Katnut i gadlut poziomów ISZSu’T i Zo’N

21. Po tym jak ogólnie zostało wyjaśnione pytanie wzniesienia malchut w binę, czyli to, co dotyczy wszystkich poziomów ABE’A, obejrzyjmy to wszystko w indywidualnościach. Spójrzmy dla przykładu na dwa poziomy, które nazywane ISZSu’T i Zo’N w świecie Acilut, kiedy z powodu wzniesienia malchut de-ISZSu’T w jego binę, w stanie katnut, wychodzą z poziomu trzy sfiry: bina, Tu’M de-ISZSu’T i upadają na poziom pod nim, czyli w Zo’N. Te bina, tiferet i malchut podczas swojego upadku łączą się z poziomem Zo’N. Dlatego podczas stanu gadlut, kiedy malchut wychodzi z biny i powraca na swoje miejsce, to powoduje wzniesienie i powrót biny i Tu’M z miejsca upadku na poziom ISZSu’T. I wtedy, razem z nimi, wznosi się również Zo’N. Odbywa się tak dlatego, że podczas stanu katnut znajdowały się w połączeniu. Z tego wynika, że Zo’N, wznosząc się i łącząc się z poziomem ISZSu’T, otrzymują tam światła i mohin odpowiadające poziomowi ISZSu’T.

Or Baruch

Jak jest możliwe, żeby Zo’N otrzymały wszystkie światła ISZSu’T, przecież wznosiły się wyłącznie G’E de-Zo’N? Być może z bhiny: „płód w wodach matki swojej karmi się tym, czym karmi się ona, i widzi z jednego końca świata w drugi, itd.” To nazywa się, że otrzymuje stan ISZSu’T. A później, kiedy przychodzi czas urodzenia, on opuszcza się na swoje miejsce w stanie wyłącznie G’E przy katnucie Zo’N.

Or Szalom

21. otrzymują tam światła i mohin odpowiadające poziomowi ISZSu’T. I nie jest prostym zrozumieć, jak to jest możliwe, przecież ISZSu’T jest to awijut bet, a Zo’N – alef? I są dwa warianty wyjaśnienia:

 a) Po C’B nie ma innego poziomu tylko KaHa’B, i dlatego Zo’N mogą wykorzystać wyłącznie HaGa’T, które składają się z KaHa’B, co jest stanem katnut, jednak otrzymać gadlut jak Zo’N one nie mogą (patrz punkt 22). I ponieważ AHa’P de-ISZSu’T upadają w G’E de-Zo’N, tym samym Zo’N otrzymują kelim de-ISZSu’T i tym „otrzymują wszystkie światła i mohin…”. Jednak nie mówi to o tym, że otrzymują awijut de-ISZSu’T i korzystają z niego.

b) Kiedy Z’A wznosi się do góry, bhina – „płód w wodach matki…”. Jednak nie ma w tym nic nowego, ale główne odnowienie wskazane w pierwszym wariancie.