nekudim. Ponieważ jest to bhina Biny rosz i Ga’R od początku swojego stworzenia. A wyłącznie jego NeH’I obłaczające się w Aw’I są dla nich obłóczeniem mochin, które pojawiły się podczas gadluta Nekudim, lecz one zostały anulowane, jak to było wyjaśnione.
(pytanie 54, 55)
39) Powrócimy do tematu i powiemy, że Aw’I nie były początkowo w stanie panim be panim, dlatego że powstały u nich światła Keteru, jak powiedziano, jednak ich Ma’N, który są przyczyną powstania i istnienia stanu panim be panim, był z powodu tych siedmiu melachim, które były w łonie (NeH’I) Biny i to był jej Ma’N. Ponieważ zawsze jest tak, że dzieci są to Ma’N matki. I chociaż te 7 melachim były wewnątrz Biny, one wznosiły Ma’N doprowadzający do ziwuga Aw’I i były przyciągnięte do nich światła. Aw’I powróciły panim be panim i dokonały razem ziwug, żeby urodziło się te 7 melachim. I podczas urodzenia tych siedmiu melachim, jeżeliby one nie zmarły a nadal istniały, byłyby zmuszone Aw’I znajdować się panim be panim, bez względu na to, że wyszły w dół i służyłyby jako ich Ma’N. Lecz ponieważ zostały rozbite i zmarły, dlatego i Aw’I ich achoraim zmuszające ich przybywać w stanie panim be panim opuściły się w dół, i wtedy powróciły Aw’I achor be achor, dlatego że nie mają tego, kto wznosi do nich Ma’N i podtrzymuje ich powrót, do stanu panim be panim.
Or pnimi
39) Aw’I nie były początkowo w stanie panim be panim, dlatego że powstały u nich światła Keteru: jak napisano wyżej (Hesed i Gwura…), ziwug na gadlut de-Aw’I był poprzez otrzymanie otwartych NeH’I od Keter Nekudim.
Ma’N, który jest przyczyną powstania i istnienia stanu panim be panim, był porodzeniem tych siedmiu melachim: już wyjaśniono wyżej, że Aw’I powracają panim be panim wyłącznie za pomocą wzniesienia Ma’N de-Zo’N, jak powiedziano wyżej, ponieważ Bina według swojego korzenia jest w stanie „hafec hesed on” i odpycha Hochmę. A kiedy Zo’N wznoszą do niej Ma’N, wtedy budzi się w niej jej korzeń z or jaszar z tego powodu, że Zo’N or jaszar – są to jej synowie, których urodziła ona przy świeceniu Hochmy, i dlatego potem, jak Zo’N wznoszą się do niej jako Ma’N, i Bina budzi się, żeby dać im świecenie Hochmy, wtedy ona przerywa swoje achoraim i powraca swoje panim do Hochmy, dokonuje z Hochmą ziwug panim be panim i wznawia się świecenie Hochmy w Zo’N. I potem, jak Zo’N sięgają świecenia Hochmy, powracają one na swoje miejsca z dołu. I stąd i dalej znajduje się Bina w ziwugu panim be panim z Hochmą, dlatego żeby zabezpieczyć świecenie Hochmy w Zo’N, jak powiedziano.
I tu należy być uważnym, przecież Zo’N wyniknęły z hotem pe de-dikna do tego, a od „waw i kropka” otrzymały wyłącznie gadlut, jak powiedziano (cz.6, wewnętrzne spostrzeganie p.19), że opuszczenie niższej hej w pe, i jest to waw tworzący szuruk, jeszcze nie były stworzone Zo’N, które mogłyby wnieść się jako Ma’N w Aw’I, i dlatego odbyło się to wzniesienie Ma’N za pomocą NeH’I wewnętrznego A’K, a Jesod de-A’K świecił w Aw’I w postaci szuruk, czyli waw i kropka. Jak powiedziano w słowach Ari (str.423, p.31), że waw jest to właściwość Z’A. A nekuda jest to Nukwa i one stały się Ma’N w Ima, i wtedy obudziła się Ima, żeby dać im świecenie hochma, i przerwała swoje achoraim i powróciła panim be panim z Aba, a Aw’I wznoszą Ma’N wyżej, czyli w Keter, i Keter również powyżej siebie, i tak dalej do Ejn Sof, i wtedy opuszcza się nowe światło od Ejn Sof i schodzi według poziomów do kropli ziwuga de-Aw’I, która opuszcza się w waw i kropka wewnątrz ich, czyli Zo’N, i one nabywają świecenie Hochmy. I potem rozprzestrzeniły się na swoje miejsce z dołu, czyli siedem niższych de-Nekudim. I dlatego, żeby zabezpieczyć świecenie Hochmy w Zo’N, zobowiązana Ima przedłużać panim be panim z Aba.
I z tego zrozum słowa Ari, że oprócz tego, że Zo’N doprowadzają do powrotu Aw’I panim be panim, kiedy one znajdują się w Ima na górze w postaci Ma’N, a nawet potem, jak one rozprzestrzeniają się w dół na swoje miejsce, uważa się, że oni są faktorem podtrzymującym istnienie ziwuga Aw’I panim be panim. Dlatego że z ich powodu zobowiązana Ima być panim be panim z Aba, żeby zabezpieczyć świecenie w Zo’N, jak wyjaśniono. To jest to, co napisano: „ich Ma’N, który jest przyczyną powstania i istnienia stanu panim be panim, był porodzeniem tych siedmiu melachim, które były w NeH’I de-Ima (łonie Biny), i to był jej Ma’N”. Czyli, jak powiedziano: na początku było 7 melachim jako Ma’N w NeH’I de-Ima (łonie Biny), ponieważ one waw i kropka, które dał im Jesod de-A’K, i kiedy przychodzą do łona Imy, doprowadziły ją do powrotu panim be panim z Aba, jak powiedziano wyżej. I tak samo później, kiedy 7 melachim rozprzestrzeniło się i opuściło się na swoje miejsce, one również są przyczyną powstania i istnienia stanu panim be panim, dlatego że z ich powodu zobowiązana Bina przedłużać ziwug panim be panim z Aba, żeby dawać i zabezpieczać ich świeceniem Hochmy, jak zostało wyjaśnione.
Ponieważ rozbiły się i zmarły, dlatego i Aw’I ich achoraim zmuszające ich stać panim be panim, opuściły się w dół: ponieważ powód przedłużenia ziwuga panim be panim de-Aw’I jest w tym, żeby zabezpieczyć świecenie gadluta w synach, czyli w Zo’N, jak powiedziano wyżej. I dlatego po tym jak zmarli synowie, u Biny już nie ma niezbędności przedłużać panim be panim z Aba, i dlatego one powracają achor be achor, i całe świecenie gadluta, które było u nich, opuszcza się ze swojego poziomu i pada w guf i Za’T, czyli były one odepchnięte z rosz de-Aw’I.
I powód ich opuszczenia z rosz de-Aw’I w tym, że Bina powróciła na swój poprzedni poziom, gdyż ona pragnie hasadim bardziej niż świecenie Hochmy, jak to powiedziano wyżej. I wychodzi, że po tym jak zmarli synowie, i nie ma u niej więcej niezbędności przyciągać dla nich świecenie hochma, od razu powraca w achor be achor, czyli do swojego pierwotnego stanu, do przyciągania hasadim i odpychania Hochmy, i tym ona odepchnęła i zrzuciła mochin de-Hochma na zewnątrz poza rosz, do stanu Za’T, jak napisano „czyżby nie byli wasalami (sarin) wszyscy moi królowie (melachim)?”. Ponieważ te achoraim, które opuściły się ze swojego poziomu i stały się sarim (wasalami), one były do tego momentu melachim (królami), czyli wtedy, kiedy one były na górze w rosz de-Aw’I jako mochin de-gadlut. A teraz, kiedy opuściły się w stan Za’T, stały się sarim, czyli podporządkowanymi i niewolnikami w odniesieniu do melachim, i zrozum to.
(pytanie 35, 104)
40) I jest to proste, że achoraim de-Aw’I nie ukończyły opuszczać się do całkowitego rozbicia siedmiu kelim, gdyż każde rozbicie jednego z melachim powodowało niewielkie opuszczenie z achoraim Aw’I. I wyjaśnienie procesu tego jest następujące. Kiedy była stworzona realność siedmiu melachim w czterech parcufim: Hochma i Bina, Israel Saba i Twuna, jak powiedziano wyżej, widzimy, że do 1/3 sfiry Tiferet, czyli do czwartego melecha ukończyły opuszczenie achoraim wyższych Aw’I, a kiedy rozbiły się wszystkich siedem melachim, wtedy opuściły się również achoraim z israel saba i Twuna.
Or pnimi
40) „Siedem tych melachim w czterech parcufim: Hochma i Bina, Israel Saba i Twuna”: niezbędnym jest zrozumieć pytanie rozdzielenia tych siedmiu melachim w czterech parcufim Aw’I i ISZSu’T, gdyż jest to klucz do zrozumienia działalności i śmierci siedmiu melachim de-Nekudim. Jak również do wszystkich właściwości Zo’N, które są w ABE’A, gdyż tych siedem melachim – są to ich korzenie.
Wyjaśnijmy je tu w skrócie i ogólnie, a następnie w wyjaśnieniu do słów Ari wyjaśnimy je szczegółowo. Wiedz, że pięć parcufim wyszło w świecie Nekudim: cztery parcufim Hochma, Bina, Israel Saba i Twuna – wyszły w rosz i guf. A piąty parcuf, czyli parcuf Daat, wyszedł w rosz bez guf. Należy również wiedzieć, że kolejność rozbicia kelim była w kolejności usubtelnienia masachu zgodnie z poziomem, jak i kolejność zniknięcia świateł z kelim de-guf w poprzednich parcufim A’K. Wiadomo, że kelim de-Nekudim były przed światłami, gdyż kelim nekudot de-Sa’G, które rozprzestrzeniły się poniżej tabura de-A’K, i ich światła zniknęły podczas cimcum NeH’I de-A’K, i one pozostały puste bez swoich świateł, i przeszły i stały się kelim de-Nekudim. Gdyż kelim, które opróżniły się z powodu zniknięcia świateł w guf wyższego, zawsze stają się kelim niższego parcufa, jak wiadomo.
Należy również wiedzieć, że wszystko o czym tu się mówi – wyłącznie o światłach gadluta, które przyszły w Aw’I w postaci dodatku. Jednak światłami katnut, czyli bhiną achor be achor Aw’I, Ari tu nie zajmuje się. Gdyż w stanie katnut, który wyszedł na początku jego stworzenia, nie było żadnego rozbicia i anulowania, jak powiedziano wyżej, i całe anulowanie i rozbicie było wyłącznie w światłach gadluta, które przyszły w postaci dodatku. Czyli w ziwugu panim be panim Aw’I. I pamiętaj to.
I tak na początku wyszły wszystkie światła stanu gadlut, wszystkie włączone w kli de-Keter, czyli w NeH’I de-Keter. Ponieważ sam Keter, będący rosz-2, nie wziął dla siebie żadnej części z tych mochin de-gadlut, jak napisano wyżej. I tylko na skutek tego, że wszystkie odnowienia świateł idą obowiązkowo z Ejn Sof, jak wiadomo, to nowe światło powinno zejść z Ejn Sof poprzez wszystkie przyczyny poprzedzające określony parcuf, otrzymujący i przedłużający nowe światło, i dlatego określa się, że ono opuszcza się z Ejn Sof i schodzi z poziomu na poziom, dopóki nie przechodzi na miejsce będące skutkiem wszystkich tych poziomów, co były przed nim. I dlatego określa się, że Aw’I również wzniosły Ma’N w Keter, będący właściwością galgalta ejnaim de-Aw’I, czyli ich rosz, i tak samo Keter w jego rosz, i tak wyżej aż do Ejn Sof. I wtedy z Ejn Sof schodzi nowe światło po poziomach, dopóki nie przychodzi w bhinę kropli ziwuga galgalta ejnaim co w Keterze, będących Hochmą i Biną w Keterze, i kropla obłacza się w nowe NeH’I de-Keter, co oznacza: w całe NeH’I, które mogły być otwarte na zewnątrz. I te NeH’I de-Keter ze światłem kropli ziwuga pochodzącym z Ejn Sof, opuszczają się i obłaczają się w mochin de-Aw’I.
I dlatego to światło nazywające się kroplą ziwuga Hochmy i Biny w Keterze, obłóczone w NeH’I de-Keter, które opuściły się w mochin de-Aw’I, określa się jako wspólność całego światła, które rozprzestrzeniło się we wszystkich pięciu parcufim z Nekudim, gdyż wszystkie poziomy Nekudim – nic innego jak zmniejszenie tego ogólnego światła, gdyż ono stopniowo zmniejsza się z poziomu na poziom, dopóki nie zniknie w swoim korzeniu, lecz ponieważ wyższe światło nie przestaje świecić, więc ono wyprowadza nowe poziomy drogą swojego zmniejszenia jeden poniżej drugiego, dopóki nie znika wznosząc się do Stwórcy, jak to było wyjaśnione przy zniknięciu świateł w poprzednich parcufim. W ten sposób, to światło obłóczone w NeH’I de-Keter, jest to wspólność świateł wszystkich parcufim razem z Nekudim.
Jednak potem, jak NeH’I de-Keter obłóczyły się w mochin Aw’I, one już całkowicie wyszły z właściwości Keter i uważane są za kelim de-Aw’I i światłem Aw’I. Wiedz, że ten poziom, który wyszedł na początku, określa się jako poziom Keter de-Aw’I, i nazywa się tu w słowach Ari imieniem „istaklut ejnin” (patrzenie w oczy) Aw’I jeden w drugiego. Czyli za pośrednictwem NeH’I de-Keter, które obłóczyły się w nich jako mochin, one uczyniły ziwug panim be panim, otworzyły się ich ejnaim (dosłownie oczy), i one ujrzały jeden drugiego, co oznacza ziwug de-gadlut na poziomie Keteru Aw’I. Pierwsze rozprzestrzenienie poziomu Keter z góry w dół – w melech Daat i stąd dalej rozpoczyna się zmniejszenie masachu w parcufie Aw’I: gdyż po rozbiciu melecha a-Daat usubtelnia się masach od bhiny dalet do bhiny gimel, i wtedy wyszedł poziom Hochma de-Aw’I, z dołu do góry, i z góry w dół rozprzestrzeniło się 10 sfirot de-guf, które obłóczyły się w melech Hesed. A kiedy rozbił się melech Hesed, usubtelnił się masach z bhiny gimel do bhiny bet i wyszedł poziom Biny Aw’I z dołu do góry i z góry w dół rozprzestrzeniło się 10 sfirot de-guf w melech Gwura. A kiedy rozbił się melech Gwura, usubtelnił się masach z bhiny bet do bhiny alef i wyszła bhina Daat de-Aw’I, czyli poziom Z’A, który nazywa się również właściwością Jesod de-Aw’I, który wyszedł z dołu do góry. I jego guf rozprzestrzenił się w wyższą 1/3 melecha Tiferet. A potem, jak rozbiła się wyższa 1/3 melecha Tiferet, usubtelnił się masach w całości i wzniósł się w jego korzeń, w pe de-Nekudim, i włączył się tam ziwug de-rosz i na niego wyszedł nowy poziom bhiny bet, gdyż ostatnia bhina zawsze znika podczas usubtelnienia, jak wiadomo. Ten poziom nazywa się ISZSu’T.
Na początku w nim wyszły taamim, czyli rosz i guf pierwszego rozprzestrzenienia, i rosz nazywa się „istaklut ejnaim” de-ISZSu’T jeden w drugiego. Jak wiadomo, ostatnia bhina de-itlabszut pozostaje w masachu, i nie rozprzestrzenia się, oprócz jak w kli Keter, który nazywa się taamim. Wiedz, że ona nazywa się „istaklut ejnaim”, jak w Aw’I, tak i w ISZSu’T, i w Aw’I określa się jako bhina gimel de-itlabszut. A rozprzestrzenienie z góry w dół właściwości taamim de-ISZSu’T nazywa się 2/3 niższych Tiferet.
A potem, jak rozbił się melech Tiferet, usubtelnił się masach bhiny gimel do bhiny bet i wyszła bhina ISZSu’T z dołu do góry. A ich guf rozprzestrzenił się z góry w dół w melachim Necach i Hod, a kiedy rozbiły się melachim Necach i Hod, usubtelnił się masach z bhiny bet do bhiny alef, i wyszedł Daat de-ISZSu’T, który nazywa się Jesod de-ISZSu’T z dołu do góry. A jego guf rozprzestrzenił się i opuścił się w melech Jesod, a kiedy zmarł melech Jesod, usubtelnił się masach z bhiny alef do bhiny Keter, i wtedy wyszedł poziom Malchut z dołu do góry, i jego guf rozprzestrzenił się w Malchut de-Nekudim. A kiedy rozbiło się kli Malchut de-Nekudim, usubtelnił się masach całkowicie i wzniósł się w jego korzeń w pe i ponownie włączył się tam w ziwug de-rosz, ale nie pozostało w nim nic oprócz awijut bhiny alef, gdyż ostatnia bhina, czyli poziom bet, znikła przy usubtelnieniu, i na niego wyszedł poziom Z’A, czyli bhina Daat, właściwości którego były tu opisane i dla tego poziomu nie ma rozprzestrzenienia z góry w dół, jak to będzie wyjaśnione dalej.
