Litery ד DALET i ג GIMEL

  1. Powstały przed Stwórcą litery ד dalet i ג gimel. Lecz od razu odpowiedział im Stwórca: „Wystarczy że jesteście obie razem, żeby, dopóki nie zniknęli biedni z ziemi, mogłyście liGmol hesed – czynić im miłosierdzie. Dalet nazywa się od słowa dalut – nędzarz, a gimel – gomelet, hasadim – czyni jemu miłosierdzie. Dlatego nie możecie rozstać się, i wystarczy byście pomagały jedna drugiej.”

Już było omawiane w punkcie 24, że chociaż ד dalet otrzymuje światło od ג gimel, i jej ostry prawy kąt występuje od światła miłosierdzia, lecz bez względu na to, nieczyste siły mają siły do przyssania się do niej, oddzielenia jej i uczynienia jej ostrego kąta pochyłym, obracając ją w literę ר rejsz.

Dlatego litera ד dalet potrzebuje szczególnej ochrony, żeby nie zepsuć się i żeby ג gimel mogła napełniać ją, żeby nie zniknęli potrzebujący (dalot) ze świata. Dlatego wystarczające jest dla tych dwóch sił podtrzymywać i dopełniać jedna drugą, we wzajemnym połączeniu napełniać jedna drugą, żeby nie panowały nieczyste siły. I wystarczająca jest ta rola dla nich. Dlatego Stwórca nie zażyczył sobie stworzyć poprzez nie świata.