I tak po skrócie wyjaśniliśmy wszystkie poziomy, które wyszły w Nekudim: pierwszy poziom – jest to Aw’I na masach bhiny dalet i bhiny gimel (de-awijut i de-itlabszut razem), i pierwszy poziom jest to jego taamim, które rozprzestrzeniły się w melech Daat. A jego nekudot – są to trzy poziomy, które rozprzestrzeniły się jeden pod drugim w trzech melachim: 1 – Hesed, 2 – Gwura, 3 – wyższa 1/3 Tiferet. Następnie wyszedł drugi poziom, który nazywa się ISZSu’T. Jego taamim, które wyszły na dwa rodzaje reszimot bhiny gimel de-itlabszut i bhiny bet de-awijut, rozprzestrzeniły się w niższych 2/3 Tiferet, a jego nekudot – są to trzy poziomy, które rozprzestrzeniły się jeden pod drugim w trzech melachim: 1 – Necach i Hod, 2 – Jesod, 3 – Malchut. I następnie wyszedł trzeci poziom, który nazywa się Daat, i u niego nie ma innej właściwości oprócz z dołu do góry (rosz), jak to opisano wyżej. I wiedz, że te trzy poziomy: Hochma, (Aw’I), Bina (ISZSu’T), Daat – są to neszama, ruach, nefesz.
(pytanie 50)
41) I tak Daat – jest to pierwszy melech, który wyszedł, i w niego były włączone wszystkie siedem, jak wspomniano wyżej. I ty już wiesz, że główne wzniesienie Ma’N – są to kelim, które już urodziły się w świecie, i dlatego główne wzniesienie Ma’N do tej pory było za pośrednictwem Daat, który wyszedł w świecie na początku. Wyjaśniliśmy, że na początku nie były potrzebne Ma’N dla Aw’I, oprócz jak salik be-reuta (ziwug na masach z awijutem szoresz), a to, że napisano, że te siedem melachim było Ma’N, nie miał on zamiaru powiedzieć, że oni przyciągnęli hasadim i gwurot, ponieważ przyciągnęli je na początku. Osnowa tego to, że Aw’I powróciły panim be panim. I następnie daje Hochma w Binę tych siedmiu melachim, jak napisano wyżej, i dlatego nie można powiedzieć, że Ma’N były do Biny. A jego zamiarem było powiedzieć, że one ustawiały ich w stanie panim be panim w Aw’I za pośrednictwem wzniesienia ich Ma’N, po tym jak już były w Binie. I wtedy jeszcze przedłużały hasadim i gwurot, jak i na początku. Powróćmy do tematu. Po tym jak wyszło światło Daat i weszło w swoje kli, wzniósł Ma’N i przedłużył hasadim i gwurot w Aw’I, ponieważ Daat składa się z hasadim i gwurot. I jeszcze, ponieważ 7 melachim było włączone w niego, dlatego była w nim siła opuścić hasadim i gwurot, jak powiedziano wyżej. Jednak zgodnie z tym, że reszta melachim nie wznosi Ma’N, ponieważ dla nich, póki co, jeszcze nie było wyjścia, a wyłącznie dla Daat, to dlatego nie jest możliwym opuścić mochin inaczej, niż za pośrednictwem Zo’N razem. Dlatego to, co opuścił Daat, były to hasadim i gwurot w rosz w wyższych Aw’I, w miejscu Daat, podobnym do nich jak i on.
Or pnimi
41) „Daat i weszło w swoje kli, wzniósł Ma’N i przedłużył hasadim i gwurot w Aw’I”: wyjaśniliśmy, że Daat nie oznacza jednej sfiry Daat, a tylko to, że jest to pierwsze rozprzestrzenienie ziwuga gadlut Aw’I de-Nekudim, i całkowity poziom w 10 sfirot, który wyszedł na masach bhiny dalet de-itlabszut i bhiny gimel de-awijut. Jego właściwość z dołu do góry nazywa się istaklut ejnin de-Aw’I jeden w drugiego, i tam jest 10 sfirot na poziomie Keter. A bhina taamim, czyli rozprzestrzenienie z góry w dół, które nazywa się guf, nazywa się melech Daat, o którym mówi tu Ari.
I chociaż nie ma tu w Aw’I de-Nekudim nic innego oprócz masachu bhiny alef, lecz jak dokładnie wyjaśniliśmy w cz.6, za pośrednictwem ziwuga A’B-Sa’G opuściła się niższa hej z ejnaim i powróciła na swoje miejsce w pe, czyli w Malchut de-rosz. I ponieważ w A’B niższa hej znajduje się na swoim miejscu, dlatego kiedy tam przychodzi świecenie A’B, ono opuszcza niższą hej w Nekudim również na swoje miejsce w pe, i Aw’I powracają w rosz. Wiedz, że kiedy przybyła niższa hej, czyli bhina dalet na swoje miejsce, ona naprawiła tam również masach, podobnie do tego, jak ona znajduje się w parcufie A’B, właściwość którego jest bhina dalet de-itlabszut i bhina gimel de-awijut. Czyli to samo świecenie A’B, które opuszcza ją w pe, naprawia ją również w jej masachu. I dlatego na niego wyszło 10 sfirot na poziomie Keter, jak powiedziano wyżej.
Jednak Ari napisał, że nie przyciągnął Daat mochin de-Aw’I, a wyłącznie hasadim i gwurot, i w związku z tym powinien przyciągnąć 10 sfirot na poziom Keter i Hochma, podobnie do tego, jak to odbywa się to w parcufie A’B. I żeby zrozumieć to, trzeba wiedzieć, co to jest ziwug panim be panim de-Aw’I w swojej osnowie. I zostanie wyjaśnione w słowach Ari, że w Aw’I są trzy poziomy, do ziwuga panim be panim: 1 – jest to achor be achor, czyli stan Aw’I w Nekudim na początku; 2 – jest to panim be achor; 3 – jest to panim be panim. Widzimy, że zanim powracają Aw’I w stan panim be panim, powinni być przedtem w stanie panim be achor. I wyjaśniliśmy tam, że ten stan panim be achor przychodzi za pomocą opuszczenia niższej hej z ejnaim w pe, że wtedy powracają Aw’I w rosz i otrzymuje Aba stan panim, lecz Ima, póki co znajduje się w swoich achoraim, czyli w przyciąganiu or hasadim, gdyż ona preferuje hasadim od Hochmy w tajemnicy „hafec hesed”. Lecz później, kiedy przychodzi do niej Ma’N od Zo’N, wtedy budzi się w niej, według korzenia od or jaszar, dać w Zo’N świecenie Hochmy i wtedy zobowiązana ona zaprzestać swoje achoraim i dokonać ziwug z Aba panim be panim i przekazać świecenie Hochmy w Zo’N.
Z tego zrozum, dlaczego Daat przyciągnął wyłącznie hasadim i gwurot. Gdyż te Ma’N, co otrzymały Aw’I od Jesod de-A’K, one są bhiną Daat, która wywołuje ziwug de-Aw’I. Gdzie waw jest to hasadim, a kropka jest to gwurot. I jest to właściwość Zo’N, jak wiadomo. I z tego powodu, że jest to Zo’N, niezbędne jest im świecenie hochma i one doprowadzają do ziwuga w Aw’I, jak powiedziano wyżej. I dlatego jest to tajemnica Daat w Aw’I. I jest to pytanie pozytywne. Wszystko to, co Bina potrzebowała, to przyciągnąć świecenie hochma dla tych Ma’N, to odbywa się wyłącznie od źródła Aw’I, ponieważ Bina or jaszar przeciąga świecenie Hochmy w hasadim podczas stworzenia poprzez nią Zo’N or jaszar, jak powiedziano wyżej. Dlatego również teraz ona nie otrzymuje od Aba jego Ga’R, a wyłącznie jego Zo’N i jest to świecenie hochma w hasadim. Podobnie do Zo’N or jaszar jest to miara, która obudziła Ma’N przyciągnąć od Aba. Przecież każda kropla ziwuga de-Aw’I panim be panim nie więcej niż właściwość hasadim i gwurot, i jest to Zo’N w gadlut, co oznacza hasadim w świeceniu Hochma, lecz nie samo światło Hochmy i Biny. I zrozum i zapamiętaj to, gdyż jest to klucz do wszystkich mochin Zo’N.
I tym zrozum 5 poziomów, które wyszły tu w Aw’I za pomocą oczyszczenia masachu, gdyż one są bhinot NaRaNHa’J de-haja Zo’N de-Nekudim. Lecz wszystkie nie więcej niż hasadim i gwurot. I nawet jechida de-haja.
Ponieważ wyjaśniliśmy, że pytanie ziwuga panim be panim w Aw’I odbywa się w dwóch etapach: panim be achor i panim be panim, gdyż na początku naprawia się Aba w Ga’R za pomocą opuszczenia niższej hej z ejnaim w pe, czyli powracają Aw’I w rosz, i to naprawienie, póki co nie jest korzystne dla Imy, żeby powracać w stan panim do Aba, i wychodzą od siły jej achoraim w tajemnicy „gdyż hafec hesed on”, gdyż ona życzy sobie hasadim więcej niż Hochmy, jak powiedziano wyżej. I dlatego stoją Aw’I panim be achor, panim de-Aba do achoraim de-Ima. Tylko po tym, kiedy przychodzi Ma’N z Jesod de-A’K, wtedy powraca do Aba swój lik, dla potrzeb naprawienia Ma’N w świeceniu Hochma, jak powiedziano wyżej. I wiadomo, że nawet teraz, kiedy czyni ziwug z Aba panim be panim, nie otrzymuje od niego więcej, niż wielkość Ma’N. Również wiadomo, że ziwug de-akaa uczyniony na niższą hej, która opuściła się w pe, wyprowadza 10 sfirot na poziomie Keter, i jest to światło jechida de-Hochma. I stąd widzimy, że kropla ziwuga, co sięgnęła Ma’N za pomocą ziwuga panim be panim, jest to poziom Zo’N de-jechida, ponieważ 10 sfirot de-Aba znajduje się na poziomie Keter, a jest to światło jechida, i ponieważ Ima nie otrzymuje od Aba w wielkości większej od potrzeb Zo’N, przecież one – jej Ma’N, a to świecenie, co otrzymuje dla Zo’N, jest to jechida de-Aba. I wiedz, że w stosunku do Zo’N ona jest poziomem jechida, i jest to cel gadluta Zo’N.
I ten sam poziom, co wyszedł w ziwugu panim be panim w Aw’I na masach bhiny dalet w pe, który jest poziomem Zo’N de-jechida, uważany jest jako Daat de-Aw’I, będąc głównym faktorem powstania ich ziwuga. I nie więcej niż hasadim i gwurot – Z’A w nim jest to 5 hasadim, a Nukwa w nim jest to 5 gwurot. I wszystko to jest to poziom rosz, czyli 10 sfirot wychodzących z dołu do góry. Następnie one opuszczają się i obłaczają się w guf z góry w dół, jak wiadomo, czyli na całość tego, na co obłóczyły się Zo’N w rosz, a 10 sfirot, które obłóczyły się w guf, są nazywane melech Daat. I jest to pierwsze rozprzestrzenienie Nekudim. I jest to poziom taamim de-Nekudim.
I potem, jak rozbił się melech Daat, oczyściła się bhina dalet w rosz do bhiny gimel, co oznacza, że wzniosła się niższa hej z miejsca pe w miejsce hotem, i wyszedł ziwug na masach bhiny gimel, i przyciągnął poziom 10 sfirot do Hochmy, i został ukryty poziom Keter z Aba. I dlatego nazywa się guf de-Aba. I widzimy, że teraz, kiedy Bina dokonuje ziwug z Aba, ona przyciąga wyłącznie Zo’N de-Hochma, ponieważ poziom 5 hasadim i 5 gwurot nie otrzymują teraz światła jechida od Aba, jak powiedziano wyżej, gdyż ukryło się światło Keter od Aba, lecz otrzymuje poziom haja, który jest wielkością Zo’N de-Hochma. I dlatego uważa się, że 5 hasadim i 5 gwurot jest to Ma’N, i Zo’N opuściły się teraz z poziomu rosz de-Aba, który jest jechida, do poziomu guf de-Aba, i jest to haja, i w ich rozprzestrzenienie z góry do dołu w guf nazywa się melech Hesed, i jest to poziom Zo’N de-gadlut światła haja.
I kiedy rozbił się melech Hesed, oczyściła się bhina gimel w rosz do bhiny bet, i Malchut de-rosz wzniosła się w ozen, i wyszło 10 sfirot poziomu Biny, i ukrył się poziom Hochma. I uważa się, że 5 hasadim i 5 gwurot opuściło się do poziomu guf de-Ima, a jest to poziom Biny, i one otrzymują teraz wyłącznie miarę dla Zo’N de-Bina, i rozprzestrzenienie 10 sfirot z góry w dół od tego poziomu nazywa się melech Gwura, i jest to poziom Zo’N de-gadlut ze świeceniem neszama. Następnie, kiedy rozbił się melech Gwura, oczyścił się masach od bhiny bet do bhiny alef i wyszło 10 sfirot z poziom Z’A z dołu do góry. I uważa się, że 5 hasadim i 5 gwurot wyszły na poziom Jesod de-Aw’I. I z góry w dół na poziom guf rozprzestrzenił się melech Tiferet w wyższą 1/3 część. I jest to poziom ruach nefesz de-Z’A.
I wyjaśniliśmy, jak wszystkie 5 poziomów NaRaNHa’J de-Nekudim są niczym innym jak hasadim i gwurot, i nawet neszama haja i jechida, które są w nich. I nawet Daat de-Aw’I są niczym innym jak wyłącznie hasadim i gwurot. Lecz świecenie, które otrzymują od Keteru de-Aw’I, jest to jechida, i świecenie, które otrzymują od Hochmy de-Aw’I, jest to haja, a świecenie, które otrzymują od Biny de-Aw’I, jest to neszama.
I powiedziano: „następnie, kiedy wyszło światło Daat i weszło w swoje kli i wzniósł Ma’N, i przyciągnął hasadim i gwurot w Aw’I, gdyż Daat składa się z hasadim i gwurot”, czyli podobnie do Daat, który w rosz, czyli Ma’N, co otrzymały Aw’I od Jesod de-A’K, nie są w nim niczym innym jak hasadim i gwurot z tego powodu, że Ima przyciągnęła tylko świecenie od Aba, w ten sposób jak świecenie, które jest w Zo’N de-Aba od światła Keter de-Aba, jak powiedziano wyżej. I rozprzestrzenienie poziomu Daat w guf nazywa się melech Daat, i nie ma w nim nic więcej, niż hasadim i gwurot w świeceniu Keter de-Aba, gdyż nie ma w guf niczego, co nie rozprzestrzenia się do niego z rosz. Również wyjaśniliśmy, że ten melech Daat jest to pierwsze rozprzestrzenienie świata Nekudim i nazywa się taamim, i wszystkie poziomy poniżej niego są włączone w niego. Powiedziano: „ponieważ wszystkie 7 melachim były włączone w niego, i dlatego była u niego siła opuścić hasadim i gwurot itd.”. Dlatego że łączność hasadim i gwurot odbywa się z powodu Ma’N Jesod de-A’K, i również z tego powodu powróciły Aw’I w ziwug panim be panim, jak powiedziano wyżej, i dlatego nawet po rozprzestrzenieniu z góry w dół do miejsca w guf, w melech Daat, jest uważana za czynnik zmuszający Aw’I kontynuować swój ziwug panim be panim. Gdyż Ima nie może powrócić do stanu jej achoraim, żeby zaprzeczyć świeceniu Hochma, która jest w niej. I dlatego uważa się melech Daat jako Ma’N i faktor istnienia i podtrzymania Aw’I panim be panim.
Razem z tym, kiedy rozbił się melech Daat i oczyściła się bhina dalet, nie został zlikwidowany natychmiast ziwug panim be panim de-Aw’I, gdyż pozostał w masachu awijut bhiny gimel. I wiadomo, że wyższe światło dokonuje ziwug z masachem również drogą jego oczyszczenia w kolejności poziomów, w ten sposób wyprowadza resztę poziomów dla trzech melachim: Hesed, Gwura, wyższa 1/3 Tiferet. I dlatego nie zniknął z Aw’I cały poziom panim be panim, lecz wyłącznie poziom Keter, który nazywa się rozprzestrzenieniem światła od Ejn Sof do masachu de-Aw’I, lecz pozostała w nim jeszcze bhina panim be panim poziomu Hochma, która wyszła na bhinę gimel w masachu, co nie odnosi się do poziomu Daat. I powiedziano, „że nie ma innych melachim wznoszących Ma’N, i ponieważ jeszcze nie było u nich wyjścia, a było wyjście tylko na Daat itd. I dlatego to, co opuścił Daat, było właściwością hasadim i gwurot w rosz de-Aw’I w miejscu Daat podobnym do niego”. Czyli, jak zostało wyjaśnione, że nie został zlikwidowany się cały poziom panim be panim, lecz tylko poziomy, które odnoszą się do Daat, lecz panim be panim, które odnoszą się do reszty melachim, pozostały w Aw’I, gdyż one jeszcze nie wyszły.
(pytania 102, 107, 118, 119)
42) Kiedy rozbiło się kli melech a-Daat, wtedy również Daat wyższych Aw’I opuścił się w dół w miejsce guf de-Aw’I, lecz kli melech a-Daat po rozbiciu opuściło się w świat Bria, jak powiedziano z Boską pomocą. A reszta sześciu świateł, które były z nim, weszły w kli melecha Hesed. I wtedy wyższe Aw’I były w stanie panim be panim, gdyż one nie powracają do stanu achor be achor, do końca opuszczenia, ponieważ powinno ukończyć się to zlanie się panim be panim całkowicie, by mogli powrócić oni do stanu achor be achor. Lecz cały czas, dopóki one pozostają w najmniejszym połączeniu, nie mogą powrócić do stanu achor be achor.
I niżej wyjaśnimy pytanie całkowitego zlania się Aw’I, kiedy one znajdują się w stanie panim be panim, jaka jego istota. Wówczas, kiedy opuściło się 5 hasadim i 5 gwurot z rosz wyższych Aw’I w guf, stało się to przyczyną braku światła, bez względu na to, że nie powróciły całkowicie achor be achor. Przyczyna tego braku jest brak istaklut ejnin (patrzenia w oczy) Aw’I – „ten w tą”.
Or pnimi
42) I tym powiedziano: „Kiedy rozbiło się kli melech a-Daat, wtedy również Daat wyższych Aw’I opuścił się w dół w miejsce guf de-Aw’I”, gdyż ukrycie światła Keter uważa się w stosunku do Aba podobnie do ukrycia poziomu rosz, który jest w nim. I dlatego uważa się, że bhina Ma’N, znajdująca się w rosz de-Aw’I, opuściła się do poziomu ich guf, czyli na poziom Hochmy z brakiem Keteru. I ten brak powstał z powodu oczyszczenia masachu do bhiny gimel, który znajduje się teraz na poziomie Hochma. I upadek kli w Bria zostanie wyjaśniony niżej.
A reszta sześciu świateł, które były z nim, weszły w kli melecha Hesed. Czyli za pomocą ziwuga na masach, który oczyścił się do bhiny Hochma, i kropla ziwuga de-Aw’I w stanie panim be panim opuściła się na Ma’N, co w nich, to określa się jako wielkość świecenia Zo’N od Hochma de-Aba, który w stosunku do parcufa Zo’N uważa się poziomem haja, jak to powiedziano wyżej. I ono rozprzestrzeniło się w melech Hesed, jak powiedziano wyżej w wyjaśnieniach.
I wyjaśniliśmy, że masach oczyszczając się zmniejsza się stopniowo od poziomu do poziomu, aż pozostaje w nim sześć melachim od Hesed, i one są dwoma poziomami w wyższych Aw’I: bhina bet i bhina alef. I one są melachim Gwura, wyższa 1/3 de-Tiferet, i 4 poziomy w ISZSu’T, które są bhiną szoresz, alef, bet, gimel, które są 2/3 Tiferet, Necach, Hod, Jesod i Malchut.
I wszystkie te poziomy były włączone w bhinę gimel, powyżej której wyszedł poziom Hochma de-Aba i melech Hesed, od którego zmniejszają się. I dlatego powiedział: „sześć świateł, co były z nim, weszły w kli melecha Hesed”, gdyż wszystko włączone w niego, jak wyjaśniliśmy.
Istaklut ejnin Aw’I „ten w tą”: już wyjaśniliśmy, że on poziom Keter dla Aba. I ona, która ukryła się z powodu rozbicia melecha Daat i oczyszczenia bhiny dalet, przyciąganej od tego. Gdyż głównie masach otwiera się w guf, ponieważ w rosz jest wyłącznie poziomem siły w potencjale. Dlatego, kiedy rozbiło się kli, zostaje zlikwidowany masach od tej samej bhiny awijuta, co kli.
(pytania 26, 31, 33, 36, 105, 108)
43) Kiedy panował drugi melech Hesed, przyciągnął 5 hasadim, które rozprzestrzeniły się w guf de-Aba, jak wiadomo, i kiedy zmarł, opuścił się on w świat Bria, i 5 świateł opuściło się w Gwurę do trzeciego melecha. I wtedy spadły achoraim de-Aba, i uczyniły za pomocą rozprzestrzenienia 5 hasadim, jak powiedziano wyżej. I teraz spadły wszystkie, i hasadim opuściły się w Jesod de-Aba, i wtedy Aba powrócił swoje achoraim do panim Biny, która okazała się w stanie achor be panim, gdyż panim Biny obecne w achoraim Hochmy.
Or pnimi
43) …hesed, przyciągnął 5 hasadim, które rozprzestrzeniły się w guf de-Aba, jak wiadomo, i kiedy zmarł, opuścił się on w świat Bria, i 5 świateł opuściło się w Gwurę do trzeciego melecha, i wtedy spadły achoraim de-Aba, gdyż podczas rozbicia melecha Hesed oczyścił się z bhiny gimel do bhiny bet, i ukrył się poziom Hochma, i wyszło 10 sfirot poziomu Biny, jak powiedziano wyżej. I określa się dlatego, że Hochma obrócona panim do achoraim. Ponieważ bhina Bina uważa się achoraim de-Hochma, chociaż on panim de-Bina. I to jest to, co napisano, że Aba powrócił achoraim jego do panim Biny.
Aba powrócił swoje achoraim do panim Biny, która okazała się w bhinie achor be panim, gdyż panim Biny obecne w achoraim Hochmy: gdyż panim de-Ima jest to ukryte 5 gwurot, jak powiedział raw niżej, i one podsłodziły się za pomocą or hasadim de-Aba. I nie ma trudności w tym, co powiedział Ari, że nie ma poziomu achor be panim sterującego w Aw’I, gdyż mówiło się tam o procesie naprawienia Aw’I w świecie Acilut, i nie potrzebują tego, jak napisano w or pnimi. A tu mówi się odnośnie zmniejszenia świateł i wzniesienia ich do Stwórcy, zgodnie z kolejnością poziomu, i to zupełnie nie jest ważne, czy one miały niezbędność do tego, czy nie.
(pytania 8, 21, 109)
44) I jeżeli powiesz: „Przecież parcuf Aba nie kończy opuszczać się do 1/3 Tiferet, jak powiedziano wyżej”. I należy wiedzieć, że ta 1/3 Tiferet dla Aba jest jak Jesod, który podobny do Z’A z jego mochin od strony Biny. I całe to wyjaśnienie powinieneś zrozumieć poprzez wyjaśnienie: wszystko jest w jednym obrazie, i wtedy zrozumiesz go. Jesod, jest w całości panim i nie ma u niego achoraim, które opuszczałyby się od niego. W reszcie guf jest właściwość achoraim, które powrócone do panim Nukwy, lecz achoraim nie łączą się z nią. I dlatego ukończenie achoraim Aba, kończą się przy opuszczaniu się, zanim powstanie wada w Jesod de-Aba. I następnie panował trzeci melech – Gwura, i przyciągnął rozprzestrzenienie pięciu gwurot z wyższej Ima. I kiedy zmarł, to opuścił się w Bria, i cztery światła opuściły się w czwarte kli, czyli Tiferet. I wtedy spadło rozprzestrzenienie gwurot w Jesod Imy, i również jej achoraim spadły w dół. I wtedy i Ima również powróciła swoje achoraim, i znajdują się w stanie achor de-Ima naprzeciwko achor de-Aba.
Or pnimi
44) Jesod, jest w całości panim i nie ma u niego achoraim, które opuszczały by się od niego. Wyjaśnienie: jak było wyjaśnione wyżej, że u Aw’I zaprzestały wyłącznie kelim de-achoraim, i to jest to, co one otrzymały jako dodatek w odniesieniu do istoty ich stworzenia, czyli poziomu ziwug na gadlut, który odbył się z powodu opuszczenia niższej hej z ejnaim i Ma’N z Jesod de-A’K. Lecz to, co było u nich od istoty ich stworzenia, czyli poziom achor be achor de-Aw’I, który był u nich początkowo, to nazywa się kelim de-panim, i one nie zostały odmienione i nie opuściły się.
Również zostało wyżej wyjaśnione, że po tym jak oczyścił się masach od bhiny bet do bhiny alef, wtedy spadły hasadim i gwurot w Jesod de-Aw’I. Dlatego że wtedy powstał poziom dziesięciu sfirot de-Z’A. I bhina alef, która powstała w Aw’I, ona jest w całości panim, czyli włączona w bhinę achor be achor de-Aw’I, jak było u nich początkowo: „i nie ma u niego achoraim, które by opuściły się od niego”, dlatego że nie ma u niego od ziwuga na gadlut niczego, czyli od BeDe’K Ha’Ja, które przedstawiają sobą achoraim Aw’I.
Powiedziano: „achoraim, które powrócone do panim Nukwy, lecz achoraim nie łączą się z nią”. Wyjaśnienie: wszystko to, co nie weszło w bhinę achor be achor, która była u nich początkowo, uważa się dla poziomu achoraim obróconymi naprzeciwko panim Nukwy, dlatego że nie ma achoraim zlanych jeden z drugim, jak było na początku, kiedy były ich achoraim zlane achor be achor. I dlatego uważane właściwością gadlut i dodatkiem w literach BeDe’K Ha’Ja, które opuszczają się z rosz Aw’I, co włącza wszystkie trzy poziomy, które są powyżej achor be achor, i jest to: achor be panim, panim be achor i panim be panim. I wyłącznie pierwszy poziom achor be achor, kiedy ich achoraim zlane wzajemnie, kiedy one oboje wykorzystują jeden kotel, tylko on uważa się kelim de-panim, który pozostał w Aw’I i nie został anulowany. I stąd wychodzi, że bhina bet, czyli poziom Biny, od której powstał melech Gwura, ten poziom również uważa się achoraim, i on również był anulowany, bez względu na to, że na tym poziomie Aw’I znajdują się achor be panim. Lecz Jesod de-Aw’I, u których jest bhina alef, one są uważane achor be achor i nie brane pod uwagę przy anulowaniu achoraim Aw’I, przecież jeszcze do tego jak panował czwarty melech, już były Aw’I w stanie achor be achor, jak pisze Ari.
Gwura, i przyciągnął rozprzestrzenienie pięciu gwurot z wyższej Ima: dlatego że panim bhiny bet jest to tajemnica pięciu gwurot, ponieważ Ima w całości Gwura w stosunku do Aba, i dlatego one stoją teraz achor be panim, i to dokładnie było wyjaśnione wyżej.
(pytania 11, 38, 120)
45) I następnie panował czwarty melech i jest to Tiferet. I kiedy przyszło światło do jego wyższej 1/3, czyli do haze, wtedy przyciągnął pięć hasadim w Jesod de-Aba i pięć gwurot w Jesod de-Ima, jak wiadomo. Dlatego sfirą Jesod nazywa się „wszystko zawierający”, gdyż zawiera w sobie pięć hasadim i pięć gwurot. I wyjaśniliśmy już ten obraz, gdyż Daat zawiera rosz de-Aw’I, a Hesed jest to guf de-Aba i Gwura jest to guf de-Ima, i wyższa 1/3 Tiferet jest to Jesod de-Aw’I. I kiedy przyszło światło do niższych 2/3 Tiferet, wtedy ukończyły opuszczać się wszystkie achoraim wyższych Aw’I, i przedłużyły się hasadim i gwurot w rosz de-ISZSu’T, gdyż tam jest wspólne miejsce ich rosz. I kiedy zmarli, opuściły się trzy melachim w piąte kli, i jest to Necach, i wtedy opuściły się hasadim z rosz de-Israel Saba i gwurot z rosz de-Twuna w dół w ich guf. I tak samo i ISZSu’T – zmniejsza się u nich poziom istaklut ejnin, jak powiedziano o wyższych Aw’I.
Or pnimi
45) Tiferet. I kiedy przyszło światło do jego wyższej 1/3, czyli do haze, wtedy przyciągnął pięć hasadim w Jesod de-Aba i pięć gwurot w Jesod de-Ima: jak wyjaśniono wyżej, że przy oczyszczeniu masachu bhiny bet, po rozbiciu kli melech Gwura, do bhiny alef, a jest to poziom Z’A, wtedy otworzyła się wspólność pięciu hasadim i pięciu gwurot w Jesod de-Aw’I. I z góry w dół przyszło światło do czwartego melecha, który jest wyższą 1/3 Tiferet do haze.
Trzeba jednak zrozumieć pytanie o wspólność pięciu hasadim i pięciu gwurot, które znajdują się w Jesod de-Aw’I, ich znaczenie. I zrozum to, co wyjaśnione jest w Zohar: Ima rozprzestrzenia się do Hod, lecz nie ma u niej Jesod. I rzecz w tym, jak już pisał Ari w cz.5 odnośnie pytania „przychodzi i nie przychodzi”, że przy drugim rozprzestrzenieniu przyszło or hochma w kli de-Keter, a światło Bina w kli de-Hochma itd., aż światło Malchut przyszło w kli Jesod, a kli Malchut pozostało bez światła. Widzimy, że masach bhiny alef, który wyprowadził poziom or hasadim, rozprzestrzenił się wyłącznie do Hod i tam zmniejszył się do bhiny szoresz, i wyszedł na niego poziom Malchut, a światło Malchut obłacza się w kli Jesod, jak napisano szczegółowo w or pnimi, gdyż niemożliwym jest opisać tu wszystkie te detale. I widzimy, że światło Jesod jest to poziom Hochma z brakiem hasadim. Gdyż cały Wa’K wyszedł tam za pośrednictwem Imy w świeceniu Hochma w hasadim, a potem, jak oczyścił się masach do bhiny alef, pozostało świecenie hochma bez hasadim. I jest to tajemnica, że Ima rozprzestrzeniła się do Hod, gdyż cała bhina Ima jest to or hasadim, a potem, jak ukryły się hasadim, nie ma u niej żadnego rozprzestrzenienia, żeby świecić w kli Jesod. Lecz Aba istota którego or hochma, okazuje się, że świeci jeszcze w Jesod. I to tajemnica tego, co powiedziano – że Jesod Aba pełny Hochmy z brakiem hasadim (długi i wąski). Gdyż on rozprzestrzenia się bardziej niż Ima, dlatego że Ima już zaprzestała swoje świecenie w Hod, lecz Aba świeci jeszcze w Jesod i jest to światło Malchut.
I świecenie Aba, które jest w kli de-Jesod, uważa się jako właściwość pięciu gwurot, jak napisano w or pnimi, i to z powodu braku tam hasadim. Dlatego że Jesod Aba – on wąski z powodu gwurot i ukrytych hasadim. I zgodnie z tym zrozum, że po oczyszczeniu masachu od bhiny bet do bhiny alef, co oznacza, że niższa hej ponownie wzniosła się w ejnaim i stała się bhiną alef de-rosz, wtedy ponownie włączyła się Bina w Malchut, i dlatego ponownie włączyło się w nią pięć gwurot światła Malchut, które w kli Jesod. Jak powiedziano wyżej, „że przyciągnęły włączenie hasadim w Jesod Aba i pięć gwurot w Jesod Ima”, czyli z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim, która powróciła ponownie do stanu achor be achor, i dla hasadim Aba brakuje Ga’R z powodu niższej hej, która jest w ejnaim, jest to tajemnica włączenia pięciu hasadim w Jesod de-Aba. I Ima włączyła w siebie światło Malchut, które w kli Jesod, jest to świecenie hochma bez hasadim.
I to nazywa się wspólność pięciu hasadim i pięciu gwurot, a nie prosto pięć hasadim i pięć gwurot same w sobie. Ponieważ wiadomo, że korzeń wszystkiego jest to pięć bhinot, znanych jako KaHa’B Zo’N. Jednak one rozpatrywane w trzech głównych częściach, w odniesieniu do rosz, toch, sof, gdyż pięć bhinot od strony światła Hochmy nazywane są KaHa’B Zo’N, a pięć bhinot od strony or hasadim w świeceniu Hochma nazywane HaGa’T Ne’H. I światło w świeceniu Hochma bez hasadim nazywane pięć gwurot. I poziomowi hasadim brakuje Ga’R, czyli bhinot gwurot, które chronione poprzez achoraim de-Ima, lecz w istocie im brakuje Ga’R. Podobnie i tu, kiedy niższa hej w ejnaim, powyżej Biny, uważa się również jako łączność pięciu hasadim lub łączność pięciu gwurot, i zapamiętaj to.
I na początku należy zrozumieć pytanie podziału kli Tiferet na dwie połowy, i nie widzieliśmy tego w żadnej sfirze. A rzecz w tym, jak wiadomo, że trzy kli: Hesed, Gwura, Tiferet, one są bhiną Ga’R: Keter, Hochma, Bina, lecz będąc na poziomie or hasadim nazywane są HaGa’T, co odpowiadają im. Zgodnie z tym widzimy, że kli Tiferet jest to poziom Biny. A sfira Bina występuje w dwóch stanach: pierwszy nazywa się wyższa Bina, drugi nazywa się Twuna. I sens podziału jest w tym, że Bina or jaszar jest or hasadim bez Hochmy, co więcej odpycha Hochmę z tego powodu, że życzy sobie więcej hasadim, w tajemnicy „gdyż hafec hesed on”. Lecz w czasie, kiedy stworzyła Zo’N or jaszar, powróciła w stan panim be panim z Hochmą, żeby przyciągnąć świecenie hochma do Zo’N or jaszar.
Są dwa stany w Binie or jaszar: Pierwszy – zanim stworzyła Zo’N, była w świetle hasadim i achoraim do Hochmy. Drugi – po tym jak stworzyła Zo’N, wtedy była na poziomie panim be panim z Hochmą, żeby przyciągnąć świecenie Hochmy do swoich synów, którymi są Zo’N. I dlatego dwa te stany dzielą Binę or jaszar na dwa stany, oddzielone jeden od drugiego. Pierwszy nazywa się Bina lub wyższa Ima, a drugi nazywa się Twuna.
Teraz dobrze zrozum pytanie podziału Tiferet na dwie części w haze. Gdyż jest to pytanie podziału Biny, gdyż od haze i w górę on jest bhiną wyższej Imy, która obrócona achoraim do Hochmy i wybiera ona hasadim, jak powiedziano wyżej, w tajemnicy „gdyż hafec hesed on”. A od haze i w dół jest to właściwość Twuna, która obrócona panim do Hochmy i jest u niej świecenie hochma, jak powiedziano wyżej.
I powiedziano: „przy przyjściu światła do jego wyższej 1/3, do haze itd.”, gdyż po tym jak powróciły Aw’I achor be achor i uczyniły ziwug na masach, który wzniósł światło Hochma do or ejnaim, i wyprowadził poziom bhiny alef, chroniony poprzez achoraim Ima, która odpycha Hochmę, jak powiedziano wyżej. I światło tego poziomu, które rozprzestrzenia się z góry w dół, w guf w kli Tiferet, nie mogło rozprzestrzenić się więcej niż tylko do wyższej 1/3 Tiferet, czyli do haze, gdyż tam jest część Tiferet pochodząca od wyższej Imy, jako or hasadim i achoraim do Hochmy. Lecz w części Tiferet, która od haze i w dół, tam jest bhina Twuna, przyciągająca świecenie hochma dla Zo’N, jak powiedziano wyżej. I dlatego nie może światło achoraim wyższej Imy rozprzestrzenić się tam, gdyż zostało przerwane w haze.
I przychodzi światło do 2/3 niższych Tiferet, wtedy zakończyły wszystkie achoraim Aw’I wyższych opuszczać się, czyli zaprzestało świecenie parcufa Aw’I wyższych, i nie mogą świecić od haze i w dół, nawet światłami achor be achor, gdyż urwały się w haze, jak powiedziano wyżej. I wyjaśniliśmy, że światło sfiry Hesed jest bhiną guf de-Aba, i światło sfiry Gwura jest bhiną guf de-Ima. I światło wyższej trzeciej Tiferet jest bhiną Jesod de-Aw’I. I wiedz, że przyciąganie dwóch gufot de-Aw’I na miejsce trzech sfirot całkowicie ukończone, gdyż ich miejsca odpowiadają kelim, gdyż już wiesz, że trzy kelim HaGa’T są poziomem KaHa’B de-hasadim. Również wiesz, że cały poziom gadlut de-Nekudim powstaje za pomocą ziwuga A’B-Sa’G i uważa się poziomem A’B, jak powiedziano wyżej. I wiadomo, że w A’B obłacza się or hochma w kli de-Keter, i światło Bina w kli Hochma, i światło Z’A w kli Bina. Dlatego również i tu obłóczony guf de-Aba, czyli or hochma, w kli Hesed i bhinę Keter de-hasadim. Guf de-Ima jest to światło Bina w kli de-Gwura, i jest to bhina Hochma de-hasadim. I guf de-Jesod Aw’I, czyli bhina Z’A, obłóczyła się w wyższą 1/3 Tiferet, który jest poziomem wyższej Ima de-hasadim. I nie może rozprzestrzenić się w niższych 2/3 Tiferet, gdyż tam jest Twuna de-hasadim, dlatego zaprzestaje w haze, jak powiedziano wyżej. Przecież każde światło przychodzi do odpowiadającego jemu kli, co w pięciu bhinot or hasadim, i zrozum to dobrze. I to jest to, co on mówi: „i tym wyjaśniliśmy ten obraz, że Daat zawiera rosz de-Aw’I, i Hesed jest to guf de-Aba, i Gwura jest to guf de-Ima, i wyższa 1/3 Tiferet jest to Jesod de-Aw’I”, czyli podobnie jak wyjaśniliśmy, że trzy kelim HaGa’T są bhiną Ga’R pięciu poziomów w hasadim, dlatego one otrzymują od Aw’I wyższej tak samo jak i kli de-Tiferet, wyższa 1/3 jego odpowiadająca Ga’R, gdyż od haze i w dół jest bhina Twuna, jak powiedziano wyżej.
I przyciągnęły hasadim i gwurot w rosz de-ISZSu’T, gdyż jest tam miejsce ich rosz. Gdyż oczyścił się masach od bhiny alef do bhiny szoresz i do poziomu masachu rosz, i wtedy włącza się tam ziwug w rosz tak samo, jak wyjaśniliśmy w poprzednich parcufim, i powrócił awijut w masachu, za wyjątkiem ostatniej bhiny co w nim, jest to bhina gimel, i pozostało od niej tylko obłóczenie. I dlatego pozostaje w nim bhina bet z bhiną gimel de-itlabszut, jest to zahar i Nukwa, i wychodzą na nie dwa poziomy: poziom Hochma de-zahar i poziom Bina de-Nukwa. I osnowa poziomu jest to bhina Nukwy, bhina bet, jak napisano, gdyż w bhinie Hochma nie ma awijutu, żeby mogła rozprzestrzenić się z góry w dół. I bhina ta nazywa się ISZSu’T, i jest to niższy i syn w stosunku do Aw’I wyższych. I powiedziano: „tym przyciągnęły hasadim i gwurot w rosz ISZSu’T”, gdyż wyszedł tam na masach z dołu do góry poziomu bhiny bet, w pe de-rosz Aw’I. I kiedy został odczuwalny awijut w guf w masachu, uważa się, że opuściła się w miejsce guf Aw’I, czyli w miejsce haze de-guf. I wyszło dziesięć sfirot de-rosz od haze i w górę do pe de-Aw’I, i od haze i w dół wyszło dziesięć sfirot de-guf, czyli w miejscu 2/3 niższych Tiferet. I powiedziano: „ponieważ tam miejsce ich rosz”, czyli od miejsca haze do pe jest to miejsce ich rosz. Tak samo jak wyjaśniliśmy w poprzednich parcufim.
I przypomnij sobie to, co wyjaśniliśmy wyżej w odniesieniu do różnicy pomiędzy Aw’I i ISZSu’T, że one od strony Biny or jaszar, która podzielona na dwa poziomy: pierwszy – zanim stworzyła Zo’N or jaszar, i jest tam wyłącznie hasadim bez Hochmy; i drugi – po tym jak stworzyła Zo’N or jaszar, wtedy ona znajduje się panim be panim z Hochmą, gdyż powinna przyciągać świecenie Hochmy dla Zo’N. I dlatego określa się dziesięć sfirot Biny, że zostały podzielone na Ga’R i Za’T, gdzie Keter, Hochma, Bina jest to poziom od połowy Biny i wyżej, i jest to hasadim bez Hochmy. A jej Zo’N uważane są za niższą połowę Biny, i jest to świecenie hochma, w ten sposób, że ISZSu’T znajdują się od połowy Biny i niżej, i uważane jako Za’T de-Bina, czyli poziom jej Zo’N. I one nie mogą być bez Hochmy, gdyż główne dla nich jest to or hochma, jak powiedziano wyżej o Zo’N i dlatego uważa się ISZSu’T jako rosz Zo’N. Gdyż od momentu jak Bina przyciągnęła świecenie Hochmy dla Zo’N, stała się poziomem Twuna, jak powiedziano wyżej, a nie wyższą Imą, gdyż wyższa Ima objawia się przed tym, jak wychodzą Zo’N. I zapamiętaj dobrze tę różnicę pomiędzy Biną i Twuną w ich źródle.
I nie ma trudności w tym, że tu wyższe Aw’I były w rosz de-Zo’N, gdyż ich guf obłacza się w HaGa’T de-Z’A, jak powiedziano wyżej. Ponieważ w rzeczywistości Aw’I i ISZSu’T uważane jako jedyny parcuf Ga’R i Za’T, jak powiedziano wyżej. I ich podział odbywa się z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim. I ponieważ za pomocą ziwuga panim be achor opuszcza się niższa hej z ejnaim, jak powiedziano wyżej, dlatego łączą się one razem w jeden parcuf. I za pomocą Ma’N, który otrzymały Aw’I od Jesod de-A’K, powróciły panim be panim, jak powiedziano wyżej, i wyższa Ima otrzymała świecenie hochma w jej Za’T, co uważa się teraz również poziomem wyższej Imy. Lecz teraz, po tym jak masach powrócił i oczyścił się do bhiny alef, i powróciła niższa hej w ejnaim, jak powiedziano wyżej, ponownie podzieliły się Aw’I i ISZSu’T na dwa parcufim, i teraz ponownie uważa się wyższa Ima bhiną hasadim bez Hochmy, czyli w stanie achor be achor. I świecenie hochma nie należy do niej, a tylko do Za’T, którzy stali się teraz oddzielnym parcufem ISZSu’T, jak powiedziano wyżej. I stąd i dalej tylko ISZSu’T uważane jako rosz Zo’N, a nie wyższe Aw’I. Pomyśl i zrozum, że nawet wtedy, kiedy były one jednym parcufem, zanim wzniosła się niższa hej w ejnaim, kiedy wyższe Aw’I były jeszcze w rosz de-Zo’N, one mogły dawać tylko dla HaGa’T de-Z’A, gdyż od strony kelim one są KaHa’B de-hasadim, a nie Zo’N. Gdyż istota Zo’N od strony hasadim – Necach i Hod, ponieważ Necach jest to Z’A, a Hod jest to Malchut, i dlatego one mogą otrzymywać wyłącznie od rosz de-ISZSu’T. W postaci Ga’R de-Aw’I, czyli wyższa Aw’I, w połączeniu z Za’T w jednym parcufie przekazują w Ga’R de-hasadim. I Za’T de-Aw’I, po tym jak oddzieliły się od nich i stały się oddzielnym parcufem ISZSu’T, i przekazują w Za’T de-hasadim, którymi są Necach i Hod, czyli Zo’N de-hasadim, jak wyjaśniliśmy. Opuściły się hasadim z rosz de-Israel Saba, a gwurot z rosz de-Twuna w guf. Gdyż po tym jak zmarł Tiferet, który od haze i w dół, oczyścił się masach do bhiny gimel w nukwie, i wtedy zniknął poziom Hochma w niej, i opuściło się pięć hasadim i pięć gwurot z rosz de-ISZSu’T w guf de-ISZSu’T, czyli był uczyniony ziwug na resztki awijuta, który pozostał w masachu, i jest to bhina bet, która wyprowadza poziom Biny, uważany jako guf w stosunku do Hochmy. Jednak nie mówi się o prawdziwym guf z góry w dół, gdyż cały ISZSu’T jest to rosz, czyli z dołu do góry, a ich guf to TaNHI’M dla Nekudim, o których pisze tu Ari.
Nieobecna w nich bhina istaklut ejnaim – „ta w tą”: już było wyjaśnione wyżej, ponieważ poziom włączenia Nukwy w zahar jest poziomem bhiny gimel de-itlabszut, który nazywa się istaklut ejnaim – ta w tą, i jest to włączenie jeden w drugiego. I Hochma rozprzestrzeniła się w kli Tiferet od haze i w dół, jak powiedziano wyżej, z tego powodu, że kli Tiferet jest to Bina de-hasadim i uważane jako Ga’R od strony kelim de-hasadim, i dlatego wielkie światło ISZSu’T obłacza się tylko w nim, a nie w kelim Necach i Hod, które od strony hasadim są poziomem Za’T, czyli Zo’N de-hasadim, jak powiedziano wyżej. I ty już wiesz, że światło przyciągnięte w parcuf obłacza się zawsze w kli najbardziej czyste i podobne do niego swoimi właściwościami.
(pytania 17, 53, 64, 87, 88, 90, 110, 111, 121, 123)
46) Następnie panował melech Necach i przyciągnął pięć hasadim w guf de-Israel Saba, i kiedy zmarł, opuściła się reszta melachim w Hod i opuściły się achoraim de-Israel Saba, i ponownie obrócił on swoje achoraim naprzeciwko panim Twuny. Następnie panował Hod i przyciągnął pięć gwurot w guf de-Twuna. A kiedy zmarł, opuściły się dwa melachim w Jesod i wtedy kelim Necach i Hod opuściły się w Bria, gdyż one oboje są jako jeden melech, jak powiedziano wyżej, i one wypełniają połowę guf, i chociaż panowały jeden po drugim, obydwa one są jako jeden melech. I wtedy opuściły się również achoraim de-Twuna, i powróciły Israel Saba i Twuna do stanu achor be achor.
Or pnimi
46) Necach przyciągnął pięć hasadim w guf de-Israel Saba, jak napisano wyżej, jak u Aw’I, że Ma’N dla Zo’N przyciągają hasadim i gwurot, tak samo i tu, ponieważ ten Ma’N, co był w wyższych Aw’I, opuścił się następnie do ziwuga w ISZSu’T. I już wyjaśniliśmy, że dziesięć sfirot de-guf rozprzestrzeniających się od guf de-Israel Saba, przychodzi w melech Necach. I obydwa one jest to jeden melech, gdyż obie wyszły z guf de-ISZSu’T, czyli z masachu bhiny bet. Dlatego one są jednym poziomem i jednym melechem. Opuściły się również achoraim de-Twuna i powróciły Israel Saba i Twuna achor be achor, i kiedy zmarły melachim Necach i Hod, oczyścił się masach od bhiny bet do bhiny alef, i powróciła niższa hej w ejnaim, i wtedy powróciły achor be achor, czyli na poziom achoraim wyższej Imy, żeby chronić hisaron w Ga’R, który w nich, jak powiedziano wyżej.
(pytania 74, 112)
47) Następnie panował szósty melech, jest to Jesod i on przedłużył pięć gwurot w Jesod Twuny i pięć hasadim w Jesod Israel Saba. I kiedy zmarł, opuściły się również te poziomy. Następnie panował siódmy melech, czyli Malchut, w swoim własnym kli. On przyciągnął pięć hasadim w Malchut de-Israel Saba i pięć gwurot w Malchut Twuny. Gdyż u Malchut jest włączenie tą samą drogą jak i w Jesod, i ona nazywa się panna młoda zawierająca wszystko, podobnie jak i Jesod nazywa się zawierający wszystko. I kiedy on zmarł, wtedy opuściło się pięć hasadim i pięć gwurot z Malchut Israel Saba i Malchut Twuny, i kli Malchut opuściło się w Bria. Teraz ukończyły się wszystkie achoraim czterech parcufim Aw’I, ISZSu’T, Israel Saba i Twuny, i spadły w całości.
Or pnimi
47) Jesod przyciągnął pięć gwurot itd., i następnie panował siódmy melech, i jest to Malchut. Kiedy odbył się ziwug na bhinę alef, rozprzestrzenił się ich guf w kli Jesod i przyciągnął włączenie pięciu hasadim i pięciu gwurot w Jesod de-ISZSu’T, tak samo jak było wyjaśnione wyżej w Aw’I. I potem, jak zmarł melech Jesod, oczyścił się masach do bhiny szoresz, i wtedy wyszedł poziom Malchut w ISZSu’T, i z góry w dół opuściło się światło w kli Malchut, i jest to siódmy melech.
(pytania 45, 113, 114)
48) I jeżeli tak, to dlaczego w Aw’I nie bierze się pod uwagę łączności pięciu hasadim i gwurot w Malchut wyższych de-Aw’I, za przykładem tego jak to jest u Malchut de-Israel Saba i Twuna? I należy powiedzieć: gdyż wiadomo, że w wyższej 1/3 Tiferet – jest atara (wieniec), będący właściwością Malchut, przecież ona włączona w Jesod, jednak tu ona bardziej otwarta jak Malchut Twuny niż Malchut Biny, dlatego że Malchut Twuny jest realną Malchut w stosunku do Biny i Twuny w jednym parcufie. Lecz Malchut wyższej Biny, jest to właściwość wspólnego guf, i jest to miejsce haze Tiferet wspólnego parcufa Biny w Twuny, jak wiadomo, a nie Malchut dosłownie.
Or pnimi
48) Malchut Twuny jest realną Malchut w stosunku do Biny i Twuny w jednym parcufie. Lecz Malchut wyższej Biny, jest to właściwość wspólnego guf. Wyjaśnienie. Ponieważ wyższa Ima i Twuna to w rzeczywistości dziesięć sfirot Biny or jaszar. Wyższa Ima jest to Ga’R, a Twuna jest to Za’T. Lecz zostały podzielone z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim, jak powiedziano wyżej. Dlatego Malchut Twuny jest to Malchut ich obu – Imy i Twuny razem. Lecz Malchut wyższych Aw’I jest to poziom wspólnego guf, i jest to miejsce haze Tiferet parcufa, razem Biny i Twuny, a to nie prawdziwa Malchut, czyli następnie w Acilut obłacza się Twuna od haze i w dół na wyższą Imę, i znajduje się w miejscu haze guf ich wspólności, a nie sama Malchut. Zgodnie z tym, co wyjaśniono wyżej, zrozum dobrze, co zostało wyjaśnione, że wyższa Ima rozprzestrzenia się do Hod, lecz u niej nie ma Jesod, jak było napisane wyżej. To z tego powodu, że tam kończą się hasadim, i jest tam świecenie hochma bez hasadim, i to nie odnosi się do właściwości Ima, gdyż ona odwrotnie – jest hasadim bez Hochmy. I dlatego rozprzestrzeniły się wyższe Aw’I wyłącznie na ziwug masachu bhiny alef, gdyż jest tam or hasadim, lecz po oczyszczeniu masachu bhiny alef zaprzestaje ich świecenie całkowicie. Gdyż nie ma u niej żadnego rozprzestrzenienia bez hasadim. I nie może poziom Malchut wyjść do wyższych Aw’I. Wyłącznie u ISZSu’T, po tym jak oddzielił się w oddzielny parcuf, mógł poziom Malchut wyjść bez świecenia hasadim, jak wyjaśniliśmy.
49) Dopóki nie rozbiły się i zmarły wyższe 1/3 Tiferet, nie ukończyło się opuszczenie i upadek achoraim Aw’I. I kiedy te melachim weszły w ich kli, otwierały się one w wielkim świetle. Lecz po tym jak zmarły wyższe 1/3 Tiferet, spadły tam achoraim Aw’I i kiedy wyszła stąd reszta świateł, żeby wejść w swoje kelim, były obłóczone w te achoraim, które spadły i pozostały w Acilut, jak powiedziano wyżej. I ostatnie melachim wyszły obłóczone w achoraim Aw’I, i pozostało u nich to na zawsze, dopóki nie będą ukończone w przyszłości wszystkie wyjaśnienia. I jest to tajemnica wzniesienia Ma’N, który wznoszą Zo’N do Aw’I. I jest to na skutek tych achoraim Aw’I, które opuściły się w dół, w Acilut.
Or pnimi
49) „…kiedy wyszła stąd reszta świateł, żeby wejść w swoje kelim, były obłóczone w te achoraim, które spadły…”: został już wyjaśniony sens, czym są achoraim Aw’I, że są to wszystkie stany gadluta, które były w Aw’I w stanie panim be achor i w stanie panim be panim, wszystko to opuściło się z rosz i stało się HaGa’T bez rosz. I to z tego powodu, że ich właściwość „z góry w dół”, czyli guf, są to cztery melachim: Daat i HaGa’T, do wyższej 1/3 Tiferet, które rozbiły się i spadły w BE’A, i na skutek tego zepsuły się również Ma’N, które były w rosz i spadły ze swoimi światłami, i straciły świecenie hochma, które było w nich, i otrzymały bhinę HaGa’T bez rosz. Lecz nie opuściły się stąd na zewnątrz z Acilut, jak kelim Za’T, ponieważ achoraim Aw’I, które pozostały z góry, znajdują się w stanie achor be achor, czyli w tym, co było u nich do gadluta, i co pozostało w całej swojej doskonałości, jak wiadomo. I dlatego również i bhina gadlut Aw’I, która upadła w HaGa’T, ona były chroniona tymi achoraim od stanu achor be achor w rosz. Lecz jest wielka różnica od stanu Aw’I achor be achor, które pozostały w rosz, gdyż te, które pozostały w rosz, nigdy nie skróciły się na skutek niższej hej w ejnaim. Lecz ta bhina gadluta przyciągnęła świecenie hochma i ono powróciło i zniknęło u nich z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim, jednak one otrzymały naprawienie achoraim de-rosz po tym, jak miały zepsucie. I dlatego właściwość otrzymującą w rosz i uważa się za guf. I razem z tymi achoraim, które spadły w HaGa’T, stały się nowymi kelim, naprawione naprawieniem trzech linii, jak Aw’I w rosz, z powodu ich otrzymywania z rosz, jak było pokazane wyżej. Ponieważ achoraim de-Ima naprawiają je naprawieniem linii i łączą je jedynym połączeniem: to oznacza, że średnia linia, która przyciąga or hasadim od wyższej Biny, łączy prawe i lewe, i nakłania je świeceniem swego Ga’R. I łączą się wszystkie trzy linie w napełnieniu or hasadim, ponieważ i wyżsi otrzymują doskonałość za ich pomocą. I niezbędnym jest żebyś zapamiętał, że wyższe – jest to Hesed i Gwura, podobnie jak Hochma i Bina. I Tiferet – jest to niższy, otrzymujący or hasadim z wyższej Biny, że przy obłóczeniu jej achoraim jest tam właściwość Ga’R, jak było opisane wyżej. I dlatego wypełnione są również Hesed i Gwura, które potrzebują świecenia Ga’R, i zrozum to dobrze.
I było wyjaśnione wyżej, że rosz de-ISZSu’T obłacza się od haze de-Nekudim do pe de-Aw’I de-Nekudim. I rosz de-ISZSu’T obłacza się na te trzy achoraim de-Aw’I, i jest to podobne do Aw’I de-Acilut, które obłaczają się na HaGa’T A’A de-Acilut, że te HaGa’T dają dla Aw’I de-Acilut całą ich doskonałość, jak wiadomo. Tak samo i tu, achoraim de-Aw’I, które spadły w HaGa’T, stały się wewnętrzną częścią dla rosz ISZSu’T, i od nich zasila się cała ich doskonałość. I o tym powiedziano: „kiedy wyszła stąd reszta świateł, żeby wejść w swoje kelim, były obłóczone w te achoraim, które spadły i pozostały w Acilut, jak powiedziano wyżej, i wyszły ostatnie melachim, obłóczone w achoraim Aw’I”, ponieważ światła rosz de-ISZSu’T już obłóczone w te achoraim, ponieważ one obłaczają ich w ich wewnętrznej części, jak powiedziano wyżej, i tak samo i ich gufim, które są czterema melachim TaNHI’M, obłóczone również w te achoraim Aw’I. Niezbędnym jest, żebyś ty wiedział, że jest wielka odległość pomiędzy achoraim Aw’I, które spadły i rosz de-ISZSu’T, gdyż te achoraim wychodzą z rosz Aw’I, lecz na skutek zepsucia z powodu rozbicia kelim, spadły one w HaGa’T. I bez względu na to, że światła wyszły na masach NeH’I de-A’K, które odnoszą się do Zo’N, w każdym wypadku Ma’N zupełnie nie działa w rosz, będąc w stanie z dołu do góry, i dlatego te światła gadluta, które wyszły na Ma’N, uważane są jako Aw’I, i nie zawierają w sobie nic z niższej hej. Lecz rosz de-ISZSu’T, ponieważ przychodzi od masachu guf de-Nekudim, czyli od masachu haze, jest kelim jej światła, które rozprzestrzeniły się od Ma’N de-NeH’I de-A’K z góry w dół, i niższa hej łączy się z nimi swoja istotą, i dlatego te ISZSu’T, które obłóczyły HaGa’T, nie zostały rozbite. I teraz ISZSu’T nabywają wiele, ponieważ obłaczają się na HaGa’T i to wyższy poziom od nich, lecz na skutek ich upadku ISZSu’T mógł obłóczyć je, jak to było wyjaśnione. „…i to pozostało u nich na zawsze, dopóki nie będą ukończone w przyszłości wszystkie wyjaśnienia…”, czyli te achoraim na zawsze stały się obłóczeniem mochin dla świateł Zo’N, za ich pomocą Z’A może osiągnąć wszystkie swoje poziomy i uchronić je. A jeżeliby nie było u niego wszystkich tych obłóczeń, nie mógłby Z’A otrzymać żadnych mochin, jak to było opisane w odpowiednim miejscu. I dlatego on potrzebuje ich dla przyszłego czasu, czyli dopóki nie otrzyma wszystkich swoich poziomów, i będzie to koniec naprawienia.
„…w tym jest sens wzniesienia Ma’N itd… i to na skutek tych achoraim Aw’I itd…”: już był wyjaśniony wyżej sens wzniesienia Ma’N, że Aw’I nie dokonują ziwuga panim be panim, oprócz jak za pomocą wzniesienia Ma’N, ponieważ wyższa Ima znajduje się w stanie achoraim do Aba w postaci „hafec hesed on”, ona nie przerywa swoich achoraim, oprócz jak przy wzniesieniu Ma’N od Zo’N, które pobudzają ją do tego, żeby ona dała im or hochma, i ze względu na nie ona przerywa swoje achoraim i powraca w stan panim be panim z Aba, i ponieważ te achoraim, które spadły z Aw’I, już było w nich świecenie hochma dla Zo’N, i był już poziom jechida, haja, neszama dla Zo’N, dlatego kiedy Zo’N wznosi się w postaci Ma’N, on powraca i prowadzi wyjaśnienia w neszama, haja, jechida, które są w tych achoraim, i wznosi ich w postaci Ma’N do Aw’I. Ponieważ kiedy on wznosi wyjaśnienia neszama w postaci Ma’N, czyli z tej części achoraim, które były wykorzystane Aw’I na poziomie Biny, tym on wywołuje ziwug Aw’I panim be panim na poziom neszama. I kiedy on wznosi wyjaśnienia haja, czyli z tej części achoraim, które były wykorzystywane Aw’I na poziomie Hochma, tym on wywołuje ziwug Aw’I panim be panim na poziom haja, i tak samo dla jechida – on wznosi wyjaśnienia jechida, i pamiętaj to.
(pytania 19, 126, 127)
50) I widzimy, że te światła od haze i niżej przychodzą pokrytymi, i ty już wiesz, że zniknięcie światła i jego pokrycie – jest to obecność naprawienia, ponieważ w ten sposób jest siła u kli wytrzymać światło, ponieważ przychodzi ono obłóczonym. I dlatego nie jest równe rozbicie kelim od haze i niżej, czyli w niższych 2/3 Tiferet, NeH’I i Malchut, do rozbicia kelim Daat, Hesed, Gwura i wyższej 1/3 Tiferet, ponieważ większe rozbicie będzie w wyższych, niż w niższych. I dlatego przy naprawieniu Z’A podczas naprawienia jego parcufa odbywa się odwrotnie. Ponieważ od 2/3 Tiferet i niżej były jego światła i hasadim, które są w nich, otwartymi, ponieważ jest u nich możliwość być otrzymanymi bez pomocy masachu Biny, gdyż ich rozbicie nie było wielkim. Lecz wyżej, czyli od rosz de-Z’A do haze, przychodzą do naprawienia zamkniętymi i obłóczonymi w masach Biny, czyli w Jesod, jak wiadomo. Ponieważ na początku były one otwarte i ich rozbicie było wielkie, i bez względu na to, że Necach i Hod pokryte i zamknięte, razem z tym było wyjaśnione, że otwarte hasadim biją w nich, i światło ich wychodzi na zewnątrz.
Or pnimi
50) „…światła od haze i niżej, przychodzą pokryte…”: czyli ich Ga’R przychodzą pokrytymi przez achoraim de-Ima. I należy byś wiedział, że całkowite naprawienie Zo’N jest w tym, żeby ich Ga’R były pokryte przez achoraim de-Ima. A ich Za’T były otwarte, ponieważ wtedy ich dziesięć sfirot naprawione za przykładem Biny or jaszar. Ponieważ Bina or jaszar również zawiera w sobie dziesięć sfirot, Keter i Hochma, które powyżej niej, i z Za’T, które poniżej jej, i są to jej Zo’N, które nazywane są Twuna, jak wskazano wyżej. I było tam wyjaśnione, że wówczas jak Bina rozpoczęła przyciąganie świecenia Hochma dla Zo’N, ona już uważa się jako Twuna i dla swoich Za’T, czyli ich korzenia, które pozostały w Binie i pozostawiły w niej Za’T po ich wyjściu na swoje miejsce. Lecz Bina sama w sobie uważa się taką samą, jaką ona była na początku stworzenia, czyli światłem hasadim, a jej achoraim – Hochma. A Ga’R Biny pokrywa jej achoraim i tylko jej Za’T otwarte w świeceniu Hochma. Dlatego również i Z’A podczas naprawienia jest podobny do niej, czyli Ga’R jego pokryty przez achoraim Biny, a Za’T jego otwarty w świeceniu Hochma, on znajduje się w całkowitym naprawieniu. I o tym powiedziano, że „te światła od haze i niżej, przychodzą pokrytymi, ponieważ zniknięcie światła i jego ukrycie – jest to obecność naprawienia”, czyli jak powiedziano wyżej, że jest to na skutek tego, że rosz de-Twuna już obłóczone na achoraim wyższych Aw’I, naprawionych naprawieniem linii. I dlatego światła TaNHI’M, które rozprzestrzeniły się w nich, gdzie w każdym z nich jest dziesięć sfirot, jak wiadomo, ich Ga’R były pokryte achoraim de-Ima, i świecenie hochma było wyłącznie w ich Za’T. I jest to podobne do dziesięciu sfirot Z’A podczas jego naprawienia, jak wskazano wyżej. I o tym napisano, że: „zniknięcie światła i jego pokrycie – jest to obecność naprawienia”, i tak odbywa się naprawienie również i w Z’A de-Acilut, jak wskazano wyżej. Wówczas jak światła HaGa’T, u których nie było żadnego naprawienia achoraim de-Ima, lecz wszystkie ich dziesięć sfirot były otwarte, nawet Ga’R każdego, mieli rozbicie bardziej ciężkie niż NeH’I.
„Podczas naprawienia jego parcufa odbywa się odwrotnie”: ponieważ w naprawieniu jest tak, że jego HaGa’T naprawiony przez achoraim de-Ima, czyli poprzez masach Jesod de-Ima, który obłóczony w jego Tiferet do haze. I od haze i niżej otwiera się w nim świecenie hochma w hasadim, czyli jak było wskazane wyżej, jego Ga’R, czyli HaGa’T, pokryte masachem i NeH’I, czyli Za’T de-Z’A, są to otwarte hasadim, które przeciwległe do Z’A de-Nekudim, HaGa’T były otwarte całkowicie, a NeH’I były pokryte. I to naprawienie rozpoczęło się w NeH’I de-Nekudim, które wyszły obłóczone w achoraim de-Ima, a ukończyły się w świecie Acilut, jak napisano w odpowiednim miejscu.
„…otwarte hasadim biją w nich i światło ich wychodzi na zewnątrz”: ponieważ hasadim otwierają się wyłącznie w średniej linii Z’A, czyli za pomocą Jesod Aw’I, obłóczonych tam, lecz na końcach panują achoraim de-Ima. A or hozer wznosi się z dołu do góry i uderza w dwie linie – prawą i lewą, i wyprowadza ich światło na zewnątrz, jak to było opisane w odpowiednim miejscu. I wiedz, że te światła wychodzące na zewnątrz na skutek uderzenia, są to światła NeH’I każdej sfiry, i każda z nich, w postaci „achoraim bojta”, co oznacza, że one były włączone w HaGa’T każdego, jak wskazano wyżej. I teraz na skutek uderzenia otwartych hasadim średniej linii w sfirot w krawędzi, mogą NeH’I każdej wyjść ze wzajemnego włączenia w HaGa’T i otworzyć się na zewnątrz, i od strony achoraim, które dopełniane tam świeceniem Hochmy, nie ma więcej lęku by mogły karmić się hiconim. I ty już wiesz, że uderzenie oznacza zmniejszenie, ponieważ w tym czasie, kiedy dwa przeciwne światła spotykają się razem, one zmniejszają jedno drugie, i z tego powodu powstaje i rodzi się nowe świecenie. Tak samo i tu, ponieważ z tego powodu, że hasadim otwarte w świeceniu Hochma, one obracają się w sfirot z obu krajów, które na skutek siły achoraim de-Ima w nich odpychają Hochmę, i dlatego one biją jedno w drugie, i na skutek tego uderzenia rodzą się i otwierają się nowe NeH’I w świeceniu Hochma, jak wskazano wyżej. I w pełnej postaci to wyjaśnia się w odpowiednim miejscu.
(pytania 3, 60)
51) I przy rozbiciu, i śmierci Z’A do wyższej 1/3 Tiferet opuściły się achoraim Aw’I, lecz achoraim Israel Saba i Twuna nie ukończyły się do śmierci Nukwy Z’A, dlatego achoraim Aw’I wzięły Z’A, a achoraim Israel Saba i Twuna wzięły Malchut, i zostają obłóczone w ich światła, podobnie do mochin de-Z’A.
52) I stąd zrozum to, co napisane, że kiedy Zo’N powracają w stan panim be panim, to Necach, Hod, Jesod de-Aw’I – są to mochin dla Z’A, a NeH’I, Israel Saba i Twuna – są to mochin znajdujące się w rosz Nukwy.
Or pnimi
52) „…necach, Hod, Jesod de-Aw’I – są to mochin dla Z’A, a NeH’I, Israel Saba i Twuna – są to mochin znajdujące się w rosz Nukwy”: powiedziane nie oznacza, że NeH’I wyższych Aw’I świata Acilut stają się mochin dla Z’A. Przecież jest to w ogóle nie możliwe, ponieważ żaden parcuf nie otrzymuje mochin inaczej, jak od swojego wyższego, a nie od wyższego swego wyższego. A wyższy dla Z’A jest to ISZSu’T, a nie Aw’I, które są jego wyższym wyższego. Lecz sens w tym, że Aw’I stają się jednym parcufem z ISZSu’T, tak samo jak było to u Aw’I de-Nekudim. I wtedy uważane NeH’I de-ISZSu’T obłóczone w niego, jako mochin odnoszące się do NeH’I de-Aw’I, ponieważ wtedy stają się ISZSu’T prawdziwym guf Aw’I. I dlatego uważa się jego HaGa’T otrzymującym od ich gufim, jest to podobne otrzymywaniu HaGa’T de-Nekudim od gufim Aw’I. I jest to na skutek tego, że Z’A obłacza się w achoraim Aw’I, które spadły na swoje miejsce. Lecz Nukwa de-Z’A nie może otrzymać podobnie do niego, ponieważ u Nukwy nie ma korzenia w HaGa’T i cała jej istota zaczyna się od haze de-Z’A i niżej, czyli wyłącznie NeH’I, i nawet to doszło do niej z powodu jej włączenia w Z’A, ponieważ w swoim korzeniu ona wyłącznie Hod, jak wiadomo. Lecz ukończenie jej gadluta jest w tym, że ona będzie otrzymywać podobnie do tego, jak NeH’I de-Nekudim otrzymują od guf de-ISZSu’T, i jest to najwyższy poziom parcufa NeH’I. I wtedy są to dwa wielkie światła, które nie potrzebują jedno drugiego, ponieważ Nukwa nabyła parcuf NeH’I od guf ISZSu’T, podobnie do NeH’I de-Nekudim. A Z’A nabywa swój parcuf HaGa’T od guf wyższych Aw’I połączonych z ISZSu’T, podobnie HaGa’T de-Nekudim. I podobnie do tego jak HaGa’T de-Nekudim i NeH’I de-Nekudim nie potrzebują jeden drugiego, tak samo i Z’A i Nukwa nie potrzebują jedno drugiego. I dlatego Z’A nie panuje więcej nad Nukwą i nie uważa się większym od niej, gdyż ona nie potrzebuje go, i zrozum to.
53) Zrozum również napisane, że kiedy były one w stanie panim be panim, to wychodzą wtedy dwie bhiny Jakow i Rachel – jedna w Z’A i jedna w nukwie. Ponieważ jedna bhina od mochin de-Z’A, ona od Aw’I, a druga, która od mochin Nukwy, ona od ISZSu’T. I wtedy stają się one wielkimi światłami, on nie większy od niej, i ona nie większa od niego. I zupełnie nie potrzebują jeden drugiego. Jednak achoraim Aba znajduje się z prawej strony, w Hesed de-Z’A, a achoraim Ima znajdują się z lewej strony w Gwura de-Z’A. I to będzie wytłumaczone w odpowiednim miejscu.
54) I to miejsce jest miejscem opuszczenia i upadku achoraim Aw’I, o czym było powiedziane wyżej, że one opuściły się w sam Acilut, ponieważ bez względu na to, że kelim Z’A zostały rozbite, razem z tym światła Z’A pozostały obłóczone w te achoraim wyższych Aw’I, linia Hesed de-Z’A – w achoraim Aba, a linia Gwury obłóczona w achoraim Ima, i zrozum to dobrze.
Or pnimi
54) „…Światła Z’A pozostały obłóczonymi w te achoraim wyższych Aw’I…”: Ponieważ po rozbiciu kelim do wyższej 1/3 Tiferet, kiedy spadły wszystkie achoraim wyższych Aw’I, i one rozprzestrzeniły się w miejscu kelim HaGa’T, i ustawiły się w trzech liniach: prawej, lewej i środkowej, wtedy wzniosły się światła HaGa’T i obłóczyły się w te kelim – światło hesed w prawej linii i światło Gwura w lewej linii, i światło wyższej 1/3 Tiferet w środkowej linii.
55) I wyjaśnimy teraz, jak podczas śmierci tych melachim opuściły się ich kelim w świat Bria, jak powiedziano wyżej, jednak inaczej jest w czterech achoraim de-Aw’I. I tu jest wyjaśniony podział, który był pomiędzy Aw’I i siedmioma melachim, którymi są Zo’N. I powiedzieliśmy, że siedem melachim są to Zo’N, które zmarły, i opuściły się ich kelim w świat Bria. A achoraim Aw’I zostały odmienione i nie zmarły, a opuściły się w dół światu Acilut. I tam wyjaśniliśmy sens i powiedzieliśmy co było przyczyną tego, że siedem melachim nie otrzymało światła AHa’P de-A’K, a wyłącznie naprawienie linii od guf i dalej, i dlatego zostały rozbite.
(pytanie 57)
56) I przyczyną tego była również inna zmiana w Ga’R de-Aw’I, które są KaHa’B w siedmiu niższych melachim. Ponieważ Ga’R wychodzą początkowo cząstkowo naprawionymi, dlatego że kiedy wyszły po raz pierwszy, rozprzestrzeniły się w kolejności trzech linii, wtedy jak Za’T wyszły jeden poniżej drugiego, bez linii. I to jest to, co napisano w Idra Raba: „do którego miejsca przyciąga się linia, która nazywa się dobro”. Chcę powiedzieć, że było uczynione naprawienie linii, lecz przedtem było miejsce, do którego dochodzi dobro. I wyjaśniliśmy, że naprawienie w Acilut jest to istnienie jego Wa’K, stworzonych w postaci trzech linii powiązanych jedna z drugą, w postaci trzeciej, która łączy je i nazywa się to władza jedynego. Lecz kiedy znajdują się jedna nad drugą, one są oddzielone jedna od drugiej i wtedy nazywa się to władza wielu, i dlatego Ga’R likwidują swoje achoraim i nie umierają, gdyż posiadają trzy linie, a siedem melachim zmarło panim i achor, gdyż wyszły bez naprawienia linii w ogóle.
Or pnimi
56) „Po raz pierwszy rozprzestrzeniły się w kolejności trzech linii”: już wyjaśniliśmy wyżej, że naprawienie trzech linii rozpoczyna się od światła ozen achoraim de-Ima. I wiadomo, że Aw’I de-Nekudim wyszły po raz pierwszy w postaci achor be achor, co oznacza, że naprawiły się w świetle achoraim (AHa’P) wyższej Biny, i dlatego nie mieli krzywdy od niższej hej, która wzniosła się w ejnaim, i pozostały na poziomie Ga’R de-Bina, jak powiedziano wyżej. I to naprawienie nazywa się naprawieniem trzech linii, gdzie wszystkie trzy: prawa, lewa i środkowa, wznoszą się razem, i jest to świecenie Ga’R od achoraim de-Bina, i uważa się dlatego, że są powiązane wzajemnie jedynym połączeniem. I należy również dobrze wyjaśnić pytanie ich podziału na dwie części, przewagi pomiędzy nimi, i jest to bardzo ważne.
I jest w tym szczególny sens. Dlatego, że w wyniku wzniesienia niższej hej w ejnaim, a jest to kli Hochma, włączyła się Malchut w każdą sfirę z dziesięciu sfirot i w ten sposób staje się Nukwą w kli w każdej sfirze. I uważa się, że jest w każdej sfirze poziom prawy i lewy, co oznacza miłość i sąd, gdyż sama sfira jest to miłość, a siła Malchut, która wymieszała się tam z powodu wzniesienia niższej hej w ejnaim, jest to sąd w sfirze.
I dlatego uważa się również Aw’I de-Nekudim jako prawa i lewa, czyli linia miłości jest to Hochma i Aba, i linia sądu jest to Bina i Ima. I od strony tych dwóch linii brakowało u Aw’I Ga’R, i dlatego przyciągnęły się do nich światła achoraim wyższej Biny w postaci środkowej linii, i uważa się to światło achoraim środkowym, z tego powodu, że z w nim nie ma żadnej różnicy pomiędzy prawym i lewym, gdyż całe pojęcie końców w tym, że lewa jest to linia sądu, z brakiem or hochma, które znajduje się w prawej linii, czyli Ga’R de-Hochma, którego nie może otrzymać z powodu wymieszania niższej hej wewnątrz niej, gdyż te dwa końce eliminują jeden drugiego. Rzeczywiście, ta linia przyciągnięta od Biny, ona odpycha or hochma, czyli nawet jeżeliby nie było tam sądu, to ona znajdowałaby się w równowadze do dwóch końców i w tym ona dopełnia prawą linię, która jest Hochma, z brakiem Ga’R, i również podsładza ona lewą linię i łączy ją z prawą w jedno całe, gdyż siłą achoraim de-Ima są powiązane i naprawione, prawą i lewą. I o tym powiedziano: „Ga’R wyszły z niewielkim naprawieniem po raz pierwszy”, i kiedy wyszły po raz pierwszy, rozprzestrzeniły się zgodnie z zasadą trzech linii, jak powiedziano wyżej, czyli wyszły na początku w stanie achor be achor, to naprawienie oznacza naprawienie poprzez linie. Lecz Za’T, które wyszły jedna poniżej drugiej, ponieważ Za’T nie wyszły z Aw’I, dlatego że one znajdują się w stanie achor be achor, lecz wyszły z ziwuga panim be panim de-Aw’I, jak powiedziano wyżej, i dlatego nie było pomiędzy nimi żadnego połączenia w ogóle, i każda sfira była oddzielną. Hesed był to guf de-Aba, Gwura była guf de-Ima itd., dlatego że brakowało w nich naprawienia achoraim de-Ima, które jest połączeniem łączącym wszystkie końce razem, jak powiedziano wyżej. Wa’K ustawiony jest w postaci trzech linii, połączonych jedna z drugą i trzecia łącząca pomiędzy nimi, podobnie do tego, co zostało wyjaśnione wyżej. Dlatego że pierwsze naprawienie odbyło się w HaGa’T, jak powiedziano wyżej, w postaci NeH’I de-Ima i wtedy również NeH’I włączone w nich w tajemnicy ich achoraim bojta. I nawet później, po wypełnieniu achoraim również od strony świecenia Hochmy, zawsze pierwsze naprawienie achoraim de-Ima pozostaje w nich, gdyż one przechodzą z powodu ich stworzenia i nie otrzymują zmian, dlatego że wszystko to, co przychodzi od początku stworzenia, nie zmienia się nigdy. Jak wiadomo ze słów rawa.
(pytania 40, 85)
Kolejność rozbicia kelim
57) I wyjaśnijmy kolejność wyjścia siedmiu melachim. Rozpoczniemy od pierwszego – jest to Daat, on wyszedł pierwszy. I kiedy kli nie mogło wytrzymać światła, jak powiedziano wyżej, rozbiło się kli i opuściło się w dół w świat Bria, czyli w miejsce przyszłego istnienia świata Bria, gdyż póki co jeszcze nie jest stworzony świat Bria. I upadło to kli w miejsce Daat de-Bria, ponieważ podobne ono do niego. I światło Daat opuściło się również, lecz pozostało w Acilut w miejscu kli Malchut de-Acilut by świecić z daleka swemu kli, które znajduje się w Bria.
Or pnimi
57) I upadło to kli w miejsce Daat de-Bria, ponieważ podobne ono do niego. Przyczyna rozbicia została dobrze wyjaśniona. I dlatego oddzieliło się kli od świętości, jak napisano tam. I istota upadku ich w trzy światy BE’A, o czym mówił Ari, bez względu na to, że jeszcze nie było zupełnie tych świateł, lecz były ich reszimot, gdyż one są właściwością trzech sfirot Bina, Z’A i Malchut NeH’I de-sijum, co wyszły na zewnątrz A’K podczas C’B, jak o tym napisano w wyjaśnieniach wyżej. I odpowiednio każdy z tych melachim był włączony w dziesięć sfirot rosz, toch, sof, i rosz upadła w Bria, toch upadł w Jecira, sof upadł w Asia. I jak pisał Ari, że kli Daat spadło w Daat de-Bria, czyli jego poziom rosz, który jest KaHa’B de-Daat, a HaGa’T jego upadł w Jecira i NeH’I jego spadły w Asia. I w ten sposób zrozum pytania upadku wszystkich siedmiu melachim.
Ponieważ podobne ono do niego, ponieważ w każdym świecie z trzech światów BE’A jest dziesięć sfirot, dlatego upadło kli melech a-Daat do Daat de-Bria, czyli na poziom, który jest naprzeciwko niego.
Światło Daat opuszcza się również, lecz pozostaje w Acilut,… by świecić z daleka swemu kli, które znajduje się w Bria. To światło, o którym mówi Ari – było reszimo, co pozostało od światła Daat po wypróżnieniu jego z kli. Ponieważ każde światło pozostawia po sobie reszimo po jego wyjściu, i stąd świeci w swoje kli, żeby nie zostało odmienione i nie umarło, jak powiedziano wyżej w słowach Ari (cześć 4, OP r.2 p.2-8). I jak mówi Ari, że reszimo Daat nie pozostało w kli realnie, jak było w poprzednich parcufim, lecz pozostało w Acilut. To powiedziane po przez niego: „rozbicie było w kelim, a nie w światłach itd…, i jest to właściwość tagin nad literami”, ponieważ światło reszimo nie może obłóczyć się wewnątrz kli i świeci ono z daleka w kli, które nazywa się tagin, jak powiedziano wyżej w słowach Ari (cześć 4, OP r.3 p.11), wyucz tam.
(pytania 63, 128)
58) Jednak nie opuściło się tam światło z powodu wady w nim, przecież wyjaśniliśmy wyżej, że rozbicie było w kelim, a nie w światłach. I jeżeli by było opuszczenie z powodu uszkodzenia świateł, należało by odnieść anulowanie do świateł, podobnie do tego jak ma odniesienie anulowanie kelim de achoraim Aw’I, które spadły w Acilut. A w rzeczywistości opuszczenie było dlatego by świecić swemu kli z daleka, które znajduje się w Bria, by nie zmarło w całości. Dlatego światła świecą z daleka, znajdując się w Acilut. I jest to właściwość tagin nad literami.
59) I następnie wyszedł Hesed, i rozbiło się kli Hesed i opuściło się w Binę de-Bria, i światło opuściło się w miejsce kli Jesod de-Acilut, gdyż światło Daat wcześniej zajęło miejsce Malchut. Następnie wyszła Gwura i rozbiła się, i opuściła się w kli Hochma de-Bria, a światło opuściło się w kli de-Necach i Hod de-Acilut, są to dwie części guf. Następnie wyszło Tiferet i rozbiło się, a kli opuściło się w Keter de-Bria, a światło zostało na swoim miejscu, w Tiferet de-Acilut.
Or pnimi
59) Rozbiło się kli Hesed i opuściło się w Binę de-Bria, i światło opuściło się w miejsce kli Jesod de-Acilut, gdyż światło Daat wcześniej zajęło miejsce Malchut. Wyjaśnienie: ponieważ wówczas, kiedy światła obłaczane są w kelim, uważa się, że każdy grubszy większy od sąsiedniego, ponieważ im większy awijut, tym większy jego masach i tym wyższy poziom on osiąga. Jednak wtedy, kiedy kelim są puste od świateł, określa się ich awijut jak hisaron, dlatego określa się odwrotnie, że każdy bardziej czysty jest bardziej ważny. I to znaczy, że: „kli Hesed spadło w Binę de-Bria”, ponieważ kli Daat przyciąga się od ziwuga na masach bhiny dalet w połączeniu z bhiną gimel, jak powiedziano wyżej, a kli Hesed wynika z ziwuga na bhinę gimel wyłącznie, i widzimy, że Hesed jest czystszy niż kli Daat, dlatego określa się, że kli de-Hesed jest wyżej niż kli de-Daat, czyli ważniejszy od niego, ponieważ bardziej czysty, i zrozum to. I to, jak napisano: „a światło opuściło się w miejsce kli Jesod”, gdyż odpowiednio do wymiaru kli jest rozmiar reszimot, i określane są reszimot odpowiednio do ważności kelim.
Gwura rozbiła się i opuściła się w kli Hochma de-Bria, czyli jak wspomniano wyżej, że każdy bardziej czysty jest ważniejszy, ponieważ po wyjściu światła z kelim określa się awijut jako obniżony, i dlatego kli Tiferet jest ważniejsze niż kli de-Gwura i spadło w Keter de-Bria. W ten sposób, że cztery kelim Daat, Hesed, Gwura, Tiferet spadły w Keter, Hochma, Bina, Daat de-Bria. Jest to Ga’R de-Bria, tak samo kelim HaGa’T były Ga’R de-Zo’N, lecz spadły w odwrotnym poziomie, czyli Daat poniżej wszystkich będąc najgrubszym ze wszystkich, dlatego jego rozbicie jest cięższe od reszty. I mniejsze od niego kli Hesed, co jest wyłącznie od bhiny gimel de-awijut, i jeszcze mniejsze od niego kli Gwura, które wychodzi od bhiny bet de-awijut i kli de-Tiferet, jego rozbicie jest mniejsze od reszty, dlatego że ono jest z alef de-awijut. I zgodnie z tą zasadą spadły reszimot kelim. Reszimo Daat w Malchut de-Acilut znajduje się poniżej wszystkich w sijum de-Acilut. I powyżej niej Hesed w Jesod de-Acilut, i jeszcze wyżej Gwura w Necach, Hod de-Acilut i nad wszystkimi Tiferet, co pozostało na swoim miejscu, czyli w Tiferet de-Acilut, czyli odpowiednio kelim.
Necach i Hod de-Acilut są to dwie części guf i to tylko wtedy, kiedy one w stanie achoraim z brakiem or hochma, lecz kiedy one znajdują się panim, czyli kiedy jest w nich świecenie hochma, wtedy uważane one jako dwie sfiry, jedna połączona z drugą. I sens powiedzianego w słowach Ari, że sfira Necach przyciąga się od Wa’K de-Keter, że wtedy nie ma Hochmy, i określa się Necach, że nie ma w nim świecenia Ga’R de-Hochma i sfira Hod powstaje od poziomu poniżej Hochmy, i dlatego określa się Hod, że świeci w niej świecenie hochma. I cała różnica od Necach do Hod jest w świeceniu Hochma, czego nie ma w Necach i jest w Hod. I ta różnica możliwa, kiedy jest świecenie Hochma we wspólnym parcufie. Lecz kiedy nie ma świecenia w parcufie ogólnie, oprócz świecenia achoraim de-Ima, wtedy nie ma żadnej różnicy pomiędzy Necach i Hod, i nawet w Hod nie ma świecenia Hochmy podobnie jak Necach. I dlatego określone one są jako jedna sfira. I dlatego sfirot Necach i Hod de-Nekudim, w których jest wyłącznie bhina bet de-ISZSu’T, również obłóczone w achoraim, które spadły od wyższych Aw’I, jak powiedziano wyżej. I nie ma w nich świecenia Hochmy, dlatego uważane są jako jedna sfira. I nie trzeba trudzić się tym, że zgodnie z tym również sfirot Hesed i Gwura powinny uważać się jako jedno kli, dlatego że cała różnica pomiędzy Hesed i Gwurą zostaje wyjaśniona tam, że to również świecenie Hochma, które jest w Hesed i nie ma w Gwurze. Ponieważ różnica pomiędzy Hesed i Gwurą, a Necach i Hod jest bardzo wielka. Dlatego że siła achoraim de-Bina rozpoczyna się głównie we wszystkich parcufim wyłącznie od Biny i w dół, dlatego że każdy poziom zasila się od poziomu przeciwnego jemu w dziesięciu sfirot or jaszar. I ponieważ te achoraim nie są włączone w ogóle w dwie sfiry Keter i Hochma, a wyłącznie w Binę, dlatego również Hesed i Gwura, które są właściwością Keter i Hochma de-hasadim, jak wiadomo, siła achoraim nie działa w nich w stosunku do nich samych. Lecz od Tiferet i niżej w stosunku do Biny działają achoraim w pełnej mierze. I dlatego zawsze uważa się Hesed nawet podczas katnuta parcufa, że on włączony w Ga’R, lecz inaczej jest w Gwura, gdzie jest wielka różnica pomiędzy Hesed i Gwura. Ponieważ Hesed w stosunku do samego siebie zawsze zawiera Ga’R. Przy tym Gwura, która jest w achoraim, jest Ga’R według swego korzenia.
60) I teraz nie ma oddalenia więcej niż trzy poziomy pomiędzy światłami od swoich kelim. Dlatego że więcej niż trzy poziomy jest to oddalenie całkowite i nie może świecić w kli. I reszta świateł również opuściła się ze swoich miejsc, za wyjątkiem Tiferet, które pozostało na swoim miejscu i nie opuściło się, jak wspomniano wyżej. I widzimy, że światła achoraim, które opuściły się ze swoich miejsc, bez względu na to, że wyjaśniliśmy, że opuszczenie ich było dla potrzeb kelim, żeby świecić im z daleka, ale ponieważ znajdują się one poniżej swoich miejsc, osłabła ich siła i dlatego nie mają one siły powrócić do góry. Lecz światło Tiferet, pozostało na swoim miejscu i nie zmienił się jego taam (smak) i jego siła. I tak jak jest ono bez kli, może ono wznieść się do góry na to miejsce, z którego wyszło. Dlatego, że nie może ono powrócić otwartym bez obłóczenia, i powraca do Biny w miejsce, gdzie stało ono na początku, a jeżeli uczyni tak, to stanie się ono bardzo oddalone od swojego kli i umrze ono w całości.
Or pnimi
60) Światło Tiferet, pozostało na swoim miejscu i nie zmienił się jego taam (smak). On wskazuje tym na sens rozprzestrzenienia kli Keter do haze. I również dalej wskazuje na sens rozprzestrzenienia kli Biny do Gwury, żeby dać miejsce dla Malchut, Necach i Hod. I sens rozprzestrzenienia kli Hesed, żeby dać miejsce dla panowania Jesod. I we wszystkich tych sensach – nie ma żadnej potrzeby zgodnie ze słowami Ari w wielu miejscach, i to jego słowa: „kiedy zmarł Tiferet, i zaczęło wychodzić światło z pierwszej trzeciej do haze, opuściło się całkowicie pięć hasadim i pięć gwurot, z dwóch Jesod i dwóch Malchut de-Aw’I wyższych, i zakończyły się ich achoraim i całkowicie spadły. I widzimy, że achoraim wyższych Aw’I znajdują się z dołu w ten sposób, że achoraim Aba znajduje się w prawej linii w miejscu, gdzie był Hesed de-Z’A, i jest to drugi melech. I achoraim Ima jest w tym miejscu, w którym był trzeci melech – Gwurą de-Z’A jak wiadomo. Gdyż Aw’I znajdowały się w liniach, jak powiedziano wyżej, i achoraim, które spadły do pe, jest to nowe kli, które uczyniły Aw’I, rozprzestrzeniając się do pe i wzniosły się tam później Hesed i Gwura.
I to rozprzestrzenienie samo w sobie jest achoraim, które spadły tam. I obłóczyły się światła Hesed i Gwura w tych dwóch achoraim. Jak również światła Necach i Hod, lecz całe miejsce wyżej to Hesed i Gwura, i zrozum to dobrze.
I w ten sam sposób kli de-Keter stało się achoraim NeH’I de-Keter, które były uszkodzone i opuściły się w dół. I zgodnie z tym, rozprzestrzenienie kelim KaHa’B w HaGa’T, to jest to samo co upadek achoraim de-Aw’I i NeH’I de-Keter, jak mówi Ari. I dlatego nie ma zupełnie pytania, dlaczego rozprzestrzeniły się trzy linie KaHa’B, i nie ma żadnego sensu i miejsca w tych wyjaśnieniach.
Lecz nie tylko to, ale również te przyczyny również w przeciwieństwie do słów Ari, napisanych wyżej. Gdyż zgodnie z sensem tego, co on tu wyjaśnia odnośnie rozprzestrzenienia linii – to dlatego, żeby dać miejsce dla melachim NeHI’M, i znajdujemy, że linia Biny rozprzestrzeniła się do linii Hochmy, dlatego że Necach i Hod panowały wcześniej przed Jesod. Dlatego on mówi tu, że na początku rozprzestrzenienia linii Biny, a następnie Hochmy, lecz w rzeczywistości są to achoraim, które spadły od Aw’I w Keter, przecież linia Hochmy rozprzestrzeniła się wcześniej do linii Biny, dlatego że achoraim de-Hochma spadły podczas śmierci kli Hesed, a achoraim de-Ima spadły podczas śmierci kli Gwura. Przecież do tego rozprzestrzeniła się linia Hochmy w kli de-Hesed, a następnie linia Biny w Gwurę, i jest to przeciwne do tego, co pisze Ari tu. I możliwe jest, że obydwa wyjaśnienia są ze słów Ari, lecz również jest prawdopodobieństwo, że jest to zdanie Chaim Witala.
I oprócz powiedzianego wychodzi jeszcze dodatkowy sens, wspomniany wyżej, że kelim melech Necach i Hod spadły pomiędzy kelim DaHGaT, jak opisano wyżej. I jest trudno to zrozumieć, dlatego że NeH’I odnośnie HaGa’T jest to jak Wa’K w stosunku do Ga’R, i jak może spaść i znajdować się kli de-Wa’K pośrodku kli de-Ga’R i pomiędzy Hesed i Gwura?
I zostały wyjaśnione dobrze słowa Ari w przedmowie do Szaarim, opisanych wyżej. Natychmiast podczas śmierci wyższej 1/3 Tiferet, kiedy ukończyły upadek wszystkie achoraim de-Aw’I i stały się trzema nowymi kelim Hesed, Gwura, Tiferet, i natychmiast wzniosły się tam cztery światła od czterech melachim Daat, Hesed, Gwura i Tiferet razem, i reszimot Daat i Tiferet obłóczyły się w nowe kli Tiferet. A reszimot Hesed w nowe kli Hesed, i reszimot Gwura w kli Gwura.
(pytanie 126)
61) I następnie zechciał wyższy Stwórca, i przyciągnął, i powiększył kli Keter, które nie zostało rozbite, i przyciąga się ono drogą środkowej linii, jak napisano, ponieważ Ga’R od samego początku były w postaci trzech linii. I przyciąga się poprzez średnią linię do miejsca Tiferet do jego środkowej części, czyli do tabura. I wtedy wzniosło się światło Tiferet i ukryło się wewnątrz kli Keteru, jak wspomniano wyżej, który rozprzestrzenił się do jego miejsca. I widzimy, że nie wzniosło się światło niższej połowy Tiferet, ponieważ wyższa część znajduje się na swoim miejscu rozprzestrzeniając się tam dzięki kli Keteru. Wtedy światło Daat, opuściło się w dół w Malchut de-Acilut i rozświeciło go, gdyż już było nowe kli w jego miejscu. Ponieważ miejsce go również w środkowej linii pomiędzy Keter i Tiferet. Wtedy on również wzniósł się na swoje miejsce. I wtedy jego kli, ponieważ oddaliło się światło z niego, opuściło się w dół w Malchut de-Bria, jednak kli Tiferet pozostało na swoim miejscu, w Keter de-Bria, ponieważ wzniosło się nie całe jego światło, a tylko niższa połowa, lecz wyższa połowa pozostała na swoim miejscu.
Or pnimi
61) Wzniosło się nie całe jego światło, a tylko niższa połowa, lecz wyższa połowa pozostała na swoim miejscu. Po tym jak oczyścił się masach w haze i wzniósł się do swojego korzenia w Aw’I, i tam za pomocą jego włączenia w ziwug rosz wyszła na niego rosz de-ISZSu’T, a od istaklut ejnaim rozprzestrzenił się z góry w dół jego guf w dwóch trzecich Tiferet od haze i niżej, i potem jak rozbiło się kli Tiferet i opuściło się w Keter de-Bria, wtedy wzniosło się to światło, które było w niższych 2/3 Tiferet, i wzniosło się w nowe kli Tiferet, które powstało z achoraim de-Keter.
Wyższa połowa pozostaje na swoim miejscu, czyli nie opuściła się ze swojego poziomu z powodu rozbicia jego kli, i to z powodu, o którym pisał Ari, że achoraim de-Aba, jak również achoraim de-Ima opuściły się, do tego jak był uczyniony brak w Jesod de-Aw’I. Ponieważ po tym, jak już opuściły się achoraim de-Aw’I i powróciły w achor be achor, i rozpoczął panować czwarty melech, a jest to wyższa 1/3 Tiferet, napisano tam, że to z powodu, że cały Jesod – on jest panim i nie ma u niego achoraim, które mogły by opuścić się od niego, ponieważ całe to światło, które opuściło się za pomocą ziwuga Jesod de-Aw’I, jest to bhina achor be achor, ponieważ połączyły się ziwugiem po tym jak powróciły do stanu achor be achor, i świecenie achor be achor uważa się stanem panim de-Aw’I, czyli z tego powodu, że od początku ich stworzenia rozbicie kelim nie przynosi im żadnej wady. Przecież w świetle wyższej 1/3 Tiferet do haze, przyciągniętym od ziwuga Jesod de-Aw’I, nie ma w nim żadnej wady z powodu rozbicia kelim, ponieważ przychodzi ono z ziwuga achor be achor i o tym mówi się tu, że: „światło wyższej połowy Tiferet znajduje się na swoim miejscu i nie zmieniło się, i siła w nim jest taka sama jaka była wcześniej”, jak wyjaśniliśmy. I nie ma trudności w związku z tym, dlaczego zostało rozbite kli wyższej 1/3 Tiferet, po tym jak był w nim wyłącznie poziom achor be achor, który jest w całości panim, jak wyjaśniliśmy. Gdyż jak pisał Ari, że wyłącznie w Aw’I pozostała właściwość panim, lecz w kelim Za’T właściwość panim została rozbita. Jednak w rzeczywistości nie było wielkiego rozbicia jego, a opuściło się od poziomu rosz Tiferet do poziomu Wa’K Tiferet, czyli do poziomu od haze i w dół.
I to, co pisze Ari z góry, że spadły w Keter de-Bria, to po rozprzestrzenieniu w niego guf istaklut ejnin de-ISZSu’T, i rozbiły się, a światło wzniosło się do wyższej połowy nowego kli Tiferet, i wtedy spadły w Keter de-Bria, czyli na poziom, który jest naprzeciwko niego, gdyż guf de-ISZSu’T, który rozprzestrzenia się w nim, on również jest poziomem Keter de-ISZSu’T, jak opisano wyżej. I dlatego spadł w Keter de-Bria. Z tego wychodzi, że jego rozbicie nie jest wielkie, gdyż wszystkie kelim melachim opuściły się w Za’T de-Bria i wyłącznie Tiferet spadł w Keter de-Bria, który jest bliski do Acilut.
Światło Daat, które opuściło się, było wzniesione i wzniosło się w swoje miejsce. Było już wyżej wyjaśnione (OP p.60), że od razu po rozprzestrzenieniu trzech linii KaHa’B w nowych kelim HaGa’T wzniosły się razem wszystkie światła czterech melachim Daat i HaGa’T do ich miejsc, każdy w swojej linii.
I przyczyna ich wzniesienia i powrotu nowych kelim DaHGa’T, które wyszły na swoje miejsca, z powodu nowego ziwuga w rosz de-ISZSu’T, który wyszedł tam w ich miejscu będącym drugim rozprzestrzenieniem, które powraca i wypełnia kelim i reszimot, co pozostały po tym, jak oddalił się wyższy parcuf – w ten sam sposób jak to było w poprzednich parcufim A’K, ponieważ reszimot i puste kelim wyższego parcufa zawsze przychodzą w parcuf niższego. Tak samo jest i tu w ISZSu’T, one napełniają kelim i reszimot guf wyższych Aw’I. Lecz kiedy kelim zostały rozbite i spadły, i one nie napełniają wyłącznie reszimo, będące światłami DaHGa’T, które spadły wcześniej z NeHI’M de-Acilut. I dlatego teraz one powróciły na swoje miejsce i wypełniają się światłami ISZSu’T, jak było wyjaśnione.
I stąd również zrozum sens podwójnego opuszczenia, które odbyło się u kelim melachim DaHGa’T. Istota siły życia tych kelim, które spadły w KaHBa’T de-Bria, jest ich reszimot, i ponieważ te reszimot były stanem Ga’R de-Za’T, gdyż one są światłami gufot wyższych Aw’I, dlatego spadły one również w odpowiadający im stan w Ga’R de-Bria, czyli w KaHBa’T de-Bria. I dlatego teraz, po tym jak wzniosły się ich reszimot w miejsce nowych kelim i odnowiło się świecenie rosz de-ISZSu’T, z jednej strony one wiele nabyły, przecież poznały nowe światło zamiast pierwotnego światła wyższych Aw’I, które oddaliło się od nich. Jednak z drugiej strony wiele zostało utracone, dlatego że stały się otrzymującymi światła ISZSu’T, i tym one opuściły się ze stanu Ga’R w stan Za’T. Dlatego że ISZSu’T w stosunku do Aw’I są wyłącznie Za’T. I na skutek tego znajdują się ich kelim, które w Bria, opuszczonymi z Ga’R de-Bria do poziomu Za’T de-Bria i dlatego spadły jeszcze bardziej, z miejsca KaHBa’D de-Bria w miejsce NeHI’M de-Bria.
I niech nie będzie dla ciebie trudnością to, że one spadły w HaGa’T de-Bria a nie w NeHI’M, gdyż jak było wyjaśnione, że w pustych kelim awijut określa się jako niski stan, a wszystko bardziej czyste w nich są bardziej ważne. I w ten sposób, kiedy HaGa’T NeHI’M spadły w Za’T, one obracają się tak: HaGa’T w NeHI’M, a bardziej czyste NeHI’M, spadły w HaGa’T de-Bria, i jest to proste.
I wiedz, że to światło Daat, które wzniosło się w swoje miejsce, jest to wyłącznie reszimot de-hasadim Daat. Jednak reszimot de-gwurot póki co pozostało w Malchut. I ona wzniosła się wyłącznie po rozbiciu kelim melachim de-NeHI’M, jak to będzie wyjaśnione.
(pytania 46, 47, 129, 135)
62) I jeżeli powiesz: „Przecież powiedzieliśmy wyżej, że nie będzie oddzielenie kli od jego światła więcej niż w trzy sfiry, więc jak opuszcza się kli Daat w Malchut de-Bria?”. Odpowiedź: Jasne, że tak powinno być. I na początku było otrzymywanie zadowolenia i nie było braku, gdyż kli na początku nasładzało się od światła, kiedy Daat znajdował się z dołu. I w świetle również nie było braku, dlatego że jeżeli wznosi się ono na swoje miejsce w Daat de-Acilut, nie ma tam u niego żadnego kli. Dlatego pragnęło ono świecić w swoje kli, i kiedy opuściło się, więcej nie wzniosło się. Jednak, kiedy zobaczyło, że jest właściwość kli na swoim miejscu, okazało się, że jest bliskie do samonasłodzenia i własnego zadowolenia bardziej, niż otrzymanie korzyści dla kli. Dlatego że teraz, kiedy wzniosło się do góry, jest u niego kli, i tam może otrzymać światło dla siebie z góry od Stwórcy i od Keteru w wielkim zbliżeniu, i dlatego wzniosło się w górę. I jest to przyczyna wystarczająca dla wykorzystania światła ze względu na sobie, jak również dla braku ego kli przy opuszczeniu się w Malchut de-Bria. I ono nie traci swojej wielkości na tyle, że trzeba, żeby nie było większego oddalenia pomiędzy światłem i kli, a tylko trzy sfiry. To dlatego, że miara trzech sfirot de-Acilut jest wielka, a w Bria miara wszystkich dziesięć sfirot de-Bria nie równa się nawet mierze jednej sfiry dla Acilut, i dlatego on uważa się jako rosz de-Bria, dlatego że wszystkie dziesięć sfirot de-Bria uważane jako miara jednej sfiry.
Or pnimi
62) Pomiędzy Stwórcą i Keterem jest wielka bliskość, dlatego że tam on otrzymuje od nowej rosz de-ISZSu’T, która jest Keter, i każda rosz jest właściwością Keter, jak wiadomo. Jak również później, kiedy wznoszą się w nim reszimot de-gwurot, odbywa się na niego nowy ziwug i on otrzymuje światło od Stwórcy. I jak powiedziano, tam on może otrzymać światło od Stwórcy i od Keteru w wielkiej bliskości, i dlatego wznosi się do góry.
63) I jeżeli powiesz: „Przecież jest odległość pomiędzy kli de-Daat i jego światłem, i jest to siedem sfirot de-Acilut, gdyż stoi ono wyżej w Daat Acilut?” Należy powiedzieć, że nawet w sfirot samego Acilut nie ma wady, oprócz tego, że pomiędzy kli i światłem jest odległość trzech sfirot, które są puste bez światła. Lecz tu (w Bria) bez względu na to, że światło wzniosło się do góry, są światła achoraim, które stoją w sof Acilut, bliskie do Bria, i może kli otrzymać świecenie od nich. Jak również może ono otrzymać świecenie od swego światła, bliskiego do niego. I pamiętaj tę regułę w całym Acilut we wszystkich sfirot, nigdy nie ma pomiędzy kli i światłem więcej niż trzy puste sfiry, i nie warto powracać do wyjaśnienia tego za każdym razem.
64) I podczas wzniesienia światła Daat na swoje miejsce, do góry powiększyło się kli Keter i przyciągnęło się do miejsca naprzeciwko sijum całego Tiferet. Wtedy niższa połowa świata Tiferet, która wzniosła się do góry, powróciła na swoje poprzednie miejsce, jak i na początku. I powód gadluta kli Keter był z powodu światła Daat, które obłóczyło się w niego i powiększyło go, jak również dlatego, że Daat włącza cały Wa’K i jest on neszama dla nich, jak wiadomo. Dlatego wznosząc się dał siłę dla kli i powiększył go, dlatego żeby polepszyć światło Tiferet, które opuści się, i będzie w miejscu, które przydatne dla niego.
Or pnimi
64) Powiększyło się kli Keter i przyciągnęło się do miejsca naprzeciwko sijuma całego Tiferet: czyli po tym, jak wzniosły się do niego również reszimot de-gwurot szel Daat, jak to będzie opisane niżej w słowach Ari, tam uczynił nowy ziwug na hasadim i gwurot dla Daat, i wtedy wzrosły kelim, które od haze i w dół.
65) Następnie panowały Necach i Hod, i powinny były przyjść i panować na swoim miejscu przydatnym dla nich. I nie znalazły wolnego miejsca dla siebie, dlatego że tam opuściło się światło Gwury, jak powiedziano wyżej, i dlatego zmuszona była Bina rozprzestrzeniać się poprzez swój kaw, czyli lewą stroną, do miejsca przydatnego do tego, żeby być następnie miejscem prawdziwej Gwury po naprawieniu. Dlatego, że teraz wszystkie były jeden powyżej drugiego. I wtedy jak zobaczyły światło Gwury, ponieważ już było kli w jej miejscu, wzniosło się na swoje miejsce, a jej kli oddaliło się od jej światła i opuściło się w miejsce Jesod de-Bria. I wtedy opuściły się Necach i Hod na swoje prawdziwe miejsca, i panowały tam w swoim kli i rozbiły się. Wtedy wzniosło się ich światło. Hod wzniósł się do Gwury, będąc lewą linią, i również Necach z nim, dlatego że Necach i Hod są to dwie części guf, jak wspomniano wyżej, i ich kli opuściły się w Necach i Hod de-Bria.
Or pnimi
65) Necach i Hod powinny były przyjść panować itd., opuściły się w Necach i Hod de-Bria. I zostało wyjaśnione (OP p.60), że kiedy mówi on o rozprzestrzenieniu trzech linii KaHa’B HaGa’T, melachim NeHI’M nie mogły wyjść na swoje miejsce, dlatego że nie były puste, dlatego że były tam światła DaHGa’T. I widzimy, że podczas wyjścia melachim Necach i Hod rozprzestrzeniła się linia Biny dlatego, żeby wzniosło się tam światło Gwury, które znajdowało się w Necach i Hod, i ponieważ światło Gwury wzniosło się i oddaliło się z kli, spadło kli Gwury w Jesod de-Bria. Potem panowały Necach i Hod, i kiedy rozbiły się, opuściły się Necach i Hod w Necach i Hod de-Bria. I podczas wyjścia melecha Jesod, który nie znalazł swojego miejsca wolnym, była zobowiązana rozprzestrzenić się linia Hochmy, i wzniosło się tam światło Hesed z miejsca sfiry Jesod w kli de-Hesed, który wyniknął od rozprzestrzenienia Hochmy.
I za pomocą oddalenia światła Hesed od kli, spadło kli Hesed w miejsce Tiferet de-Bria. I teraz widzimy, że kli Daat jest w Malchut Bria. I nad nim kli Gwura, i nad nim kli Necach i Hod, i nad nim kli Hesed.
Jednak jest to bardzo niezrozumiałe, dlatego że kli de-Necach i Hod, które pochodzą od melachim achoraim, rozbicie których nie jest aż tak wielkie, spadło pod kli Hesed, który ma odniesienie do pierwszych melachim, rozbicie których jest bardzo wielkie, dlatego że były one otwarte bez jakiegokolwiek obłóczenia achoraim de-Ima, jak wspomniano wyżej w słowach Ari. I my już mówiliśmy o tym wyżej i wyjaśniliśmy ze słów Ari, że w wielu wypadkach, rozprzestrzenienie trzech linii KaHa’B, jest to skutek upadku achoraim Aw’I. I całe rozprzestrzenienie ukończyło się razem z ukończeniem upadku achoraim Aw’I, czyli w wyższej 1/3 Tiferet. I potem wyszedł ISZSu’T, obłóczył achoraim Aw’I i natychmiast wzniosły się tam wszystkie cztery światła DaHGa’T do nowych kelim rozprzestrzenienia KaHa’B. I wtedy opuściły się razem wszystkie trzy kelim Daat, Hesed i Gwura w miejsce NeHI’M de-Bria, Daat w Malchut, Hesed w Jesod, Gwura w Necach i Hod. Czyli każdy kto jest grubszy od innego, jest niższy od niego, jak wspomniano wyżej. I wszystko to było do wyjścia ostatnich melachim w kelim de-NeHI’M de-Acilut. W ten sposób, kiedy przyszły panować melachim NeHI’M, ich miejsce było już wolne. I dlatego one również spadły w Bria w tej kolejności, że każdy kto grubszy od innego, spadł poniżej niego. I dlatego spadły Necach i Hod w Tiferet de-Bria, a kli Jesod w Gwura de-Bria a kli Malchut w Hesed de-Bria. I widzimy teraz siedem melachim Za’T de-Bria w prawidłowej kolejności tak, że każdy bardziej czysty jest wyższy, gdyż jego rozbicie nie jest aż tak wielkie, i każdy bardziej gruby jest niższy dlatego, że jego rozbicie było największe. W ten sposób:
· kli Malchut jest w Hesed de-Bria
· kli Jesod w Gwura de-Bria,
· kli Necach, Hod w Tiferet de-Bria,
· kli Gwura w Necach i Hod de-Bria,
· kli Hesed w Jesod de-Bria,
· kli Daat w Malchut de-Bria.
Wyjątkiem jest kli de-Tiferet, które nie opuściło się w Za’T de-Bria, lecz tylko do Keter de-Bria. (O.P p.61)
66) A po tym jak wyszło światło Jesod, było na jego miejscu światło hesed, jak wspomniano wyżej i wtedy było zmuszone kli Hochma rozprzestrzenić się drogą prawej linii, do miejsca godnego dla prawdziwego Hesed po jego naprawieniu. I wtedy wzniosło się tam światło hesed i włączyło się we wspólną Hochmę, a kli Hesed opuściło się do Tiferet de-Bria i wtedy wyszedł Jesod, i wszedł w swoje kli i panował w jego miejscu i rozbił się. I wzniosło się światło środkową linią, do miejsca wyższego Daat, a kli jego opuściło się w Gwurę de-Bria. I dalej wyjaśnimy, dlaczego wzniosło się światło Jesod w górę od Tiferet do Daat.
67) I następnie wyszło światło Malchut panować w swoim kli, i panowało tam i rozbiło się. I wtedy światło jej wzniosło się również w Daat poprzez środkową linię, a kli jej opuściło się w Hesed de-Bria. I znajduje się kli Tiferet w miejscu Keter de-Bria, a kli Malchut w miejscu Hesed de-Bria. Widzimy, ponieważ nie ma miejsca pomiędzy kli de-Bria, a wyłącznie trzy poziomy i one są HaBa’D. A w Acilut nie ma wolnego miejsca, a wyłącznie dwa poziomy i one są miejscem Jesod i Malchut.
68) I teraz należy wyjaśnić, dlaczego światło Jesod i Malchut wzniosły się do Daat wyżej od Tiferet. Dlatego, że w istocie drogą Jesod jest wzniesienie się w Daat, dlatego wzniosło się teraz światło Jesod w Daat powyżej Tiferet. I jeszcze, żeby powiązać wszystkie Wa’K razem i doprowadzić do nich stąd świecenie.
69) I teraz wyjaśnimy odnośnie Malchut. Dlaczego ona również wzniosła się w Daat powyżej Tiferet. I rzecz w tym, że Malchut nazywa się wieniec swego męża, i wznosi się powyżej Tiferet, i szczególnie teraz, kiedy było u niej reszimo od Daat, gdyż wtedy jak opuściło się światło Daat do miejsca Malchut de-Acilut, podczas kiedy rozbiło się jego kli, jak wspomniano wyżej, i pozostało tam jej reszimo. I kiedy panowała Malchut w swoim miejscu, przyjęła to reszimo i wzniosła się do miejsca Daat.
Jest również inny powód, gdyż za pomocą jej wzniesienia tam ona połączyła z dołu do góry wszystkie Wa’K. I z tego powodu, połączenie znajduje się w naprawieniu, odpowiednio to tego, że Necach i Hod były w lewej linii w miejscu Gwury, a teraz oddzielił się Necach od Hod, i Hod wzniósł się z Hesed w prawą linię co w nim.
(pytanie 86)
70) I wyjaśnijmy to pytanie bardziej dokładnie. Gdyż te reszimo, co pozostawił Daat w miejscu Malchut, rzecz jasna jest właściwość Malchut w Daat od strony gwurot, i zrozum to dobrze. Kiedy wzniosła się Malchut w Daat, wzniosły się razem z nią również reszimot, które są poziomem Gwura, i tam połączyło się to reszimo, będące Malchut gwurot w Daat -wieniec gwurot Nukwy, z hasadim w Daat, wieniec de-dhura (męskiej części). I wtedy za pomocą tego połączenia rozprzestrzenił się Daat i świeci w Wa’K. I reszimo, które jest w gwurze, świeci w lewą linię, i pozostawia tam Hod na swoim miejscu, a sam Daat wieniec Hesed, świeci w prawą linię i pozostawia tam Necach. W ten sposób był naprawiony Acilut.
Or pnimi
70) Kiedy wzniosła się Malchut w Daat, wzniosły się razem z nią również reszimot. W pytaniu wzniesienia Malchut i reszimot w ziwugu pięciu hasadim i pięciu gwurot, które są w Daat, niezbędne są szerokie wyjaśnienie. I komentarz do tego będzie w odpowiednim miejscu. Tu podamy wyjaśnienie w skrócie. Wiadomo, że każde pytanie czterech melachim, które rozprzestrzeniły się od Aw’I, a inne od ISZSu’T, są to pytania oczyszczenia masachu i wypróżnienia świateł drogą, która była wyjaśniona w poprzednich parcufim de-A’K. I kiedy oczyścił się masach Aw’I do poziomu szoresz, będący w pe de-Aw’I, wtedy powróciły masach i reszimot, które w nim, w tajemnicę wzajemnego włączenia ziwuga de-Aw’I, i powrócił masach i zwiększył się w awijucie do bhiny bet, gdyż ostatnia bhina zniknęła. I wyszedł nad nim poziom ISZSu’T. I tak samo masach de-ISZSu’T oczyszczał się od poziomu do poziomu, do osiągnięcia poziomu Malchut, i wtedy wyszedł siódmy melech, którym jest Malchut. I następnie, kiedy rozbił się ten melech, widzimy, że masach oczyścił się również od awijut Malchut, i wtedy znajdujemy podobieństwo z jego korzeniem, który jest pe de-ISZSu’T. Wtedy uczynił tam nowy ziwug na awijut bhiny alef, gdyż ostatnia bhina zniknęła. I dlatego wyszedł nad nim poziom Daat, czyli Z’A. I od tego ziwuga nie rozprzestrzeniał się pełny parcuf rosz i guf, gdyż wyszło wyłącznie pięć hasadim i pięć gwurot i są wyłącznie w dwóch wieńcach (ktarim), i dlatego wychodzi tylko w jednej właściwości z dołu do góry z poziomu achor be achor. I dlatego łączą Wa’K razem, czyli poziom gufim, które wyszły w ISZSu’T od haze i w dół, gdyż tam jest poziom jego rozprzestrzenia się od pe de-ISZSu’T i w dół.
I o tym powiedziano: „i wtedy rozprzestrzenił się Daat za pomocą tego połączenia i świecił w Wa’K”, jak wspomniano wyżej, że rozprzestrzenia się on od haze, gdzie jest miejsce pe de-ISZSu’T, i w dół, czyli w miejscu NeH’I. Gdyż tam jest jego (Daat) miejsce, czyli niżej od rosz de-ISZSu’T. I dlatego że wyszedł na poziomie achor be achor, było w nim naprawienie linii.
I powiedziano: „i reszimo, które jest w gwurze, świeci w lewej linii. I pozostaje tam Hod na swoim miejscu itd., i pozostawia tam Necach”. Ponieważ rosz niższego obłóczyła i napełniła kelim, i reszimot wyższego, jak wiadomo. I dlatego świeci reszimo melachim Necach i Hod i wywołuje u nich naprawienie linii. I tu rozprzestrzenia się naprawienie linii również od haze i w dół, i rosną kelim do miejsca Necach i Hod w postaci, już ukończonych naprawionych kelim w Za’T od poziomu reszimot, które są w nich. Gdyż HaGa’T naprawiają się w rosz ISZU’T, jak napisano wyżej, i Necach i Hod naprawiają się w rosz Daat, czyli z dołu do góry od niego, jak wyjaśniliśmy.
71) I teraz popatrz i zrozum, że Acilut nie naprawia się za jednym razem, lecz powoli przychodzą naprawienia jedne po drugim, i za każdym razem było dodane do niego niewielkie naprawienie, gdyż na początku nie powstało kli w żadnym obrazie. I wiadomo, że każde naprawienie jest niczym innym jak obłóczeniem światła w kli, żeby kli mogło ozdobić się przy otrzymaniu wyższego światła.
(Ec Chaim wrota 9 roz.4)
72) I istnienie kli rozpoczęło się w świecie Akudim, jednak nie powstaje więcej niż jedno kli z jego dziesięciu sfirot. A następnie w świecie Nekudim, przed jego rozbiciem, dodało się w nim odrobinę naprawienia – i jest to dziesięć kelim w dziesięciu sfirot, co w nim. Tak samo drugie naprawienie – Ga’R wyszły i zostały naprawione w liniach. A Za’T wyszły jeden nad odwrotną stroną drugiego i nie znajdowały się w połączeniu. I następnie, kiedy rozbił się świat Nekudim, dodało się w nich ostatnie naprawienie, ponieważ również w Za’T światła obłóczyły się poprzez linie KaHa’B, jak powiedziano wyżej.
73) Następnie, kiedy zażyczył Stwórca naprawić je, wzniosły się również kelim w Acilut, w postaci trzech linii. I następnie, kiedy stworzył właściwość linii, objawił się ibur alef de-Zo’N i dodało się drugie naprawienie, przy którym weszły światła wewnątrz kelim. Jednak, póki co była tylko właściwość trzech linii, które nazywa się trzy włączone w trzy. Następnie rozprzestrzeniło się w tajemnicy Wa’K podczas skarmiania (jenika). I następnie podczas otrzymania mochin, ukończyło się wszystkie dziesięć kelim.
Jeszcze była inna zmiana, gdyż na początku, zanim powstał ibur de-Zo’N, nie było światła z powodu skrócenia kli. A następnie wyrosło kli i rozszerzyło się w tajemnicy ukończonego parcufa, żeby zmniejszyć światło, gdyż jest to główny proces naprawienia.
Or pnimi
73) Jeszcze była inna zmiana: mówi tu, że dwa główne naprawienia były niezbędne dla ukończenia kelim, dla tego, żeby mogły niższe otrzymywać światło:
1. jest to naprawienie w trzech liniach,
2. jest to wzrost kelim w tajemnicy parcufa.
I w gufot dziesięciu sfirot de-A’K, które nazywane Akudim, było wyłącznie jedno kli i jedna linia. I potem jak wyszły M’A i Bo’N de-A’K, które nazywane są Nekudim lub Bo’N de-A’K, wyszło dziesięć kelim, jak również naprawienie linii w Ga’R de-Nekudim. Następnie, kiedy rozbiły się HaGa’T, wyszła rosz de-ISZSu’T i uczyniła naprawienie linii w światłach HaGa’T.
I po tym jak rozbiły się Necach, Hod, Jesod i Malchut, i wyszedł ziwug pięciu hasadim i pięciu gwurot, które są w Daat, było uczynione naprawienie linii również w światłach NeH’I de-Nekudim. A pytanie o ibur, jenika i mochin jest opisane w odpowiednim miejscu.
(pytanie 104)